Tieto rôznorodé funkcie obličiek napovedajú, aké problémy môžu nastať, pokiaľ zlyhajú:
shutterstock Vysoký krvný tlak U ľudí s ťažšou formou obličkového ochorenia sa vysoký krvný tlak objavuje prakticky vždy, choré obličky ho totiž priamo spôsobujú. A platí to aj naopak – nedostatočne liečený vysoký krvný tlak výrazne poškodzuje obličky a rýchlo zhoršuje ich funkcie.
Proti vysokému tlaku účinkuje užívanie liekov , no u pacientov na dialýze sa lekári snažia upraviť jeho hodnotu najmä dostatočnou ultrafiltráciou (oddeľovanie nízkomolekulárnych látok), priaznivo pôsobí aj obmedzenie príjmu tekutín. Výrazne však môže prispieť aj zmena jedálnička a životného štýlu. V strave treba obmedziť najmä soľ a dbať na dostatok pohybu . Cieľom u väčšiny pacientov je dosiahnuť tlak do 130 / 80, no konkrétnu cieľovú hodnotu vždy určí lekár.
Chudokrvnosť (anémia) Vzniká kvôli nízkej tvorbe červených krviniek (erytropoéze), alebo ak krvinky obsahujú menej červeného krvného farbiva hemoglobínu , ako by mali. Anémiu môže spôsobiť aj predčasný rozpad – zánik červených krviniek alebo straty krvi . Pri obličkovom ochorení sa tieto tri príčiny často kombinujú.
Možné prejavy anémie: bledosť pokožky, únava, nižšia výkonnosť, dýchavičnosť točenie hlavy. Ak trvá dlho, môže spôsobiť srdcovú slabosť a ďalšie srdcovocievne komplikácie.
Lieči sa podávaním železa, vitamínu B12 a injekciami hormónu erytropoetínu . Ten podporuje rast a dozrievanie červených krviniek v kostnej dreni a tým zvyšuje ich počty, ako aj hladinu hemoglobínu a kyslíka v krvi.
Vysoká hladina draslíka Draslík sa z tela vylučuje obličkami . Jeho hladina sa obyčajne zvyšuje až pri ťažšej obličkovej nedostatočnosti alebo pri zlyhaní obličiek.
Môže sa prejavovať: mravenčením v prstoch, zníženou silou svalov, najmä poruchami srdcového rytmu, ktoré môžu vyústiť až do zástavy srdca. Ak majú obličky problém odstraňovať prebytok draslíka, je nutné znížiť jeho príjem v potrave. Nebezpečne veľké množstvo obsahujú mnohé druhy ovocia a zeleniny. Opatrne treba užívať akékoľvek lieky, lebo niektoré môžu tiež zvyšovať hladinu draslíka.
Vylučovanie draslíka obličkami môžu podporiť niektoré lieky , krátkodobo sa môže vysoká hladina znížiť pomocou infúzií . Rýchlo a účinne sa prebytok draslíka odstraňuje pri hemodialýze.
Srdcovocievne ochorenia Nie len samotné ochorenie obličiek , ale aj rôzne jeho sprievodné ochorenia spôsobujú zrýchlené kôrnatenie tepien – aterosklerózu . To spôsobuje v dospelosti častejší výskyt srdcovocievnych ochorení, ako je infarkt, cievna mozgová príhoda, srdcové zlyhanie, poruchy prekrvenia nôh, a pod. Pri obličkovej nedostatočnosti ohrozujú tieto poruchy aj mladých pacientov. Riziko znižuje správna liečba obličkového ochorenia , liečba zvýšenej hladiny tukov a cholesterolu, liečba anémie a v prípade cukrovky dostatočná a účinná kompenzácia ochorenia. K prevencii prispieva aj dostatok pohybu (svižná chôdza, plávanie, bicyklovanie – aspoň 3x do týždňa po 45 minút) a udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti.
Poruchy hladín tuku a cholesterolu Poruchy sú spôsobené poruchou látkovej výmeny pri obličkovej nedostatočnosti alebo zlyhaní obličiek . Zvyšuje sa zastúpenie nebezpečného LDL cholesterolu , ktorý telu škodí, a naopak, znižuje sa hladina užitočného HDL cholesterolu , ktorého úlohou je telo chrániť. Výrazne nepriaznivý vplyv môže mať nadmerný príjem tukov (hlavne živočíšnych) a cukrov v strave alebo nápojoch. Vysoká hladina tukov nebolí, ale spôsobuje zrýchlené kôrnatenie tepien, čím zvyšuje v dospelosti riziko infarktu, cievnych mozgových príhod a podobne.
Pri liečbe je základom diéta a dostatok pohybu. Pokiaľ to nestačí, lekár odporučí užívanie liekov.
Vysoká hladina kyseliny močovej Kyselina močová je odpadová látka, ktorá vzniká pri látkovej premene tzv. purínov , ktoré sa tvoria v tele alebo ich prijímame v strave. Hladina sa zvyšuje pri jej zvýšenej tvorbe alebo nedostatočnom vylučovaní, čo sa deje aj pri poškodení obličiek . Z kyseliny močovej sa môžu tvoriť močové kamene a môže spôsobiť aj dnu . Dna (podagra ) je choroba, ktorú spôsobuje ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺbe a prejavuje sa silnými záchvatmi bolesti, najčastejšie kĺbu palca na nohe.
Vysoká hladina kysliny močovej sa lieči úpravou stravy, v ťažších prípadoch sa užívajú lieky na jej zníženie.
Sklon k infekciám Pacienti s ochorením obličiek majú oslabenú obranyschopnosť , čo môže spôsobiť častejšie alebo ťažšie liečiteľné infekčné ochorenia . Je preto veľmi dôležité dodržiavať osobnú hygienu, pravidelne sa sprchovať a vymieňať bielizeň, umývať si ruky po príchode domov, pred jedlom… Pokiaľ je to možné, treba obmedziť kontakt s ľuďmi, ktorí trpia infekčným ochorením, ako je chrípka, angína, prechladnutie, či kašeľ. Obranyschopnosť podporuje pestrá strava, vitamín C, dostatok pohybu a spánku, otužovanie a pobyt na čerstvom vzduchu.
Obličková choroba kostí Najčastejším ochorením kostí, ktoré sprevádza chronické zlyhanie obličiek, je neschopnosť kostí metabolizovať niektoré kľúčové látky, ako je vápnik alebo fosfor . Objavuje sa nedostatok aktívneho vitamínu D , čo zhoršuje vstrebávanie vápnika z potravy. Kosti strácajú pevnosť, bolia a hrozí vyššie riziko zlomenín . Obličková choroba kostí však poškodzuje aj iné orgány – srdce, cievy či pľúca – ktoré sú ohrozené ukladaním kryštálikov vápnika s fosforom – kalcifikátov.
Základom liečby je zníženie hladiny fosforu , a to obmedzením jeho príjmu v strave a súčasne príjem dostatočného množstva vápnika. Pokiaľ to nestačí, lekár môže predpísať tzv. viazače fosfátov, ktoré sa užívajú s každým jedlom. V žalúdku na seba naviažu fosfor tak pevne, že zabránia jeho vstrebávaniu do organizmu. Pomáha aj užívanie vitamínu D v aktívnej forme.
Spracované z tlačových materiálov.
Loading...