Problémy s kakaním. Čo je normálne a čo už nie

Monika Vandáková 0

To, že sa dieťa  nevie vykakať, je pomerne častým problémom, možno častejším u chlapcov. Môže to mať viacero príčin a je dobré poznať rôzne súvislosti.

To, že dieťa nekaká, ešte nemusí znamenať, že má zápchu

Každé dieťatko je iné, aj čo sa týka frekvencie stolice. 

Niektoré deti chodia na veľkú potrebu niekoľkokrát za deň, iné po dvoch až troch dňoch. Ak je dieťa inak zdravé a stolica neveľmi tvrdá alebo nevyvoláva bolesti, oba extrémy sú normálne. Niektoré deti majú sklon k zápche, iné zase k preháňaniu. Ak sa dieťa vyprázdňuje veľmi skoro po určitom jedle, môže byť citlivé na určitý druh potraviny, alebo jej zložku. Myslíme teda aj na možnú alergickú príčinu

Dieťa, ktoré trpí zápchou, bude mať malé, suché bobčeky a bude sa veľmi namáhať, kým ich vytlačí von. Zároveň ho bude bolieť bruško, pretože stolica neodchádza z tela von.

Čo môže byť príčinou problémov

K problémom s vyprázdňovaním môže prispieť:

  • horúčnaté ochorenie s dehydratáciou,
  • zmena prostredia,
  • poškodenie konečníka po použití rektálnej rúrky,
  • plienková dermatitída, ktorá je príčinou dráždenia v oblasti konečníka a bolestí pri defekácii,
  • zaradenie do kolektívu v predškolskom veku,
  • alergia na bielkovinu kravského mlieka, v týchto prípadoch sa stolica po vysadení mlieka a mliečnych výrobkov upraví,
  • iné psychické príčiny, prípadne osobné problémy u väčších detí .

To, že dieťa začne zadržiavať stolicu, zvyčajne spôsobí  bolestivé vyprázdňovanie, ktoré vedie k obave z ďalšieho vyprázdnenia. Vzniká začarovaný kruh a pre dieťa sa stáva “kakanie” stresom.

Preventívne opatrenia

To, že každé dieťa občas trápia bolesti bruška, je realitou. No v rukách máte viacero možností, čo robiť, aby ste im predišli, prípadne ich zmiernili. Vyskúšať môžete:

  • použite nahrievací vankúšik s čerešňovými kôstkami. Tie dobre držia teplo a poskytujú príjemnú masáž.
  • skúste fenyklový alebo rascový čaj
  • zabezpečiť dobrú životosprávu – dostatočnú telesnú aktivitu, veľa tekutín, najmä zvýšiť ich príjem pri zvýšenej telesnej aktivite. V strave sa majú obmedziť potraviny s obstipačným efektom (čokoláda, sladkosti), sladkého mlieka nahradiť kyslomliečnymi výrobkami. No a samozrejme nezabúdať na vlákninu, ktorá je nestráviteľná a je základom objemu stolice.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení matky ma to neprešlo. Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti. Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.

články autora...

Pridaj komentár