Donosený novorodenec váži priemerne 3200 g. Priebeh prírastku hmotnosti po pôrode je väčšinou podstatným indikátorom telesného prospievania. U novorodenca nastáva najprv fyziologický pokles hmotnosti o 100 až 300 g (5 až 10% pôrodnej hmotnosti), pričom najnižšia je na štvrtý deň a vyrovnáva sa za 10 – 12 dní. Pravidelný prírastok hmotnosti by mal byť :
1.štvrťrok 200g/ týždeň (25 – 30 g denne)
2.štvrťrok 150g/ týždeň
3.štvrťrok 100g/ týždeň
4.štvrťrok 75g/ týždeň,
pričom dieťa nemusí priberať každý deň. Je pravidlom, že dojča zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť v 4.-5. mesiaci a strojnásobí v 1. roku života.Nedonosené dieťa zväčší svoju pôrodnú hmotnosť do 1. roku 4-až 6-násobne.
V ďalších rokoch priberá dieťa priemerne 2 kg ročne (1-3 kg), a to najmenej okolo 5. a 6. roku (1 kg). Pre orientačný výpočet hmotnosti dieťaťa môžeme použiť vzorec:
2 x vek + 8 pre deti 2- až 5- ročné
3 x vek + 8 pre deti 6- až 15- ročné.
Ideálnu hmotnosť dieťaťa presne určí pediater podľa základných tabuliek, pričom je dôležitá predovšetkým závislosť hmotnosti a výšky dieťaťa.
Reakcia k tomuto článku od Renate – International Board Certified Lactation Consultant :
Uvedené hmotnosti a tabuľky sú vypracované zo štúdií s nie kojenými bábätkami. Teda vyživovanými umelou dojčenskou výžvou. Na tabuľkách s dojčenými babätkami sa práve pracuje v stokholmskej štúdii. Dojčené bábätka sú dobre vyživované, ak majú po 4. dni denne 2-3krát stolicu (platí len do 4.týždňa, potom nemusia mať stolicu aj niekoľko dní), 5-6 krát mokrú plienku (niektoré plienky môžu obsahovať aj viaceré porcie) a minimálny prírastok na hmotnosti za týždeň by mal byť 125g (v prvom stvrťroku)
Pri dosiahnutí tejto spodnej hranice sa odporúča častejšie dojčiť. Viac ako 12krát za 24hodín. Ak je to nutné, aj bábätko budiť, stimulovať pri saní a masírovať prsníky pri dojčení.
Najneskôr do 3. týždňa sa vrátiť k pôrodnej váhe a do 6. mesiaca zdvojnásobiť váhu. V prvom polroku majú bábätká 2-3krát “rastový skok”. Sú veľmi nekľudné, hlavne v noci. Často pijú, aj po 1/2 hodine. Tieto pre mamičku náročné dni sú normálne. Odporúča sa tak často dojčiť, ako si to bábätko žiada (aj viac ako 12krát za 24hod.), piť dosatok tekutín a veľa s bábätkom oddychovať (ležať, dojčiť v leže, spať).
Tu môžu veľa pomôcť oteckovia, babičky, kamarádky… Napr. pred odchodom do práce navariť pre mamičku. Po niekoľkých dňoch sa bábätko ukľudní. Ak je váha bábätka v norme, nie je dôvod k prikrmovaniu umelou dojčenskou výživou.