6. Všímať si iné pridružené ťažkosti: horúčka, zvracanie, hnačka, zápcha, infekcia dýchacích ciest (u detí často reagujú brušné lymfatické uzliny zväčšením i pri takýchto infekciách , čo spôsobuje bolesti brucha), žltačka. Varovným znakom ochorenia je pokles hmotnosti.
Ako pomôcť a ako nie
Pri bolesti brucha, ktorého príčinu nepoznáme, nikdy dieťaťu nepodávame liek proti bolesti !!! – v prípade, že ide o vážny problém, liek môže maskovať typické príznaky daného ochorenia.
Príčin a dôvodov bolestí brucha je nesmierne množstvo, a preto neexistuje univerzálny návod ako pomôcť.
Nič nepokazíte ak, pomôžte dieťaťu nájsť úľavovú polohu – často pomôže stočiť sa do klbka, teplý termafor a čaj ( harmančekový). Ak sú príčinou zastavené vetry, pomôže fenyklový resp. rascový čaj a poloha na štyroch s položenými rukami a hlavou na podložke (zadok sa tým dostane do zvýšenej polohy).
Nech vás ukľudní, že väčšinou (až 80%) ide o bolesti, ktoré niesú príčinou vážnejšieho ochorenia a stačí naša pomoc. Dôležité je nezanedbať tých zostávajúcich 20 %. Preto, keď máme obavy alebo pochybnosti, je namieste kontaktovať lekára a všetko, čo sme si podľa tohto návodu všímali, mu povedať. Bude mať z našej pripravenosti pomôcť mu s diagnózou radosť!