Zápcha, alebo problémy s kakaním

MUDr. Zuzana Pitoňáková 1

Najčastejšie sa prvýkrát objaví okolo 2-3 rokov.  Niekedy v dôsledku nesprávnej diéty, niekedy pri bežnom infekčnom ochorení alebo po ňom. Dôvodom problému môže byť aj nástup do škôlky, a niekedy jednoducho len to, že sme na dovolenke.

Poruší sa rytmus vyprázdňovania dieťatka, nejde na záchod niekoľko dní. Stolica je potom tuhá a ostrá, nejde von sama, ale dieťa ju musí vytláčať – to trvá dlho, je to nepríjemné a niekedy to skutočne bolí.

A pokiaľ sa to opakuje viackrát, stane sa, že dieťa sa podvedome ďalšieho kakania bojí, zadržiava stolicu – a tým v podstate cyklus vyprázdňovania zdržuje a svoje ťažkosti tak stupňuje a predlžuje.

iStock

Zápcha (obstipácia)

Patrí k relatívne častým poruchám zdravia v detskom veku. Je to opakovane sťažené vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kusovitej stolice v predĺžených intervaloch, zvyčajne dlhších ako 72 hodín.

U starších detí sa rozlišuje akútna zápcha, ktorá trvá niekoľko dní, či týždňov a chronická zápcha, ktorá trvá viac ako 3 mesiace.

Čas od času sa vyskytne takmer u každého dieťaťa (prázdniny, krátkodobá zmena prostredia, režimu, či stravovania), avšak u mnohých ide o poruchu dlhodobú.

Zápcha patrí k jednému z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré v súčasnosti patrí na prvé priečky v príčinách úmrtia v dospelosti najmä v našej krajine.

Kedy myslieť na zápchu

Závažné poruchy vyprázdňovania (možno spozorovať už v novorodeneckom veku, a to neskorý odchod smolky), zápcha v novorodeneckom a kojeneckom veku, neskôr je to neprospievanie, spomalený rast, hmotnostný úbytok, zvracanie, anomálie konečníka, hlien a krv v stolici, bolesti brucha, či zápcha bez bolesti alebo odďaľovanie „kakania“.

Príčiny sa dajú rozdeliť do 4 skupín:

  • psychogénne a reflexné príčiny – do tejto skupiny patrí až 9 z 10-tich postihnutých detí,
  • ochorenia čreva,
  • hormonálne a metabolické poruchy (dehydratácia-nedostatok tekutín, ochorenia štítnej žľazy, obličiek, cystická fibróza, poruchy metabolizmu minerálov, chudokrvnosť), niektoré lieky,
  • neurologické príčiny (vrodené vývinové vady miechy a chrbtice, detská mozgová obrna),
  • alergie na lepok a bielkovinu kravského mlieka, zápaly, iné prekážky z okolia v dutine brušnej,

Psychogénne príčiny

Stres, citové napätie, neuróza, nevhodný denný režim (nedostatok pohybu, vysedávanie pri televízii, či počítači) alebo aj nedostatok času na vyprázdňovanie. V cudzom prostredí ako je škôlka, škola, tábor či nemocnica sa môže dieťa báť ísť zo svojich rôznych dôvodov na záchod.

Preto zadržuje stolicu, potláča tak defekačný reflex a následkom je zápcha. Vzniká začarovaný kruh. Nakoľko zadržiavaná stolica tvrdne a je jej stále viac, dieťa ju ťažko a bolestivo vytláča, má strach a odmieta ísť na záchod.

Reflexné príčiny

Pri nechutenstve, hladovaní, zvracaní, prevahe cukru v strave, pri nedostatku vlákniny, pri nadmernom prívode bielkovín, po hnačkách nedochádza k dostatočnej tvorbe stolice, konečník sa dostatočne nenaplní, čím sa potláča a oslabuje defekačný reflex a tak dochádza k poruche vyprázdňovania.

 

Nepodceňujte zápchu

Akonáhle dieťa trpí zápchou, určite to nepodceňujte, pretože zápcha môže byť príznakom mnohých ochorení a neliečená môže mať vážne následky, pretože pri upchaní hrubého čreva veľkým množstvom tvrdej stolice sa toto rozťahuje a dieťa prestáva pociťovať dostatočne intenzívne jeho naplnenie.

Nutkanie na stolicu je tým u neho nedostatočné. Začarovaný kruh sa uzatvára. Sprievodnými príznakmi sú špinenie spodnej bielizne riedkou stolicou, ktorá obteká okolo tuhej masy, bolesti bruška, nechutenstvo.

Čo robiť, keď má dieťa zápchu

  • rozpoznanie a odstránenie možných vonkajších a vnútorných príčin (skupina 1-3),
  • úprava rušivých psychologických faktorov,
  • liečba príznakov.

Pri psychogénnej a reflexnej zápche je potrebné v prvom rade upraviť životosprávu dieťaťa. Ak sa rodič poctivo zamyslí, väčšinou sám nájde príčiny zápchy u svojho dieťaťa. Podstatnú úlohu v odstranení zápchy hrajú práve rodičia, ktorý svoje dieťa, jeho denné fungovanie a jeho návyky poznajú zo všektých najlepšie.

Pohyb

Malo by mať dostatočnú telesnú aktivitu, pohyb na čerstvom vzduchu, je potrebné striedať pohyb s odpočinkom, mať pravidelný čas na povinnosti, hru, voľný čas a jedlo!

Okolnosti vyprázdňovania

Snahou je i obnovenie pravidelného rytmu vyprázdňovania tak, že by dieťa malo mať vyhradený čas na pravidelné vyprázdňovanie, v rovnakú dennú dobu, v kľude bez náhlenia sa, najlepšie po jedle. Vtedy je dobré, aby sa nerozptyľovalo inými činnosťami – hračkami, knihami, časopismi. 


Veľmi dôležitá pri liečbe zápchy je diéta. Prečítajte si o nej viac.

 

Takto prebieha vyprázdňovanie:

Ak teda hľadáme pomoc, je asi dobre vedieť, ako tento systém vyprázdňovania v tele funguje :

Po vstrebávaní zvyšku tekutín sa formované zvyšky hromadia v hrubom čreve a postupne zostupujú do konečníka. Po naplnení konečníka sa pomocou reflexu otvoria jeho steny.  Reflexným mechanizmom sa  zvýši peristaltika (pohyb) hrubého čreva, súčasne sa zvýši tlak v konečníku, uvoľňuje sa a opäť sťahuje vonkajší análny zvierač, ktorý je ovládaný vôľou. 

Pri trávení sa tvoria viaceré plyny. Hlavným z nich, ktorý najviac povzbudzuje vyprázdnovanie konečníka je oxid uhličitý (CO2).

TIP z lekárne

Lecicarbon ® čapíky sa odporúčajú na zápchu pre deti, dojčatá i dospelých, sú bezpečné aj počas dojčenia (po konzultácii s lekárom aj počas tehotenstva). Lecicarbon® vďaka prírodnému CO2 aktivuje peristaltiku (pohyby čreva). Pohybom čriev sa spustí reflex vyprázdňovania a opäť sa obnoví činnosť čreva. Účinkuje do 15-30 minút. Pôsobí iba v konečníku, bez zbytočného zaťažovania organizmu, nie je návykový. 

Lecicarbon Dospelí, 0,500 g/0,680 g čapíky a Lecicarbon Pediatrickí pacienti, 0,250 g/0,340 g čapíky sú lieky na vnútorné použitie, voľne predajné v lekárni. Pozorne si prečítajte si príbalový leták. O použití sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. 

Ak máte častejšie zápchu je vhodné hovoriť so svojím lekárom alebo lekárnikom dôverne. Radi vám poradia o rôznych možnostiach liečby alebo zmenách v stravovacích návykoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. u nás doma pomohlo viac vlákniny v strave 🙂 syn 7 rokov -GreenWays jačmeň denne a stolica je rázom pravidelná

Pridaj komentár