Bolesť zubov pozná väčšina z nás ako tupú, nepríjemnú bolesť. My dospelí si s ňou ako tak poradíme, ale ako ju pomôcť prekonať našich deťom? Poďme sa pozrieť na príčiny bolesti zubov, na medikamentózne i prírodné spôsoby, ako sa s bolesťou vysporiadať.
Shutterstock Príčiny bolesti zubov U najmenších detí je častou príčinou prerezávanie zúbkov. Niektoré deti ho prejdú „bez mihnutia oka“, iné si užijú preplakané noci a maminy s nimi. Prerezávanie treba len prečkať a veriť, že rýchlo bude lepšie. Z aromaterapuetickej lekárničky by mohli fungovať éterické oleje z levandule, mandarinky a ylang – ylangu. Pomôcť môžu i anestetické chladivé gély, ktoré dostanete v lekárni. My sme mali dobrú skúsenosť s obyčajnou citrónovou šťavou – vytlačiť, potrieť na ďasná.
Najčastejšou príčinou bolesti u väčších detí je zubný kaz . Ten vznikne, ak na zúbkoch nie je páchaná dostatočná hygiena, ak dieťa konzumuje veľa sladkého (nielen sladkostí). Baktérie v ústach rozkladajú cukry na kyseliny, ktoré v kombinácií s vápnikom v sklovine spôsobujú rozpad alebo erodovanie. Ak dieťa jedáva tzv. tvrdý cukor (lízanky a cukríky), ktoré hryzie, tak sa cukor dostáva veľmi jednoducho k prasklinám, ktoré na zube môžu byť. To má za následok rýchlejšie vytváranie zubného kazu.
U detí je veľmi silná genetická predispozícia pre vznik zubných kazov.
Bolesť zubov zapríčiňuje aj popraskaná zubná sklovina . Praskliny vznikajú napr. ak po horúcej polievke vypijeme pohár studenej vody. Zub zároveň začína byť citlivý na chlad a teplo.
Ďalšou príčinou môže byť nejaké mechanické poškodenie zuba , napr. vypadnutá plomba, kedy sa odhalí zubný nerv. A to už môže parádne bolieť.
Problémy spôsobí aj zubný kameň. Dá sa mu predísť používaním medzizubných kefiek, ale u detí je niekedy problém naučiť ich používať tieto pomôcky. Na druhej strane, zúbky v mliečnom chrupe môže mať dieťa pomerne ďaleko od seba a môže to byť celkom jednoduché. Zubný kameň v neskoršom veku býva často príčinou vzniku paradentózy – teda odhaľovanie zubných krčkov a následného vypadávania zubov.
Ako sa zbaviť bolesti zubov – lieky Tak ako na iné bolesti, aj na bolesti zubov zaberajú liečivá s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu. Zdravotnícke informácie uvádzajú, že na bolesť zubov lepšie zaberajú tie prvé spomenuté – teda ibalgin, nurofen. U detí sa mi však vidí celkom vhodné skúsiť ako prvé nemedikamentózne formy liečby, aby si deti nezvykali na to, že každá bolesť sa tíši tabletkou či sirupom.
Feruľa čertova, zdroj: techsme.sk Ako sa zbaviť bolesti zubov – prírodné liečivá Prvou pomocou môže byť vrecko s ľadom, zabalené v utierke a priložené na postihnuté miesto. Pomôže zmierniť bolesť, kým s dieťaťom nevyhľadáte odbornú pomoc. Receptom „starej matere“ je vyplachovať ústa slanou vodou, odvarom zo šalvie alebo dajte dieťaťu (ak je väčšie) žuvať klinčeky . Nie z tatovej dielne, ale tie krásne voňavé. Uvoľnená silica má dezinfekčné účinky a dokáže zmierniť bolesť. Jedným z najefektívnejších domácich prostriedkov proti bolesti zubov je cesnak . Strúčik cesnaku s troškou soli stačí umiestniť na postihnutý zub a zahryznúť. Cesnak zmierni bolesť a niekedy dokonca dokáže zub aj vyliečiť. Strúčik cesnaku by ste mali požuvať každé ráno. Zuby budú silnejšie a zdravšie. Cesnak obsahuje alicín, ktorý pôsobí ako antibiotikum. Pri žuvaní sa uvoľňuje do úst a ničí baktérie. Podobne funguje aj cibuľa – ničí baktérie. Limetka má vysoký obsah vitamínu C. Chráni pred vznikom zubného kazu a zabraňuje aj krvácaniu ďasien. Konzumácia surovej limetky môže priniesť rýchlu úľavu od bolesti.Šťava zo pšeničných klíčkov zase čistí ďasná od toxínov a tak kontroluje množstvo baktérií v ďasnách. Pri častom krvácaní ďasien môžete žuvať aj listovú zeleninu.Feruľa čertova – alebo čertovo lajno (názov získala vďaka silnému zápachu, ktorý z nej uniká) Vysušená, živici podobná látka sa získava z podzemku rastlín. Prášok má tiež nepríjemnú arómu, ale ak ho zmiešate s citrónovou šťavou, zápach zmizne. Do takto vzniknutej tekutiny potom treba namočiť gázový tampón a čistíť ním postihnutý zub. Feruľa zmierni aj silnú bolesť.Proti bolesti zubov sa používa aj odvar z bobkového listu. Na ošetrenie po vytrhnutí zuba sa používa odvar z nechtíka lekárskeho . 1,5 lyžice kvetov zalejeme pol litrom vriacej vody, necháme 20 minút lúhovať a scedíme. Na výplachy používame vychladený čaj. Ak sú vám sympatické homeopatiká, môžete použiť tie – zvykne sa využívať Arnica, Belladona alebo Chamomilla vulgaris. Poradiť sa však musíte so skúseným homeopatom alebo lekárnikom. Inšpiráciu môžete načerpať aj tu . Využiť sa dajú aj akupresúrne body – pomáha ak budete dieťaťu tlačiť bod medzi ukazovákom a palcom. Ďalšie miesto sa nachádza medzi hornou perou a nosom, potom na zadnej strane ušných lalôčikov. Tieto miesta stlačte na desať sekúnd a uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát. Za bolesťou sa môžu skrývať vážne zápalové ochorenia , preto by ste aj s malým dieťaťom mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc a požiadať po konzultáciu vášho zubného lekára.
Spracované s použitím: ludsketelo.sk, Děti a bylinky, vitalne.sk
Loading...
Môjmu 3 ročnému synovi sa zapichla špardlička drevená do úst ma tam malu ranku a boli ho to niekto poradiť čo mám atom robiť Zatín som mu dala nurofen
U detí je veľmi silná genetická predispozícia pre vznik zubných kazov.
– tato informacia je mylna. Dnes je uz jasne, ze zubne kazy su sposobene nespravnou a zanedbanou ustnou hygienou – umyvanie prvych zubkov “gazickou”, “naprstkom”. Odporucam doplnit blizsie informacie na podlozenie tohto tvrdenia. zdroj: IG zapisnik.zubarky alebo dr_zdravysmile
Výborné rady. Ešte by som k zoznamu pridala Tachyonizovaný Panter juice. Používali sme ho zvonku na pokožku, potierali sme ho na mieste bolesti. Bolesti sa zmiernili alebo ustali a zároveň sa jeho liečivým pôsobením zub a ďasno uzdravovali.