14 tipov pri bolesti uší (+ video)

Mária Kopčíková 0

Bolesť ucha je zvyčajne dôsledkom zápalových procesov vo vonkajšom alebo (častejšie) v strednom uchu. Ako prvú pomoc v domácom prostredí môžete vyskúšať niečo z týchto receptov.

ingimage

Aromaterapia pri bolestiach ucha

Inhalácia pary s éterickými olejmi alebo vtieranie zmesi éterických a neutrálnych olejov do kože môže zmierniť bolesť ucha:

  do 500 ml horúcej vody pridajte päť kvapiek levanduľového, kajeputového alebo harmančekového oleja, inhalujte asi 10 minút,

  tri kvapky levanduľového alebo kajeputového oleja zmiešajte s dvoma lyžičkami zohriateho olivového oleja alebo použite neriedený divozelový alebo ľubovníkový olej. Hlavu nakloňte na stranu zdravého ucha a do chorého kvapnite niekoľko kvapiek mierne teplého oleja. Ucho zapchajte vatovým tampónikom. Pri výtoku zo stredného ucha si olej do ucha nekvapkajte, riedky, hustý i krvavý výtok znamená, že nastala perforácia bubienka a olej by sa mohol dostať do stredného ucha. Radšej vyhľadajte odborníka.

  pridajte tri kvapky niektorého zo spomínaných olejov do dvoch lyžičiek oleja zo sladkých mandlí a vtrite niekoľko kvapiek zmesi do kože v okolí ucha. 

Prečítajte si viac o bolesti uší.

Bylinky a bolesť uší

  Poniklec jarný – je to sedatívum, analgetikum; pôsobí priamo na uši, užívajte tinktúru trikrát denne – dávka pre dospelého je 1 až 2 ml.

  Skorocel kopijovitý – posilňuje sliznice a lieči katar; účinný pri katarových stavoch stredného ucha, užívajte odvar alebo tinktúru.

  Divozel malokvetý – upokojujúca a mierne sedatívna rastlina na rany, studený liečivý olej používajte ako ušné kvapky, nepoužívajte ušné kvapky, ak je riziko, že ide o prasknutý bubienok.

ingimage

  Môžete vyskúšať aj nasledovnú čajovú zmes:

25g harmanček
25g skorocel kopijovitý
25g šípky
25g mäta pieporná
Na ¼ litra vody 1 lyžica, piť behom dňa.

  Pripravte si roztok z harmančeka, mäty a repíka. Tento roztok pravidelne kloktajte. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí neradi kloktajú len so slanou vodou.

  Inhalujte – ideálna je inhalácia eukalyptového extraktu. Obecne všetky látky, ktoré uvoľňujú dutiny v nose, by mohli pomôcť aj pri bolestiach uší.

Z toho, čo nájdete v kuchyni

  Cesnak a cibuľa – majú protizápalové účinky a zmierňujú bolesti uší. Cibuľu nakrájajte najemno a naplňte dve čisté vreckovky. Tie zaviažte a nad parou krátko nahrejte. Priložte na uši a obviažte šálom či utierkou. Obklad prikladajte 3x denne.

ingimage

  Zohriata soľ – soľ zohrejte a dajte do papierového vrecúška. To zabaľte do uteráka a priložte si ho k uchu. Soľ vydrží zohriata dostatočne dlho na to, aby bolesť poľavila.

  Tvaroh – zohriaty ho naneste na vreckovku a priložte na ucho. Hlavu si previažte šatkou, aby bol tvaroh na svojom mieste. Nechajte pôsobiť, kým nevyschne (hodinu i dlhšie).

  Ľadový obklad – pomáha hlavne pri zápale stredného ucha. Pomôže osvedčené vrecko s ľadom, mrazená zelenina alebo aspoň studená navlhčená vreckovka.

Masáž

  Veľmi dobre pôsobí aj masáž okolo ušiek. Ako na to? Poradí toto krátke video.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár