Vojtova metóda

MikSa 5

Vojtova terapia – liečba pomocou rehabilitácie, pomáha pohybovo nezrelým deťom. Môžeme si ju priblížiť tak, že táto metóda sa snaží oživiť spiace svaly a pripomenúť mozgu ich existenciu.

Isté vývojové fázy by nemalo dieťa zmeškať

Deti sa nevyvíjajú rovnako rýchlo. Všimneme si to najmä vtedy, keď máme vo svojom okolí rovnako staré deti, no jedno sa už pretáča z chrbátika na bruško, druhé ešte nie, jedno sa hrá v ľahu so svojimi nohami, druhé ešte nie, jedno začína sedieť, druhé ešte nie, jedno lezie, druhé ešte nie, jedno začína chodiť, druhé ešte nie…. atď.

Samozrejme, takéto porovnávanie detí nemá byť pre nás smerodajné, lebo vývoj každého dieťaťa je individuálny a závisí od rôznych faktorov, (ako napr. dedičnosť, pôrodná hmotnosť, donosenosť a i.), ale isté vývojové štádiá by dieťa nemalo zmeškať.

Ak spozorujeme, že niečo s dieťaťom nie je v poriadku (dieťa sa vo vývoji nápadne odkláňa od odporúčaných dátumov a termínov), je dobré poradiť sa so svojim lekárom. Pri podozrení na motorické poruchy, požiadajte o vyšetrenie detského neurológa.

Vojtova metóda

Vojtova terapia – liečba pomocou rehabilitácie, pomáha pohybovo nezrelým deťom. Môžeme si ju priblížiť tak, že táto metóda sa snaží oživiť spiace svaly a pripomenúť mozgu ich existenciu.

Každý pohyb, každý sval a v podstate všetko „fungovanie“ v našom tele závisí od CNS (centrálna nervová sústava). Ak má dieťa poškodený mozog alebo ak jeho mozog pracuje trocha odlišne, zaostáva v pohybovom vývoji. Hovorí sa o dieťati s centrálnou koordinačnou poruchou.

Vojtova aktivačná terapia sa snaží podnietiť CNS, a tým odblokovať oslabené alebo nepoužívané svaly. Táto metóda má dva aktivačné modely: reflexné otáčanie a reflexné plazenie (tzv. lokomóciu). Snahou je vyvolať pohyb. Do pozornosti Vám dávame knihu „Vojtův princip“, od autorov V. Vojta, A. Peters, vydavateľstvo Grada publishing, Praha 1995.

Od čoho závisí úspech Vojtovej metódy?

  1. od rodičov, ktorí si spomalenie motorického vývoja všimnú a neskôr vydržia s dieťaťom usilovne cvičiť,
  2. od veľkosti poškodenia mozgu,
  3. od toho, kedy sa začalo s dieťaťom pracovať (Doba cvičenia s dieťaťom je individuálne dlhá. Platí zásada: čím skôr, tým lepšie),
  4. od kvality reflexnej lokomócie.
  5. Centrálna koordinačná porucha sa totiž nedá liečiť liekmi a k zlepšeniu stavu „samo od seba“ neprichádza. Doporučuje sa aj kombinácia Vojtovej metódy s inými rehabilitačnými metódami (napr. Bobathova metóda), pomáha aj plávanie a hydromasážne vane.

    Kto môže cvičiť s dieťaťom Vojtovu metódu?

    Sú to predovšetkým absolventi kurzov Vojtovej metódy (aj mamičky). Takéto kurzy poskytujú akreditované pracoviská, napr. v Čechách spoločnosť RL-CORPUS v Olomouci.

    Existuje aj zoznam fyzioterapeutov, ktorí túto metódu vykonávajú (sú zmluvnými partnermi zdravotných poisťovní a teda vykazujú činnosť tejto liečebnej rehabilitácie).

    Popri práci fyzioterapeutov je dôležitá aj spolupráca s ďalšími odborníkmi ako sú neurológovia, ortopédi či neurochirurgovia.

    Prečo dieťa pri cvičení Vojtovou terapiou zväčša plače?

    Príčinou plaču dieťaťa nie je bolesť, ktorú by cvičenie spôsobovalo, ale jeho reakcia na polohu, v ktorej ho „nútene“ držíme. Dieťaťu je poloha, ktorá sa dosahuje Vojtovou metódou, nepríjemná a neznáma. Ono sa cíti pohodlne vo svojej „nesprávnej“ polohe.

    Dôkazom toho, že samotné cvičenie by nemalo bolieť (za predpokladu kvalifikovaného rehabilitačného pracovníka, ktorý Vojtovu metódu správne prevádza), je:

    1. upokojenie dieťaťa hneď po ukončení cvičenia,
    2. dospelí pacienti, ktorí pri terapii neplačú, lebo sa im dá vysvetliť, že musia v danej polohe zotrvať.
    3. Mamičky, ktoré sú zapojené do cvičenia Vojtovej metódy s deťmi to nemajú ľahké: polohové reakcie vyvolávajú u detí plač, a preto majú pocit, že im „zle robia“.

      V tých chvíľach je ťažké mať na pamäti, že dieťatku neubližujú, že ho netreba ľutovať, ale primeť ho k tomu, aby sa naučilo správne používať svoje svaly. Je obtiažne zostať láskavý a zároveň aj dôsledný. Treba však vydržať…

      Účinnosť tejto rehabilitácie potvrdzujú mnohí významní fyzioterapeuti. Čo matky všetko dokážu!!!

      Kto bol Václav Vojta?

      Václav Vojta bol český neurológ, ktorý začal na svojej metóde pracovať v 50. rokoch 20 storočia. Prišiel na to, že určitá manipulácii s deťmi (najmä malými) vyvoláva určité reakcie na trupe a končatinách. Zaslúžil sa o vznik jednej z vyšetrovacích metód CNS.

      V roku 1969 MUDr. Vojta emigroval do Nemecka, do Mníchova. V období normalizácie sa výsledky jeho práce rozširovali u nás tajne a jeho terapia sa realizovala pod iným menom (to vysvetľuje aj fakt, prečo táto metóda nie je, resp. nebola, u nás tak používaná ).

      Po roku 1989 viedol spolu so svojimi spolupracovníkmi rôzne vzdelávacie podujatia, a to najmä v Čechách. Vo svojej terapii vychádzal Vojta z presne stanovených polôh s ich modifikáciami a venoval sa predovšetkým 3 oblastiam:

      1. vývojovej kineziológii (podrobný vývoj človeka v 1. roku života),
      2. vývojovej diagnostike,
      3. reflexnej lokomócii.
      4. Za svoju prácu získal profesor Vojta viacero ocenení. Jeho reflexná terapia sa dnes používa pri liečbe detí a aj dospelých.

        Podrobné informácie o Vojtovej metóde
        Nájdete na webstránke spoločnosti RL-CORPUS: www.rl-corpus.cz

        Zaujímavá stránka: www.rehabilitacia.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Cvicime Vojtovku, syn sa i pritom nadherne smeje, ale co nasleduje niekolko hodin potom je na nevydrzanie, brutalne reve a nespi. Zo 4 min som to musela zredukovat na 1 min na obidve strany, potom po 4 dnoch som dala na 2 min a syn po par hodinach po dvoch cvikoch v ten den reval tri hodiny sposobom, ze Vam trhalo srdce. Neviem, co mam robit, syn nie uplne spravne pasie konicky, ale nic vazne podla slov neurologa aj reh. doktorky, len treba cvicit, aby to bolo dokonale a treba V., lebo nic ine vraj nie je a gymnastika je o nicom podla nich.

  2. Dobrý deň, chcem podporit vsetky mamicky, ktore cvicia so svojimi detickami. Vydrzte, ma to zmysel, aj ked vas mozno niektori neznali odhovaraju! Ja som cvicila s dcerou vyse roka a malo to zmysel, uz ma 8,5roka, je z nej krasna velka tretiacka, o ktorej by nik nevravel, ze mala porodnu hmotnost 1,15kg. V skole sa jej dari, plava a hrala i basketbal. Takze mamicky, vydrzte-ma to zmysel zwinker

  3. Chcela by som sa spýtať,či niekto nevie o nejakom kurze zameranom na cvičenie Vojtovou metodou po jeho ukončení by bolo možné dostať aj certifikát o jeho absolvovaní. Keby niekto o niečom vedel bola by som rada,keby ste mi o ňom dali vedieť.

  4. Vojtovu metodu som scerkov cvičila pret rokom.Chcem sa opitať či neje nejaka kniha cvikov vojtovej metodi pre deti

Pridaj komentár