Obličkové kamene v detskom veku

Mária Kopčíková 0

Obličkové kamene sú malé, pevné kúsky hmoty, ktoré sa môžu vyvinúť v močovej sústave. Objavia sa vtedy, keď soli a minerály v moči začnú byť príliš koncentrované a tvoria sa z nich malé kryštály. V priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov tieto kryštály môžu rásť a stanú sa z nich kamene.

Hoci sa vyskytujú najčastejšie u dospelých, sú pomerne bežné aj u detí. Existujú rôzne typy obličkových kameňov s rôznymi príčinami vzniku.

Shutterstock

Ako sa obličkové kamene vytvoria

Prácou obličiek je, aby odstraňovali nadbytočné tekutiny a odpadové látky z krvi a prostredníctvom močových ciest ich dostali z tela von ako moč. Moč obsahuje látky ako vápnik, fosforečnan, uhličitan, cystín, kyselina močová a tie vo veľkých množstvách môžu kryštalizovať a tvoriť obličkové kamene.

Zvyčajne sú tieto látky v moči veľmi zriedené. Ale ak sa moč stane príliš koncentrovaným alebo niečo zmení obsah rôznych látok v ňom, môžu sa začať tvoriť kryštály. A z nich potom malé kamene.

Obličkové kamene môžu byť rôznej veľkosti. Malé obličkové kamene – menšie než 5 mm, môžu prejsť močovými cestami von z tela, pri malej alebo žiadnej bolesti. Väčšie kamene však môžu byť veľmi bolestivé, blokovať tok moču a zapríčiniť krv v moči. Väčšian obličkových kameňov však nespôsobuje trvalé poškodenie.  

Rizikové faktory pre vznik obličkových kameňov

Dehydratácia. Ak dieťa dostatočne neprijíma tekutiny, moč sa stane koncentrovaným a zvyšuje sa tak tvorba kryštálov v ňom.

Nezdravá strava a životný štýl. Časté pitie sladených a kofeínových nápojov a strava bohatá na sodík, môže zvýšiť riziko vápnikových kameňov. Obezita je jedným z výrazných rizikových faktorov.

 

  Má vaše dieťa nadváhu? >> >>

Choroby močových ciest. Defekt v močových cestách môže brániť prietoku moču a vytvoriť tak priestor, kde sa potom moč zhromažďuje akoby v malom bazéne. Keď moč prestane odtekať, látky tvoriace kryštály sa usadzujú pohromade a môžu vytvárať kamene.

Porucha metabolizmu. Tá môže viesť k zvýšenej hladine oxalátu alebo cystínu v moči.

Zdroj: istockphoto.com

Cystinúria. Táto genetická dispozícia spôsobí to, že do moču prejde z obličiek veľa cystínu – z toho sa následne tvoria kamene.

Iné ochorenia. Aj iné ochorenia, ktorými dieťa trpí, sa môžu podpísať na tvorbe obličkových kameňov, napr. ochorenia štítnej žľazy, infekcie močových ciest. 

Užívanie niektorých liekov.

 

Prejavy toho, že dieťa môže mať obličkové kamene

Zvyčajne sa deti s obličkovými kameňmi nemajú žiadne príznaky, kým sa kamene nezačnú pohybovať v obličkách alebo nezačnú prechádzať do močovodu. Väčšie kamene môžu zablokovať močové cesty a môžu spôsobiť aj tieto príznaky:

  • ostrá bolesť v boku alebo chrbte,
  • bolesť, ktorá sa šíri do spodnej časti brucha a triesla,
  • bolesť, ktorá prichádza a odchádza vo vlnách,
  • krv v moči (červený alebo hnedý moč), tzv. hematúria,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • častá alebo naliehavá potreba močiť,
  • horúčka či zimnica.

V niektorých prípadoch kameň, ktorý je príliš veľký, môže spôsobiť obštrukciu -hydronephrosis alebo opuch v jednej obličky v dôsledku nevyprázdňovania moču. Hydronefróza môže spôsobiť bolesť v boku a ak nie je liečená, môže spôsobiť dlhodobé poškodenie obličiek.

Diagnostika a liečba obličkových kameňov

Shutterstock

Lekára pravdepodobne vyhľadáte pri vyššie spomenutých, dlhšie trvajúcich príznakoch. Lekár okrem telesného vyšetrenia bude potrebovať odber krvi, moču a zrejme i test na funkciu obličiek. Pre lepšie získanie obrazu o ochorení môže byť potrebné sono alebo CT vyšetrenie. Tieto zobrazovacie metódy lepšie určia polohu i veľkosť kameňov a napomôžu tiež voľbe vhodnej liečby.

Liečba obličkových kameňov závisí od ich typu. Veľké kamene môžu vyžadovať chirurgický zákrok. Malé kamene sa môžu dostať von z tela aj samé. Aby ste povzbudili odchod týchto malých kamienkov z tela, malo by vaše dieťa prijímať veľa tekutín. Možno bude potrebovať aj lieky na zmiernenie bolesti. 

Prečítajte si tiež: Viac o zápaloch dolných močových ciest.

Lekár vás môže požiadať, aby ste vylúčené kamienky zbierali a pri kontrole ich lekárovi odovzdali. Ich skúmaním sa môže zvoliť najvhodnejšia liečba.  

V rámci prevencie vzniku obličkových kameňov sa odporúčajú tieto tri základné kroky:

  • Dostatočný pitný režim, od 3 šálok denne u detí, do 8 šálok vody u tínedžerov,
  • Obmedziť množstvo soli a bielkovín v strave,
  • Obmedziť pitie sýtených nápojov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár