“Keď sme sa dozvedeli o tom, že náš syn Maťko nepočuje, bol to šok. Museli sme sa rýchlo zorientovať v téme a vedeli sme, že práve čas je náš najväčší nepriateľ, “ hovorí Ľubica Majtánová zo združenia Nepočujúce dieťa.
“Odo dňa kedy sme pochopili, že Maťko našu reč a mnohé iné zvuky vôbec nepočuje, sa nám totálne zmenil život. Bolo to veľmi náročné obdobie, dostať sa k správnym informáciám, odborníkom a zabezpečiť mu odbornú starostlivosť. My sme mali “šťastie” na odborníkov, mali sme možnosť zakúpiť synovi nákladné kompenzačné pomôcky a poháňala nás silná motivácia pomôcť mu rýchlo aj napriek chýbajúcemu systému podpory.“
shutterstock
Každý rok sa narodí vyše 200 detí
s poruchou sluchu a až 90% z nich sa narodí do počujúcich rodín, kde s poruchou sluchu nemajú žiadne skúsenosti. Najväčšiu šancu prekonať následky postihnutia majú deti, ktoré získajú načúvacie prístroje a špeciálno-pedagogickú starostlivosť už od 6 mesiacov veku.
Odborný prístup a kvalitná starostlivosť už od prvých mesiacov sú pritom pre budúcnosť detí s poruchou sluchu rozhodujúce. Mozog dieťaťa potrebuje prístup k zvukovým informáciám a hlavne k reči už od narodenia. Čím skôr sa podarí vytvoriť komunikačný kanál u dieťaťa s poruchou sluchu, tým väčšie sú jeho šance na úspech.
Väčšina z týchto detí má v dnešnom svete šancu vrátiť sa opäť do sveta zvukov
– môžu rozumieť, rozprávať a žiť počujúci život. Mnohé navštevujú bežné školy a pri niektorých ani nespozorujete, že trpia poruchou sluchu, až kým si nevšimnete nenápadné prístroje skryté za ušami. Neskôr majú vďaka porozumeniu reči možnosť študovať na vysokých školách a pracovať s minimálnymi obmedzeniami. O tom všetkom však rozhoduje raná starostlivosť.
Ak príde pomoc neskoro, dieťa sa nemusí naučiť plnohodnotne komunikovať rečou.
„Náš Maťko sa vďaka včasne poskytnutej pomoci naučil krásne hovoriť, rozumieť reči ostatných bez odzerania a môže vďaka tomu chodiť do integrovanej škôlky s počujúcimi deťmi. Naša osobná skúsenosť nás tak doviedla k pomoci ostatným, keď sme v roku 2015 založili OZ Nepočujúce dieťa. Zistili sme, že mnoho rodín v podobnej situácii ako my, potrebnú pomoc nenašlo včas,“ dodáva Ľubica Majtánová.
„Znepokojivým faktom je, že mnohé ľahké až stredne-ťažké poruchy sluchu rodiny zistia pri nástupe ich detí do školy a problémoch s porozumením v kolektíve. Vieme, že v škole je každé slovo dôležité a preto sme sa rozhodli zabezpečiť bezplatné vyšetrenie sluchu lekárom počas podujatia 3.3. v Eurovea.”
OZ Nepočujúce dieťa založili v roku 2015 rodičia detí s poruchou sluchu. Novým rodinám pomáhajú rýchlo sa zorientovať v novej situácii a podniknúť kľúčové kroky včas. Prevádzkuje vzdelávaco-komunitný portál www.NepocujuceDieta.sk a online Rodičovskú poradňu na rovnakej adrese.
Loading...