Čo ju spôsobuje a ako ju liečiť
Najväčšie ťažkosti spôsobuje bábätkám. Nevedia ešte dýchať pusinkou, aj mierna nádcha im veľmi sťaží dýchanie, spánok, o papaní počas dojčenia ani nehovoriac. Nie je príjemná ani pre staršie deti a dospelých.
Za nádchu môžu vírusy
Príčinou vzniku nádchy nie je chladné počasie, ako si mnohí myslia. Keď sa však ochladí, začíname kúriť. A práve prekúrené a zle vetrané miestnosti sú kameňom úrazu: sliznica vysychá a takto oslabenú ju napadnú vírusy, ktoré spôsobujú jej zápal. Jeho dôsledkom sú výdatné vodavé a následne hlienové sekréty. Šírením zápalu cez sluchovú trubicu môže vzniknúť zápal stredného ucha, ak hlieny zatečú do hrdla, dieťatko začne kašlať. Kašeľ je najprv dráždivý, neskôr vlhký. Vírusy majú schopnosť veľmi rýchlo sa rozmnožovať. Pri „ideálnych“ podmienkach môže mať jeden vírus za dvadsaťštyri hodín až 16 000 000 potomkov! Efektívna liečba neexistuje, vieme jej len predchádzať či zmierniť útrapy.
Ako ju dostanem
Nádcha sa prenáša vzduchom (ak nachladnutý človek kýchne alebo zakašle), priamym kontaktom (keď si prikladáme ruku na ústa alebo na nos a potom sa dotkneme niekoho iného), nepriamym kontaktom (keď si prikladáme ruku na ústa alebo na nos a potom sa dotkneme nejakého predmetu, odtiaľ sa vírusy šíria na ďalšieho človeka, ktorý sa s nimi dostane do kontaktu).
Prvá pomoc
Dôležité je soplíky odsávať. Ak máte hadičkovú odsávačku, nestačí vopchať ju do nošteka na 0,5 cm, ale 3-4 cm až do dutín a dobre poodsávať všetky soplíky. Najlepšia je však odsávačka na vysávač. Žiadna iná odsávačka nevysaje tak dôkladne. Ak je dieťa staršie, vyfúka si noštek samo. Najprv si vyfúka jednu nosovú dutinu, druhá je pritom upchatá prstom, ktorý zvonka tlačí na noštek. Po jej dôslednom vyčistení sa postup opakuje pri druhej dutine.
TIP: Dobré je nakvapkať bábätku do nošteka trošku materského mliečka, ktoré má prirodzený antibakteriálny účinok.
Dávame dieťaťu piť veľa tekutín. Vhodný je bylinkový čaj s medom (napr. šalviový – pôsobí protizápalovo). Dôkladne si umývame ruky po každom čistení nošteka, po každom kýchnutí a tiež pri príprave jedla.
Dobre vetráme miestnosť, neprekurujeme, v spálni má byť 18 stupňov. Zabezpečíme zvýšenú polohu dieťatka pri spánku (matrac podložíme, aby malo dieťatko vyššie hlavičku).
Lieky na liečbu nádchy len zmierňujú príznaky ochorenia. O ich užívaní sa treba poradiť s pediatrom.
Pri kýchaní alebo kašli nepoužívame ruku, ale jednorazovú vreckovku, ktorú po použití hneď zahodíme. Rovnako na čistenie nosa nepoužívame bavlnené vreckovky, ale jednorazové.
Pod nos môžeme natrieť mastičku s eukalyptovým olejom a gáfrom, kúpime ju v lekárni. Eukalyptový olej môžeme nakvapkať na papierovú vreckovku a dáme dieťatku vdychovať. Pri starších detičkách pomáha aj naparovanie. Do 2 litrov horúcej vody dáme za lyžicu soli a za hrsť harmančeka, pod dozorom dieťatko prikryté uterákom vdychuje paru.
Po prekonaní nádchy kúpime dieťatku novú zubnú kefku (na starej sú bacily a vírusy).
Pri teplote do 38,5 stupňa nedávame žiadne lieky. Ak má dieťa teplotu vyššiu, podáme lieky obsahujúce paracetamol. V žiadnom prípade nie Acylpirín.
POZOR! Čerstvý vzduch je liekom aj pre dieťatko, ktoré má nádchu, kašle či ho pobolieva hrdlo a nemá teplotu nad 38,5 stupňov.
Keď nechce papať
Prechladnuté dieťa častokrát odmieta stravu Je to prirodzená reakcia a nie je dôvod na obavy. Treba mu zabezpečiť dostatok tekutín, štiav (z pomarančov, jabĺk, mrkvy) a vitamínov (najlepšie prirodzených – z ovocia a zeleniny).
Keď pobolieva hrdlo
Ak dieťatko bolí hrdlo, pomáha čaj zo šalvie lekárskej alebo repíka a zábal na krk – plienku namočíme do studenej vody, priložíme na krk, obalíme igelitom/sáčkom a na vrch dáme suchú plienku, zaviažeme. Necháme pôsobiť 30 minút.
V druhej časti sa budeme venovať možnostiam, ako nádche predísť.
este predcerom som dostal nadchu boli ma hrtan neviem poriadne dychat mam cerveny nos som ospali boli ma cele tele skriabe ma v hrdle ked mate nejaky stary recept na nadchu tak mi prosim napiste.