Histamínová intolerancia

Mária Kopčíková 0

Histamín

Histamín je biogénny amín (organická zlúčenina), ktorý je prirodzenou súčasťou živých systémov. Nachádza sa v ľudskom tele, ako aj v potravinách, predovšetkým tých, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Zdroj histamínu pre ľudský organizmus je teda jednak endogénny (vlastný, produkovaný vo vlastnom tele), jednak exogénny (prijatý v potrave).

V ľudskom tele sa histamín spolu s ostatnými biogénnymi amínmi – serotonínom a katecholamínmi (adrenalín, noradrenalín, dopamín) uplatňuje v rámci prenosu signálov.

Konkrétne histamín plní úlohu mediátora zápal, ale inú funkciu má histamín v mozgu a inú inde v tele. V  mozgu napr. plní úlohu hormónu bdelosti a spolu s adrenalínom a ďalšími látkami prispieva k schopnosti podať okamžitý výkon. Histamín plní významnú úlohu v rámci prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Zo špeciálnych bielych krviniek –  mastocytov sa uvoľňuje pri úraze či infekcii a podieľa sa na ochrannej zápalovej reakcii organizmu.

Histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie, resp. stav, kedy ako dôsledok nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele (pomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou odbúrať ho) vznikajú histamínové prejavy.

Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v  potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.

Medzi prejavy HIT patria:

  • Svrbenie a začervenanie pokožky a tvorba „žihľavky“,
  • Nadúvanie, hnačka, kŕče v bruchu,
  • Upchatý nos,
  • Migréna,
  • Bolestivá menštruácia,
  • Chronická únava.

Tieto príznaky sa zvyknú objaviť veľmi skoro po kontakte s podnetom – teda s problémovou látkou, je to v rozsahu minút až hodiny.

Diagnostika a liečba HIT

Diagnostika (str. 10)  HIT patrí do rúk odborníka. Tak, ako pri iných ochoreniach, by lekár mal urobiť podrobnú anamnézu, fyzické vyšetrenie  laboratórne testy. Nerobte rozhodne u vášho dieťaťa pri podozrení na HIT samodiagnostiku, ani neexperimentuje s diétou. Obráťte sa na lekára, ktorý vám poradí, akým smerom sa ubrať.

V liečbe sa primárne uplatňuje nízko histamínová diéta, prípadne lieky na zvýšenie tvorby enzýmu, ktorý rozkladá histamín.

Histamínová diéta

Nuž, toto je asi najväčší kameň úrazu, keďže zoznam potravín, ktoré sú pri tejto diéte povolené, je pomerne stručný. Jedlá, ktoré deti jedia, by mali byť z čo najčerstvejších surovín, tepelne upravované minimálne (nemôžete teda uvariť večer a na druhý deň na obed zohriať), nemali by ste pri príprave jedál používať potraviny mrazené, konzervované a také, ktoré rýchlo podliehajú skaze (školské jedálne z takých asi príliš nevaria, čiže nie je veľmi reálne dieťa s takou diétou stravovať v škole …). S dĺžkou skladovania množstvo histamínu v potravinách narastá.

Tento zoznam je len veľmi orientačný a na niektoré druhy potravín, napr. chlieb, mlieko sú rozporuplné názory. Vždy by to malo byť o konkrétnom človeku, aby zistil, ktoré potraviny sú preňho OK a ktoré už nie. Medzi tie povolené potraviny teda zhruba patria:

  • Zelenina: mrkva, špargľa, mrazená kukurica, mrazený hrášok, cukina, rebarbora, uhorka, reďkovka, paprika, pór, fenikel, petržlen, kaleráb, cibuľa, ľadový šalát.
  • Ovocie: jablko, hruška, melóny, mango, banán, hrozno, figy.
  • Obilniny: ryža natural, ryžové keksíky, kukuričná kaša, chrumky, quinoa, neochutené raňajkové cereálie, doma pečený chlieb, doma pripravené koláče.
  • Mliečne výrobky: cottage cheese, smotana, ricotta, obyčajné mlieko.
  • Mäso: všetky druhy čerstvého mäsa, kuracinu minimálne.
  • Iné: repkový olej, maslo, med, bylinky – mäta, bazalka, šalvia, pažítka.

Pokiaľ ste rodič – začiatočník v príprave HIT diéty, možno vám ako prvá pomoc poslúži týždenný jedálny lístok jednej maminky.

Spracované s použitím: histaminova-intolerancia.webnode.sk, daosin.sk, informácie od mamín – ďakujem D.Š. a H.C.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár