Novorodenecká kolika

Martina Kačaniová 4

Asi 25 percent novorodencov trpí občas nevysvetliteľnými záchvatmi bolestného plaču – väčšinou spôsobovanými kolikou. Toto ochorenie sa začína zvyčajne v prvých týždňoch života a najhoršie býva vo veku okolo šiestich týždňov. 

ingimage

Koliky novorodencov zvyčajne netrvajú dlhšie ako prvé tri mesiace. Dieťa s kolikou môže preplakať niekoľko hodín denne, väčšinou vo večernom čase. Priťahuje pritom kolienka k hrudníku, bruško má na hmat tuhé a nafúknuté. Zle zaspáva a po zaspaní sa čoskoro znovu s plačom prebúdza. Väčšina detí trpiacich kolikou býva inak celkom zdravá. Malé deti plačú z mnohých dôvodov, ale plač pri záchvate koliky je veľmi charakteristický, skôr bolestný, iný ako zvyčajný plač z hladu či únavy. Bolesti bruška pri kolike vznikajú zrejme napätím črevných stien, ale základnú príčinu sa dosiaľ nepodarilo jednoznačne zistiť.

K možným príčinám koliky patria:

  • zadržiavané plyny
  • nesprávne dojčenie,
  • reakcia na tabakový dym alebo pitie mlieka kontaminovaného nikotínom,
  • precitlivenosť na umelú výživu, alebo niektorú látku v matkinej strave,
  • nezrelosť nervového systému v tráviacom trakte,
  • podávanie tuhej stravy pred dovŕšením veku troch mesiacoch.

Čo robiť ak má dieťa koliku

Ak dieťa trpí kolikou, pevne ho pritisnite k sebe a prechádzajte sa s ním po miestnosti. Teplo vášho tela dieťa upokojuje a dodáva mu pocit bezpečia. Zdá sa, že niektoré deti trpiace kolikou upokojuje hudba, spev, alebo dokonca zvuk motora a mnohé deti upokojí pomalé hojdanie v kočíku.

ingimge

Ak dojčíte, nechajte dieťaťu dosť času na pitie zadného mlieka, ktoré sa uvoľňuje z prsníka až po niekoľkých minútach. Ak preložíte dieťa k druhému prsníku veľmi skoro a potom ho odstavíte skôr, ako sa môže napiť zadného mlieka, dieťa sa môže zdať sýte, ale keďže vypilo iba „predné“ mlieko, ktoré má oveľa menej tuku, nie je dostatočne nasýtené. Predné mlieko sa rýchlejšie vyprázdňuje zo žalúdka do čriev ako „zadné“ mlieko. Laktóza, ktorej sa nachádza v prednom mlieku viac, v črevách fermentuje a produkuje plyn. 

Upravte vlastnú stravu

Tak vylúčite dráždivé látky, ktoré môžu prechádzať do mlieka. Niektorým dojčeným deťom môžu spôsobovať problémy mliečne výrobky, iné sú citlivé na látky obsiahnuté vo vajciach, banánoch, jablkách, jahodách, paradajkách, čokoláde, káve, kole, alebo alkohole. Malé množstvá nadúvajúcich potravín môžu prejsť aj do materského mlieka.

Príčinou koliky môžu byť karfiol, brokolica, ružičkový kel, paprika, cibuľa, cesnak, fazuľa, rebarbora či uhorky. Pokiaľ niektoré tieto potraviny zjete a druhý deň dieťa po dojčení plače, skúste podozrivú potravinu vylúčiť. Pridávajte si do jedla upokojujúce bylinky alebo korenie, napríklad ďumbier, rascu, kôpor, tymian, fenikel, alebo škoricu. 

Ak je dieťa vyživované umelo, nemeňte používaný druh mlieka bez porady s lekárom a bez jeho odporučenia.

Masírovanie bruška

Každý deň, keď je dieťa pokojné, položte si ho na kolená, alebo na osušku na stôl, či na posteľ. Pomalými krúživými pohybmi mu veľmi jemne masírujte bruško. Predtým potrite kožu lyžičkou teplého olivového alebo jojobového oleja s kvapkou oleja zo sladkej majoránky, rímskeho rumančeka alebo mandarínkového oleja. 

ingimage

Vdychovanie vône z týchto olejov pomáha uvoľniť napätie v žalúdku a v črevách dieťatka. Použiť môžete aj mastičku na vetry z lekárne (nám osobne pomohla).

Ďalšie možnosti zvládania koliky

Homeopatia: 

Magnesia phosphorica je účinný univerzálny liek, ak vaše dieťatko priťahuje kolienka k hrudníku; jeho účinok zvyšuje teplo a jemná masáž bruška. Ak má dieťa stále bolesti, skúste homeopatiká Chamomilla, alebo Colocynthis.

Bylinky:  

  1. Paruman spanilý – je to sedatívum, karminatívum a spazmolytikum (uvoľňuje kŕče a napätie svalstva), vhodný pri nervozite žalúdka. Použite homeopatický liek Chamomilla 3x; dojčatám podávajte 5 až 10 kvapiek, alebo 1 až 5 popučených tabletiek maximálne trikrát denne. Paruman užívajte sám; dojčiace matky môžu piť rumančekový čaj, aby sa samy uvoľnili a aby dojčaťu zmiernili koliku. Nezvyšujte stanovenú dávku.
  2. Fenikel obyčajný – je to karminatívum (uvoľňuje plynatosť, koliku tráviaceho traktu a zmierňuje nevoľnosť žalúdka), zmierňuje kŕčovité bolesti. Dojčatám podávajte 5 až 10 kvapiek tinktúry v detskej fľaši s vodou (dojčeným deťom lepšie podať injekčnou striekačkou, pravdaže bez ihly), alebo ju pridajte do kŕmenia; dojčiace matky by pred dojčením mali vypiťšálku odvaru. Ako alternatívny prostriedok možno použiť rovnakým spôsobom kôpor.
  3. Kocúrnik obyčajný – je to karminatívum a spazmolytikum; u nepokojných detí podporuje spánok. Do detskej fľaše s vodou (striekačky), alebo do kŕmenia pridajte 5 až 10 kvapiek tinktúry, alebo podávajte rozriedený odvar. Užívajte sám.
  4. Inšpirujte sa: Ako pomasírovať bábätko, aj s videom.

    Môžete vyskúšať aj nasledovnú čajovú zmes:

  • harmanček 35g
  • rasca 20g
  • kozlík lekársky 20g
  • majoránka 25g
  • fenykel 25g

Na 1 šálku vody sa použije 1 čajová lyžička. 5 minút sa nechá lúhovať. Pije sa trikrát denne po dúškoch 1/2 šálky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja som sa bola poradit v lekarni a tam mi pani lekarnicka odporucala espumisan plus rektalnu rurku (len ked bolo najhorsie- alen strcit pockat kym vyjde plyn a vytiahnut) a coli prev ale ten stal az 14 eur. tak som si povedala vezmem coli prev ked je taky drahy urcite bude stacit nechcela som do maleho pchat vela kvapiek. coli prev vydrzal tyzden a pomohol trochu zmiernit koliky . sla som teda zniva do lekarne kpila coli prev aj epsumisan aj rurku. a presne to zabralo idealne. plus nosenie v satke a biely sum…. smile

  2. nám pomohli masáže a kolísanie a k tomu nám nesmierne pomohol malého utíšiť cumlík od nuk.cz, ktorý má tvar ženského prsníka a malý ho miloval a v stave našej núdze to bol najväčší poklad na utíšenie

  3. nasa lekarka nam vysvetlovala, ze koliky mozu byt sposobene aj intoleranciou na laktozu u babatiek. Vraj nemaju este uplne vyvinutu crevnu mikrofloru a preto im chyba enzym na travenie laktozy v mlieku. Nestravena laktoza potom vytvara v brusku sarapatu, hromadi sa tam a brusko je tak nafuknute a zapecene a sposobuje koliky. Velmi ma to zaujlo, pretoze som o tom vobec nevedela a myslim, ze to mohol byt aj nas pripad, pretoze nam na koliky nezaberali ziadne kvapky, ktore nam ponukli v lekarni a ani masaze ci obklady. Su na to ale kvapky Coliprev, ktore obsahuju prave enzym laktaza, ktory detickam chyba. Kebyze viem o tom skorej, urcite vyskusam.

Pridaj komentár