Hmotnosť bábätka v prvom roku

Maria Renate Farkašová 1

Prvé tri, štyri dni po pôrode strácajú bábätká na hmotnosti, pretože odbúravajú prebytočnú tekutinu z tkaniva a vylučujú prvú stolicu. Prikrmovanie tekutinami alebo umelým mliekom sa ukázalo ako neefektívne, je škodlivé a pôsobí negatívne na kojenie (platí to pre zdravé a nie veľmi predčasne narodene bábätká). 

Normálna strata na hmotnosti sa pohybuje do 10% z pôrodnej hmotnosti. Dôležité je, aby žena bola v tesnom kontakte s dieťatkom hneď po pôrode, aby dieťa mohlo piť mliečko neobmedzene a dostalo sa tak ku potrebnému množstvu mlieka pre seba.

V priebehu 2. až 3. týždňov sa vrátia bábätká k pôrodnej hmotnosti

Hmotnostný prírastok treba vždy počítať z najnižšej hmotnosti – býva to obvykle na 3 – 4 deň. Choré a predčasne narodené bábätká potrebujú viac času. Prírastok na hmotnosti v prvých dvoch mesiacoch je v priemere 150 – 250g/týždeň, v 3. – 4. mesiaci cca 125 – 175g/týždeň a medzi 5. – 6. mesiacom 75 -125g za týždeň. Toto vedie k zdvojnásobeniu hmotnosti vo veku 6 mesiacov.

Zaujíma vás, či vaše dieťa priberá dostatočne?

K prvým narodeninám váži kojené dieťatko 2,5 násobok pôrodnej hmotnosti, dĺžka tela sa zväčší o 50% a odvod hlavy o 33%.

Bežne používané hmotnostné tabuľky nezohľadňujú genetické a etnické rozdiely a boli vypracované pre bábätká vyživované umelou výživou. Ukázalo sa, že kojené bábätká po 4. mesiaci nepriberajú takým rýchlym tempom ako umele vyživované. Medzi kojenými deťmi je výskyt obezity o 41% nižší.

Čo je dôležité u bábätka sledovať, okrem hmotnosti?

  • celkový stav – čulé bábätko, ktoré sa veku primerane zaujíma o okolie, vyhľadáva očný kontakt, komunikuje, má dobrú pružnosť kože, ružové a vlhké sliznice,
  • počet mokrých plienok 5-6 za deň
  • stolicu dieťaťa – pozor! Dojčené deti okolo 3. – 4. týždňa prestávajú kakať denne, kakajú niekedy raz za 3 – 10 – 14 dní. To je u dojčených detí normálna vec.

Ako zistíte, že máte dosť mlieka a dieťa má dobrý príjem?

Príznaky dehydratácie (nedostatok tekutín) sú:

  • neprimeraná ospalosť, apatickosť, znížená pružnosť kože, zachrípnutý plač, suché sliznice ústnej dutiny a očí, vpadnutá fontanella ( mäkké miesto hore na hlavičke), horúčka.

V prípade podozrenia na dehydratáciu je nutné neodkladne vyhľadať detského lekára!

Temperament dieťaťa

Bábätká sú osobnosti vybavené rôznym temperamentom. Veľa rodičov si myslí, že nekľudné, podráždené bábätko je prejavom nedostatočnej výživy. A naopak “dobré a poslušné”, je živené dostatočne.

Slabý prírastok na hmotnosti sa častejšie vyskytuje medzi kľudnými bábätkami. Temperamentnejšie sú neraz bezdôvodne prikrmované umelou výživou, čo zas negatívne vplýva na tvorbu materského mlieka.

Ako zistíte, že máte dosť mlieka a dieťa má dobrý príjem?

 

Čo robiť, aby sa tvorba materského mlieka zvýšila a bábätko dobre priberalo?

  • často kojiť (viac ako 12 krát denne), hlavne v noci a aj v krátkych intervaloch za sebou,
  • kojiť v správnej polohe (bábätko prsník objíma, dotýka sa bruškom mamičky, má “plné ústa bradavky”, pokúste sa o asymetrické prisatie),
  • na jednom prsníku kojiť dostatočne dlho – na stimulovanie dieťatka k pitiu použite “stláčanie prsníka”,
  • nepoužívajte cumeľ, bábätko potrebuje prsník,
  • ak bábätko dobre nesaje, je nutné mlieko odstriekavať – mamička má dostatočne prijímať tekutiny, dbať na správnu výživu a oddychovať (otecko, stará mama,… určite radi pomôžu pri domácich prácach a aj pre mamičku dobre navaria). Najmä na začiatku je vhodné ručné odstriekavanie mlieka.

Kedy lekári odporúčajú prikrmovanie (možno len dočasne):

  • ak sa hmotnosť bábätka po mesiaci nevráti k pôrodnej hmotnosti,
  • ak hmotnostný prírastok nezodpovedá tabuľkám. Tu však vnímame značnú nejednotnosť v prístupe lekárov – pediatrov. Niektorí prikazujú ženám okamžite dokrmovať, ak dieťa nepribralo 205 g za týždeň. Iní radšej počkajú, skontaktujú ženu s laktačnou poradkyňou a snažia sa situáciu riešiť. Dôležité je, aby dieťa priberalo a rástlo do dĺžky, nemusí vždy pribrať presne tabuľkou stanovenú hodnotu.
  • ak má mamička také vážne zdravotné problémy, ktoré jej bránia v dojčení.

Dôelžité je mať na pamäti, že pokiaľ dieťa nepriberá dostatočne, treba skontrolovať, ako sa dieťa dojčí, či nie je problém v technike dojčenia.

Prečo ženy predčasne prestávajú dojčiť.

Nemusíme hovoriť o dokrmovaní umelou mliečnou výživou. Vždy by ako prvá voľba malo byť odstriekané mlieko vlastnej mamy. Potom prípadne materské mlieko z laktária – dokonca aj materské mlieko môže byť na predpis.

Vždy existujú sú možnosti, ako dokrmovať dieťatko alternatívne – nie fľašou, aby sme predišli možným problémom pri náseldnom dojčení na prsníku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. nas ondrejko ma rok a 13 kg. je to riadny “macek”. je zdravy, v pohode, chodi, je pohyblivy. preto verim, ze je tato vaha pre neho ok zwinker

Pridaj komentár