Nie je soplík, ako soplík

Andrea Biela 0

“Soplíkové” obdobie dáva priestor na virtuálne „bitky“ matiek, kde jeden tábor pomyselne bojuje za vstup dieťaťa so sopľom do škôlky a druhý tábor by ten prvý najradšej zadupal pod zem a označuje ho za nezodpovedný, život ich i detí ohrozujúci.

Preháňam, ale je pravda, že diskusií, aj pomerne ostrých, na túto tému nájdete veľa.

Naša pediatrička zvykne byť v tomto ročnom období už flegmatická, hovorí, že 50% pacientov sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Hovorí o častom nepochopení tohto „ochorenia“ rodičmi, ktorí majú potrebu soplíky „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.

Čo je vlastne soplík

Je to vlastne hlien. Hlien má každý z nás, bez toho, aby ste si ho bežne všímali. Naše telo za deň vyprodukuje asi 1,5 – 2l hlienu, ktorý si ani nevšimneme, pretože stečie do krku.

Hlien nás vo svojej podstate chráni a je teda pre naše, i detské telo veľmi dôležitý. Otolaryngológ Michael Johns hovorí, že hlien je vlastne akoby olej v motore. Bez tohto oleja by sa motor zadrel a prestal by fungovať.

Hlien pokrýva ústa, nos, hrdlo, pľúca a tráviaci trakt. Na povrchoch slizníc pôsobí ako ochranná prikrývka, aby sa nevysušili. Tiež pôsobí ako ochranná bariéra proti baktériám, či prachu, ktoré sa dostanú do tela.

Ako pomôcť detskej imunite po zaradení do kolektívu.

Hlien je však niečo viac než len bariéra. Obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú telu rozpoznať votrelcov (baktérie, vírusy, alergény), enzýmy, ktoré týchto votrelcov likvidujú, bielkoviny, ktoré robia hlien pre votrelcov nehostinným, a veľa iných prospešných buniek.

Z času na čas si svoj hlien všimneme, pretože zmení kvalitu, konzistenciu, obvykle sa stane hustejším. Často je to v prípade, že ochorieme, dostaneme nádchu, trpíme alergiou alebo sa dostaneme do kontaktu s nejakým veľmi štipľavým jedlom alebo dráždivou vôňou.

Niektorí ľudia a často sú to práve deti, reagujú hustejším hlienom na zvýšený príjem mlieka v strave.

Čo ovplyvňuje zafarbenie soplíkov

Farba hlienu závisí od buniek, ktoré vytvára náš imunitný systém na ochranu proti ochoreniam. Farba hlienu spoločne s ďalšími telesnými príznakmi napomáha identifikovať ochorenie, ktorým trpíme.

Niekedy hlien obsahuje huby, ktoré zmenia jeho farbu. Alebo zjeme niečo, čo produkuje histamín a tiež sa zmení farba hlienov.

Na zafarbení hlienov sa podpisuje tiež prostredie, v ktorom sa nachádzame. Príliš suchý vzduch môže hlien zafarbiť do žlta.

Je dôležité mať na pamäti, že farba hlienu – teda soplíkov – nie je sama o sebe dostatočným dôkazom toho, či dieťa je, či nie je choré. Do úvahy treba vziať aj ďalšie symptómy.

Tu je súhrn niektorých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť farbu hlienu: 

  • Typ buniek, ktoré naše telo zaangažovalo na boj proti cudzorodým časticiam,
  • Prítomnosť húb,
  • Jedlo, ktoré jeme,
  • Prostredie, v ktorom sa nachádzame,
  • Úroveň vlhkosti vzduchu,
  • Smog, dym, prach,
  • Fajčenie, u detí aj pasívne.

Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka?

Priehľadný, vodnatý hlien

Toto je hlien, ktorý je normálny a ktorý trvalo vylučujú sínusové membrány. Zachováva správne fungovanie nášho dýchacieho systému. Niekedy je jeho produkcia taká hojná, že „tečie z nosa“.

To môže to byť príznakom podráždenia spôsobeného alergickou reakciou na prostredie alebo vírusom chrípky. Zvýšená sekrécia priehľadného hlienu môže súvisieť tiež s rinitídou – sennou nádchou. Často je to len reakcia na dočasné podráždenie, ktoré čoskoro zmizne samo od seba.

Zelený hlien

Väčšina mamičiek je presvedčená, že zelený hlien je jasným znamením bakteriálne infekcie, no vôbec to tak nemusí byť. Pri miernom nachladení totiž imunitný systém aktivuje biele krvinky, neutrofily, ktoré obsahujú zeleno sfarbený enzým a v určitých prípadoch môžu hlien sfarbiť do zelena.

Zelený hlien môže byť príznakom bakteriálnej infekcie, obvykle však býva potom sprevádzaný horúčkou a bolesťou. V takomto prípade vyhľadajte s dieťaťom lekára.

Zelený hlien môže byť tiež známkou bronchitídy, ak je prítomný jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov: kašeľ, únava, dýchavičnosť po nevýraznom fyzickom cvičení, sipot, nepohodlie v oblasti hrudníka.

Žltý hlien

Môže byť príznakom infekcie dutín, najmä ak sa farba mení na tmavo žltú. Môže byť tiež známkou bronchitídy, ak je hlien sprevádzaný príznakmi uvedenými vyššie.

Ak sa dieťa pohybuje v prostredí s veľmi suchým vzduchom, môže mať tiež do žlta sfarbené sople. 

Ako v domácnosti zvlhčiť vzduch?

Ružový hlien 

Ružovým sa rozumie ružovo-hnedý hlien. Hlien, ktorý má túto farbu, by sa mal považovať za znak potenciálne vážneho stavu. Ak je takýto hlien sprevádzaný: 

  • únavou, slabosťou,
  • náhlym nárastom hmotnosti zo zadržiavania tekutín,
  • nedostatkom chuti do jedla,
  • opuchom nôh, členkov,
  • zníženou pozornosť a nedostatkom koncentrácie,
  • dýchavičnosťou pri ležaní alebo po namáhaní,
  • pretrvávajúcim kašľom s ružovo sfarbeným hlienom,
  • opuchnutým bruchom.

Spenený hlien

Môže to byť spôsobené gastroezofageálnym refluxom a tiež pneumóniou. Určite vyhľadajte lekára.

Šedý hlien

Môže sa objaviť u detí z fajčiarskeho prostredia. 

Prečítajte si: Malí pasívni fajčiari

Hlien s prímesou krvi

Obvykle neznamená nič vážne, nakoľko v nozdrách je veľa krvných kapilár a občas, najmä ak dieťa častejšie smrká alebo sa špára v nose, môže niektorá z nich prasknúť. To spôsobí zafarbenie soplíka do krvava.

Ak by sa však krv objavovala vo väčšom množstve, vyhľadajte lekára.

Biely hlien

Môže byť spôsobený častou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, najmä ak má dieťa problém s dutinami. Niekedy môže byť príznakom bronchitídy.

Hnedý alebo čierny hlien

Pokiaľ vieme, že naše dieťa nie je fajčiar, neprejedlo sa čokoládou, prípadne sa nemohlo dostať do kontaktu s farbami, ktoré by sa mu dostali o dýchacích ciest (potravinárske farby, zvyšky voskoviek) je táto farba hlienu dôvodom na vyhľadanie lekára.

Spracované s použitím:  mysinustory.com, webmd.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár