ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyHlava

Bolesť zubov u detí – ako na ňu s liekmi i bez nich

 Mária Kopčíková   26.02.2018   1

Bolesť zubov pozná väčšina z nás ako tupú, nepríjemnú bolesť. My dospelí si s ňou ako tak poradíme, ale ako ju pomôcť prekonať našich deťom? Poďme sa pozrieť na príčiny bolesti zubov, na medikamentózne i prírodné spôsoby, ako sa s bolesťou vysporiadať.  

Shutterstock

 

Príčiny bolesti zubov 

U najmenších detí je častou príčinou prerezávanie zúbkov. Niektoré deti ho prejdú „bez mihnutia oka“, iné si užijú preplakané noci a maminy s nimi. Prerezávanie treba len prečkať a veriť, že rýchlo bude lepšie. Z aromaterapuetickej lekárničky by mohli fungovať éterické oleje z levandule, mandarinky a ylang – ylangu. Pomôcť môžu i anestetické chladivé gély, ktoré dostanete v lekárni. My sme mali dobrú skúsenosť s obyčajnou citrónovou šťavou – vytlačiť, potrieť na ďasná.

Najčastejšou príčinou bolesti u väčších detí je zubný kaz. Ten vznikne, ak na zúbkoch nie je páchaná dostatočná hygiena, ak dieťa konzumuje veľa sladkého (nielen sladkostí). Baktérie v ústach rozkladajú cukry na kyseliny, ktoré v kombinácií s vápnikom v sklovine spôsobujú rozpad alebo erodovanie. Ak dieťa jedáva tzv. tvrdý cukor (lízanky a cukríky), ktoré hryzie, tak sa cukor dostáva veľmi jednoducho k prasklinám, ktoré na zube môžu byť. To má za následok rýchlejšie vytváranie zubného kazu.

U detí je veľmi silná genetická predispozícia pre vznik zubných kazov.

Bolesť zubov zapríčiňuje aj popraskaná zubná sklovina. Praskliny vznikajú napr. ak po horúcej polievke vypijeme pohár studenej vody. Zub zároveň začína byť citlivý na chlad a teplo.

Ďalšou príčinou môže byť nejaké mechanické poškodenie zuba, napr. vypadnutá plomba, kedy sa odhalí zubný nerv. A to už môže parádne bolieť.

Problémy spôsobí aj zubný kameň. Dá sa mu predísť používaním medzizubných kefiek, ale u detí je niekedy problém naučiť ich používať tieto pomôcky. Na druhej strane, zúbky v mliečnom chrupe môže mať dieťa pomerne ďaleko od seba a môže to byť celkom jednoduché. Zubný kameň v neskoršom veku býva často príčinou vzniku paradentózy – teda odhaľovanie zubných krčkov a následného vypadávania zubov.

Ako sa zbaviť bolesti zubov – lieky

Tak ako na iné bolesti, aj na bolesti zubov zaberajú liečivá s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu. Zdravotnícke informácie uvádzajú, že na bolesť zubov lepšie zaberajú tie prvé spomenuté – teda ibalgin, nurofen. U detí sa mi však vidí celkom vhodné skúsiť ako prvé nemedikamentózne formy liečby, aby si deti nezvykali na to, že každá bolesť sa tíši tabletkou či sirupom.

Feruľa čertova, zdroj: techsme.sk

Ako sa zbaviť bolesti zubov – prírodné liečivá

  • Prvou pomocou môže byť vrecko s ľadom, zabalené v utierke a priložené na postihnuté miesto. Pomôže zmierniť bolesť, kým s dieťaťom nevyhľadáte odbornú pomoc.
  • Receptom „starej matere“ je vyplachovať ústa slanou vodou, odvarom zo šalvie alebo dajte dieťaťu (ak je väčšie) žuvať klinčeky. Nie z tatovej dielne, ale tie krásne voňavé. Uvoľnená silica má dezinfekčné účinky a dokáže zmierniť bolesť.
  • Jedným z najefektívnejších domácich prostriedkov proti bolesti zubov je cesnak. Strúčik cesnaku s troškou soli stačí umiestniť na postihnutý zub a zahryznúť. Cesnak zmierni bolesť a niekedy dokonca dokáže zub aj vyliečiť. Strúčik cesnaku by ste mali požuvať každé ráno. Zuby budú silnejšie a zdravšie. Cesnak obsahuje alicín, ktorý pôsobí ako antibiotikum. Pri žuvaní sa uvoľňuje do úst a ničí baktérie. Podobne funguje aj cibuľa – ničí baktérie.
  • Limetka má vysoký obsah vitamínu C. Chráni pred vznikom zubného kazu a zabraňuje aj krvácaniu ďasien. Konzumácia surovej limetky môže priniesť rýchlu úľavu od bolesti.
  • Šťava zo pšeničných klíčkov zase čistí ďasná od toxínov a tak kontroluje množstvo baktérií v ďasnách. Pri častom krvácaní ďasien môžete žuvať aj listovú zeleninu.
  • Feruľa čertova - alebo čertovo lajno (názov získala vďaka silnému zápachu, ktorý z nej uniká) Vysušená, živici podobná látka sa získava z podzemku rastlín. Prášok má tiež nepríjemnú arómu, ale ak ho zmiešate s citrónovou šťavou, zápach zmizne. Do takto vzniknutej tekutiny potom treba namočiť gázový tampón a čistíť ním postihnutý zub. Feruľa zmierni aj silnú bolesť.
  • Proti bolesti zubov sa používa aj odvar z bobkového listu.
  • Na ošetrenie po vytrhnutí zuba sa používa odvar z nechtíka lekárskeho. 1,5 lyžice kvetov zalejeme pol litrom vriacej vody, necháme 20 minút lúhovať a scedíme. Na výplachy používame vychladený čaj.
  • Ak sú vám sympatické homeopatiká, môžete použiť tie – zvykne sa využívať Arnica, Belladona alebo Chamomilla vulgaris. Poradiť sa však musíte so skúseným homeopatom alebo lekárnikom. Inšpiráciu môžete načerpať aj tu.
  • Využiť sa dajú aj akupresúrne body – pomáha ak budete dieťaťu tlačiť bod medzi ukazovákom a palcom. Ďalšie miesto sa nachádza medzi hornou perou a nosom, potom na zadnej strane ušných lalôčikov. Tieto miesta stlačte na desať sekúnd a uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát.

Za bolesťou sa môžu skrývať vážne zápalové ochorenia, preto by ste aj s malým dieťaťom mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc a požiadať po konzultáciu vášho zubného lekára.

Spracované s použitím: ludsketelo.sk, Děti a bylinky, vitalne.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Monika napísané 27.02.2018 12:44

Výborné rady. Ešte by som k zoznamu pridala Tachyonizovaný Panter juice. Používali sme ho zvonku na pokožku, potierali sme ho na mieste bolesti. Bolesti sa zmiernili alebo ustali a zároveň sa jeho liečivým pôsobením zub a ďasno uzdravovali.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Monika napísané 27.02.2018 12:44

Výborné rady. Ešte by som k zoznamu pridala Tachyonizovaný Panter juice. Používali sme ho zvonku na pokožku, potierali sme ho na mieste bolesti. Bolesti sa zmiernili alebo ustali a zároveň sa jeho liečivým pôsobením zub a ďasno uzdravovali.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised