Detské chorobyHlava

Adenoidné deti

 Mária Kopčíková   01.12.2021   0

Alebo deti so zväčšenou nosohltanovou mandľou. Problém veľmi bežný u detí do 6. roku života.

O tom, čo to je nosohltanová mandľa (alebo adenoidné vegetácie) si môžete prečítať v článku Zväčšené nosné mandle.

V nasledujúcich riadkoch sa trocha podrobnejšie pozrieme na prejavy tohto problému u detí.

Ingimage

 

Prečo má moje dieťa zväčšené mandle?

Už pri narodení sme vybavení nosnou mandľu, s rastom dieťaťa sa zväčšuje aj ona – maximum dosahuje okolo 8. roku života. Smerom k puberte sa začne zmenšovať, až úplne vymizne.

Počas obdobia rastu nosnej mandle môže dôjsť k jej nadmernému zväčšeniu. Prečo sa tak udeje, však neexistuje zo strany lekárov jednoznačná odpoveď.

Nadmerný rast nosnej mandle môže byť spôsobený:

  • geneticky – najmä pokiaľ sa objaví do 1. narodenín,
  • akútnou infekciou horných dýchacích ciest - stúpa aktivita lymfatického tkaniva a nosová mandľa rastie, aj keď sa infekt prelieči, nemusí dôjsť k tomu, že mandľa sa zmenší na pôvodnú veľkosť, preto potom po každom takomto infekte ostáva mandľa väčšia a väčšia.
  • Imunitnými, alergickými a endokrinnými faktormi 

Prejavy zväčšených mandlí u dieťaťa

To, že sa nosová mandľa zväčší, nemusí automaticky znamenať problém. Pokiaľ sa však príznaky objavia, lekári toto považujú za situáciu, ktorú je potrebné riešiť.

Snáď prvým príznakom je problém s dýchaním cez nos:

  • cez deň dieťa dýcha cez ústa, obvykle dýcha hlasno,
  • v noci chrápe,
  • ako rodičia môžete mať pocit, že dieťa má upchatý nos, ale žiadny sekrét z nosa nejde.

Lekári upozorňujú, že dýchanie cez ústa je spočiatku nenápadné, no postupne už dieťa dýcha takmer výlučne ústami. V extrémne závažných prípadoch zväčšenej nosovej mandle môže u dieťaťa dôjsť počas spánku k spánkovému apnoe (k zástave dýchania).

Ako spí dieťa so zväčšenou mandlou

V spánku sa môže objaviť škrípanie zubami a tiež pomočenie (vo veku, kedy už dieťa bežne udržiava hygienu a už dávno sa nepomočilo).

Takéto deti obvykle spia nepokojne, budia sa ráno unavené, neoddýchnuté, majú následne problém sa v škole či škôlke sústrediť.

Ako dôsledok nesprávneho dýchania sa v nose hromadia hlieny. Tie potom môžu stiecť do hltana, dieťa ich prehltne, čo môže byť príčinou následného nechutenstva. Časť hlienov môže zatiecť hlbšie do dýchacích ciest a spôsobovať opakové zápaly hrtana a priedušiek.

Adenoid face, zdroj: radiopaedia.org

 

Príznaky zväčšenej mandle a uši

Môžu sa objaviť opakované zápaly stredného ucha alebo bolesť uší pri nádche. Prípadne sa objaví porucha sluchu.

Po opakovaných infekciách horných dýchacích ciest je často nosná mandľa zväčšená. Keďže sú v nej usídlené baktérie a nachádza v blízkosti sluchových trubíc, veľmi ľahko dôjde k tomu, že baktérie sa tam dostanú a spôsobia zápal.

Ak je nosná mandľa taká veľká, že upcháva vyústenia sluchových trubíc, do stredného ucha sa nemôže dostať vzduch. V strednom uchu sa začína vytvárať tekutina, ktorá postupne hustne, a dieťa postupne horšie počuje. 

Problém so stratou sluchu však môže nastať aj skôr, než je nám to dieťa schopné povedať, vo veku medzi 1,5 – 2,5 rokom. Toto následne negatívne ovplyvňuje vývin reči dieťaťa.

Preto treba mať na pamäti u malých detí aj túto súvislosť so sluchom a v rámci diagnostiky požiadať napr. o audiometrické vyšetrenie dieťaťa.

adenoid face, zdroj: health.cleeck.com

 

Lekári upozorňujú, že včasné odhalenie zväčšených nosových mandlí je veľmi dôležité, lebo môžu vzniknúť nezvratné komplikácie.

Kvôli sťaženému dýchaniu nosom a prerušovaného dýchania v noci môže dôjsť k nízkemu prísunu kyslíka do organizmu a to môže mať za následok poškodenie mozgu a iných orgánov.

U neliečených detí sa časom objavia typické prejavy na tvári – tzv. gotické podnebie a zlé postavenie zubov. Pretiahnutá tvár (facies adenoidea) - unavený výzor tváre, kruhy pod očami, pootvorené ústa, ospanlivý, tupý pohľad bez záujmu, vystupujúce horné rezáky, typicky tenké nozdry.

Spracované s použitím:  detskaorl.sk, radiopaedia.org, solen.sk, health.cleeck.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised