Príliš čistá domácnosť deťom škodí

Klára Grafová 0

Naša pediatrička hovorí, že súčasné deti potrebujú viacej zimy a viacej špiny. Hovorí to v kontexte, že súčasní rodičia pomerne často preháňajú starostlivosť o deti a o prostredie, v ktorom s dieťaťom žijú.

Časté umývanie podlahy, ruky sa umývajú antibakteriálnymi mydlami, deťom nie je dovolené hrabať sa v piesku, v hline, štvornožkovať po trávniku, liezť po stromoch – lebo veď sa zašpinia alebo poškriabu …

Udržiavanie detí z dosahu baktérií môže mať paradoxný účinok

Spomienky na detstvo „husákových detí“ a ďalšej generácie sú často spojené s ustavičným pobehovaním vonku, čľapkaním sa na potoku, stavaním hrádzí, bunkrov, kukuricou pečenou v pahrebe a konzumovanou tak, že vám uhlíky ešte vŕzgali pod zubami … Ruky ste si umyli večer po príchode domov a prípadne na potoku …

Pre dnešné deti takmer nepredstaviteľné. Alebo pre ich rodičov?

Odkedy rodičia prinesú bábätko z pôrodnice domov, veľa z nich nabieha na systéme „sterilnej bubliny“. Pred uchopením dieťaťa sa ruky dezinfikujú, po prebalení sa ruky dezinfikujú, dezinfikujú sa podlahy, vanička, prebaľovacia podložka …

Keď dieťa začne loziť, ani nápad, že by sa niekde objavil chuchvalček prachu alebo by si nedajbože dieťa pochutilo na nejakej omrvinke, či spadnutom vlase …

O tom, že by sa dieťa dobre pohrabalo v hline, štrku, piesku, o tom už nemôže byť ani reči. Aj zvonka často deti chodia ako „zo žurnálu“, lebo von sa chodí prechádzať, nie hrať sa a objavovať svet. A objavovať aj baktérie …

Deti potrebujú istú dávku špiny, aby sa ich imunitný systém trénoval a bol odolný

Ak sa bavíme o prevencii alergií, potom určite (podľa odborníkov) platí, že drobná špina dieťaťu neuškodí.

Odborná štúdia uverejnená v americkom Jurnal od Allergy and Clinical Immunology prináša poznatok, že deti, ktoré do svojich prvých narodenín žili v spoločnej domácnosti s mačkami, dostali sa do kontaktu z mačacou srsťou, zvyškami kože mačiek (niečo ako ľudské lupiny) a bežnými baktériami mali znížené riziko vzniku alergií a astmy v neskoršom veku oproti deťom, ktoré žili v „čistejšom“ prostredí.

Nemusíte okamžite ísť kupovať mačiatko, o mačky ako také pochopiteľne nejde. Jeden z autorov štúdie upozorňuje, že ich výstupy hovoria o tom, že mať príliš čistú domácnosť nie je pre dieťa dobré.

Hovorí, že možnosť, že dieťa vystavíte špine, prináša imunitnému systému dieťaťa reálnu šancu s niečím bojovať. A teda sa trénovať, kým bude musieť vyraziť do boja s niečím naozaj vážnym.

Mnohé baktérie sú pre nás prospešné 

Úsilie zlikvidovať v okolí dieťaťa všetko „živé“ opakovanou dezinfekciou teda vôbec nie je na mieste. K tomu nás vedú aj ďalšie výstupy z rôznych štúdií, ktoré napr. hovoria o tom, že farmárske deti, ktoré vyrastajú medzi zvieratami, v prachu, na poliach sú zdravšie, než deti napr. z miest, ktoré sa so živým zvieraťom stretnú 2x do roka v ZOO.

Odborníci  nenavádzajú rodičov, aby deti zanedbávali a nestarali sa o ich čistotu a čistotu svojej domácnosti. To, o čom hovoria je, že domácnosť netreba sterilizovať, mať neustále vyblýskanú a „napulírovanú“. A že deti by mali mať možnosť prísť do styku s prirodzenými mikroorganizmami prostredia.

Spracované s použitím: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár