Výskyt:
Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v tráve a v nízkych porastoch. Zachytávajú sa na steblách trávy a na spodnej strane listov, preto ich nevidíme. Nesprávny názor je, že kliešte visia zo stromov a na svoju obeť padajú. Kliešte sa pri pohybe po týchto miestach prichytia na telo alebo odev a odtiaľ sa potom nebadane rozlezú do zákolenných jamôk, medzi stehná, do podpazušných jamôk alebo pod prsníky.
Ako odstrániť kliešťa
Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Po dezinfekcii kliešťa uchopíme pinzetou čo najbližšie k miestu prisatia a vytiahneme ho. Ak sa nepodarí kliešťa vytiahnuť, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.
Očkovanie
Liečba tohto ochorenia nie je doposiaľ známa. Jediný spôsob, ako sa chrániť pred týmto ochorením, je očkovanie. Očkovacia látka obsahuje usmrtené vírusy, ktoré už nemajú schopnosť sa rozmnožovať. Po podaní týchto inaktivovaných vírusov do ľudského tela v rámci očkovania začne vlastný imunitný systém očkovaného človeka vytvárať obranné látky ako pri skutočnej infekcii.
Je tu však jeden podstatný rozdiel: vzhľadom na to, že sa vírusy v očkovacej látke už nemôžu rozmnožiť, nevedie očkovanie ku vzniku choroby, ako sa to stane po pohryznutí infikovaným kliešťom.
Ak sa po pohryznutí infikovaným kliešťom dostanú vírusy do tela očkovaného človeka, imunitný systém je schopný brániť sa. Protilátky bránia vírusom kliešťovej encefalitídy, aby vnikli do buniek a človek je takto chránený. Aby bola zabezpečená dostatočná ochrana proti kliešťom už pred nástupom ich aktivity, je žiaduce začať základné očkovanie už v chladných mesiacoch roka.
Základné očkovanie
1. dielčie očkovanie: čo možno najskôr! Najlepšie v studenom ročnom období. 2. dielčie očkovanie: 14 dní- 3 mesiace po 1. dielčom očkovaní. Predstavuje už pomerne dobrú ochranu, najmä pre deti. 3. dielčie očkovanie: 9-12 mesiacov po 2. dielčom očkovaní. Úplná, spoľahlivá ochrana. Ak sa očkovanie začína v letných mesiacoch, odstup medzi prvou a druhou dávkou má byť 14 dní, aby sa čo najskôr dosiahla ochrana. Preočkovanie Najlepšie je dať sa každé 3 roky preočkovať jednou vakcínou. Tak si zabezpečíme skutočnú ochranu pred chorobou. Očkovanie nie je povinné, hradí si ho každý záujemca sám.
Váš komentár
diki za pomoc v skole