Kým v minulosti sa vrodené vývojové chyby obličiek diagnostikovali neskoro, často už s obličkovým zlyhaním, dnes je všetko inak. Vďaka novorodeneckému skríningu detskí lekári liečia pacientov ešte v bezpríznakovom období. Lekári idú ešte ďalej, v blízkej budúcnosti chcú postnatálny skríning presunúť do prenatálneho obdobia.
Na Klinike pediatrickej urológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave liečia ročne až 130 detí s vrodenou vývojovou chybou obličiek a močovodov. Najčastejšie sú to deti vo veku do jedného roka, častejšie chlapci.
Novorodenecký skríning
V rámci novorodeneckého skríningu je každé dieťa do 48 hodín po narodení sonograficky vyšetrené, či nemá vrodenú dilatáciu močových ciest. ,,Ak sa podozrenie na dilatáciu skríningom potvrdí, dodiagnostikuje a lieči sa u nás,“ hovorí MUDr. Vladimír Polák, PhD., prednosta Kliniky pediatrickej urológie SZU a DFNsP v Bratislave.
,,Vďaka skríningu vrodených vývojových chýb obličiek vieme podchytiť väčšinu ochorení, až okolo 90 percent. Zostávajú nám ešte niektoré chyby, ktoré sa objavujú postupne, napríklad vezikorenálny reflux – vracanie sa moču z močového mechúra do obličiek, čo sa môže prejaviť neskôr ako v novorodeneckom veku,“ ocenila význam skríningu doc. MUDr. Oľga Červeňová, PhD., prednostka I. detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave a zároveň autorka skríningu.
Význam novorodeneckého skríningu
V minulosti pacientov operovali až na základe symptómov , napríklad horúčok, opakovaných zápalov močových ciest a iných, často už s trvalo poškodenými obličkami. Niektorým z nich už lekári nedokázali poškodenú obličku zachrániť. ,,Novorodenecký skríning je fantastická vec, ale chceme ho posunúť ešte ďalej. V spolupráci s gynekológmi chceme rozvinúť intervenciu niektorých obštrukčných uropatií už v prenatálnom období,“ hovorí MUDr. V. Polák, PhD.
V súčasnosti gynekológovia odhalia necelých 20% prípadov poškodenia. Preto sa lekári chcú zamerať obzvlášť na také stavy, ktoré sa už v postnatálnej starostlivosti odstrániť nedajú.
Punkčná chirurgia v prenatálnom období umožňuje pod kontrolou ultrazvuku vykonať zákrok ešte počas vnútromaternicového vývoja plodu. V novorodeneckom období sú vrodené vývojové chyby obličiek v prevažnej väčšine také, ktoré lekári vedia operovať.
,,Dieťa tak vrátime do normálneho života, väčšinou so žiadnymi, prípadne s minimálnymi zmenami na obličkovom tkanive,“ dodáva s optimizmom MUDr. Vladimír Polák, PhD. Na Klinike pediatrickej urológie DFNsP v Bratislave, kde sa liečia deti z celého Slovenska, majú lekári bohaté skúsenosti s diagnostikou aj liečbou pacientov už v prvých mesiacoch života.
Projekt intermediárnej jednotky
Kým v minulosti pacienti čakali na operácie aj niekoľko mesiacov, čo obličkám vôbec neprospievalo, dnes vďaka projektu intermediárnej jednotky pacientov operujú oveľa skôr. ,, Čakacia doba na závažné operácie sa krátila zo šiestich mesiacov na tri týždne,“ hovorí MUDr. Vladimír Polák, PhD.
Pri najmenších deťoch od novorodeneckého veku do troch mesiacov klinika spolupracuje s JIS oddelenia patologických novorodencov, u starších detí pooperačnú starostlivosť zabezpečujú v spolupráci s Klinikou anestéziológie a intenzívnej medicíny. Približne jednu sedminu z počtu operovaných detí tvoria starší pacienti, ktorých operujú na základe symptómov.
Po operačnej liečbe sú deti odovzdané do starostlivosti nefrológov. Sú to stabilizovaní pacienti, ktorí si väčšinou nevyžadujú ďalšiu liečbu.
Loading...