Otrava jedlom, infekcia alebo cestovná nevoľnosť – to všetko môže zapríčiniť zvracanie. Prečítajte si viac o príčinách a spôsobe liečby zvracania.
Čo môže zapríčiniť zvracanie – najčastejšie príčiny
Zvracanie nastáva, keď sa obsah žalúdka rýchlo vracia do úst, čo sa deje náhlym sťahovaním žalúdočných svalov.
Pre malé deti je úplne bežné, že počas jedla alebo tesne po ňom sa troška stravy/mlieka vráti do úst a niečo aj vyjde von. Nie je to však zvracanie v pravom zmysle slova. Ak by však malé dieťa odgrckávalo počas dňa veľmi často a väčšie objemy, môže mať problém s prospievaním – s priberaním na hmotnosti.
Veľa malých dojčiat trpí fyziologickým refluxom, no niektoré môžu mať aj tzv. refluxovú chorobu kedy už žalúdočné kyseliny dráždia pažerák. Táto situácia si vyžaduje medicínske riešenie.
K téme si prečítajte viac: Prečo bábätko grcká?
Ďalším dôvodom zvracania je tzv. pyrolická stenóza – stav spôsobujúci silné dávenie v prvých mesiacoch života. Ide vlastne o zúženie otvoru od žalúdka do čriev, pre kŕč a zväčšenie svalu okolo tohto otvoru zvaného pylorus – vrátnik. Toto ochorenie sa objavuje u detí do 2. mesiaca života.
Bez liečby môže táto stenóza viesť k ťažkej dehydratácii a úbytku na váhe. Pri silnom zvracaní takto malého dieťaťa teda neváhajte okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Deti, ktoré začnú zvracať náhle, majú obvykle gastroenteritídu – hovorovo črevnú chrípku. Je to vlastne vírusová či bakteriálna infekcia žalúdka a čriev. Vírusová infekcia je obvykle mierna a môže byť spojená aj so symptómami v dýchacom trakte – škriabaním v krku či hromadením hlienov.
Bakteriálna infekcia má zvyčajne ťažší priebeh a môže vyústiť až o hnačky obsahujúcej krv. Deti môžu mať aj teplotu. Väčšina prípadov gastroenteritídy nevyžaduje žiadnu špeciálnu liečbu a dieťaťu sa polepší v priebehu niekoľko málo dní.
Iné príčiny zvracania môžu byť:
- Cestovná nevoľnosť
- Infekcie pľúc, uší, močových ciest, žalúdka a čriev.
- Zápal slepého čreva
- Požitie jedovatých látok
- Poranenie hlavy (indikuje otras mozgu alebo krvácanie do mozgu).
- Migréna – obvykle u starších detí
- Nádor na mozgu (raritné prípady)
Liečba zvracania
Uistite s, že vaše dieťa prijíma dosť tekutín, najmä ak má zároveň aj hnačku. Základom liečby je, aby sa dieťaťu nahradili tekutiny, soli a minerály, ktoré stratilo zvracaním. Dieťaťu podávajte tekutiny aj keď ešte trochu zvracia – počkajte 30 – 60 minút od posledného zvracania a začnite podávať malé dávky tekutín – po lyžičkách.
Vyhnite sa podávaniu tuhej stravy – počas prvých 24 hodín od začiatku zvracania. Namiesto toho podajte dieťaťu malé dávky tekutín. Malé dávky sú: lyžica vody/čaju, či kocka ľadu. Staršie deti môžu piť tekutiny cez slamku. Až potom, čo dieťa sebe udrží tieto malé objemy a už nezvracia, môžete pomaly objem tekutín zvyšovať. Ale naozaj pomaly.
Deti, ktoré sú dojčené, majú byť dojčené aj naďalej. Ale musia byť dojčené oveľa častejšie, než už boli v danom čase privyknuté. Radšej často a v menších objemoch. Deti, ktoré sú na umelej výžive, môžu mať problém s prijímaním „plného“ mlieka a niekedy sa odporúča dať 1/3 alebo ½ dávku sušeného mlieka do ryžového odvaru.
V istých prípadoch je potrebné, aby sa ako doplnok k materskému, či umelému mlieku pridal aj rehydratačný roztok (napr. Kulíšek, Valosun). Pomôže nahradiť stratené soli a minerály. Staršie deti môžu cmúľať kocky ľadu vyrobené z týchto roztokov. ak dieťa odmieta roztok kvôli jeho slanej chuti, môžete doň pridať lyžicu jablkového džúsu alebo mrkvovej šťavy.
Prečítajte si viac o rehydratačných roztokoch.
Staršie deti môžu piť aj iné tekutiny, okrem rehydratačných roztokov. Určite im však nedávajte mlieko. Deti, ktoré majú okrem zvracania aj hnačku, by nemali piť jablkový džús a bublinkové nápoje, pretože tie kvôli vysokému obsahu cukru môžu hnačku ešte zhoršiť. Inak deti môžu piť malé objemy čistého džúsu, mrkvovej šťavy či čaju.
Ak dieťa udržalo v sebe tekutiny bez ďalšieho zvracania minimálne 8 hodín, môžete začať po troške pridávať tuhú stravu. U najmenších detí začnite popučeným banánom, mrkvou, suchým zemiakom či rozvarenou ryžou. Deťom starším než 1 rok môžete podať na jedlo slané tyčinky, krekry, toast, polievku – vývar so zeleninou, detskú výživu s piškótami. K normálnej strave by sa dieťa mohlo vrátiť cca 24 hodín po poslednom zvracaní.