Plesne na stenách ovplyvňujú detskú imunitu

Katarína Pružinová 0

Plesne sú prirodzenou súčasťou našich životov. Sú všade okolo nás. Vo vzduchu, vode i v pôde, no voľným okom ich spozorujeme až po ich premnožení.

Vtedy vytvárajú na postihnutých miestach povlaky pripomínajúce zamat alebo vatu. Ich rozmachu praje prílišná vlhkosť. Tú doma produkujeme bežnými činnosťami, ku ktorým patrí napríklad varenie, sprchovanie alebo sušenie bielizne. Voda sa v miestnostiach nemá kam odpariť a tak sa kondenzuje v jej najchladnejších miestach – na obvodových múroch, tepelných mostoch a okenných výplniach.

Keď sa voda v podobe vodnej pary zmieša v teplom prostredí s kyslíkom vytvoria sa  ideálne podmienky na rast týchto nepríjemných spoločníkov v domácnosti. Optimálne podmienky na rozvoj plesní vznikajú preto práve v chladných mesiacoch, kedy už toľko nevetráme a izby vykurujeme: „Masívnejší výskyt plesní býva vo vlhkých obdobiach a pri súčasne zníženom vetraní na jeseň a jar. V zime najmä pri nedostatočnom vykurovaní a vetraní,“ hovorí doktorka Jindra Holíková z Poradne environmentálneho zdravia.

Nehazardujte so zdravím detí

„Dlhodobý pobyt detí vo vlhkom prostredí vedie k precitlivenosti slizníc, s následným rozvojom alergickej reakcie,  či už na slizniciach horných dýchacích ciest, alebo dolných dýchacích cestách. Alergický zápal je živná pôda pre vírusové, ale aj bakteriálne infekcie, čo vedie s ďalšiemu oslabeniu nezrelého imunitného systému,“ rozpráva o rizikách pobytu detí v zaplesnenom prostredí detská alergologička a imunologička doktorka Dagmar Cingelová. 

Vdychovanie spórov z plesní sa môže podieľať aj na tom, že deti sú opakovane choré. Nie je u nich ničím výnimočným častá nádcha, kašeľ alebo zhoršený kožný nález. Taktiež sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie alergická nádcha či dokonca astma: „Plesne sa môžu uplatniť nielen ako alergény, ale aj patogény, niektoré druhy sa môžu vyskytovať a rásť v prínosných dutinách a v dolných dýchacích cestách,“ informuje ďalej doktorka Cingelová.

Čím je vaše dieťa mladšie, tým je citlivejšie na ochorenia vyvolané plesňami, preto ak ste zaregistrovali ich prítomnosť vo vašom príbytku, nemali by ste nad nim len tak mávnuť rukou, pretože na stene za gaučom ich nevidno, ale začať s nimi bojovať.

Odstraňujte ich opatrne

„Plesne  by sa nikdy nemali odstraňovať mechanicky a zasucha, pretože by sa mohli ďalej rozvíriť po miestnosti a množiť na ďalších miestach,“ upozorňuje marketingová manažérka Sava proti plesniam, Monika Dudová. V prvom rade je podľa Dudovej potrebné postihnuté miesto nastriekať vhodným protiplesňovým prípravkom, ktorý je bežne dostupný v drogériách, napríklad Savom proti plesniam a po jeho aplikovaní nechať stenu buď zaschnúť alebo po časovom intervale, ktorý odporúča výrobca, umyť vodou. 

V prípade, že sa plesne po čase na ošetrenom mieste objavia znovu, je potrebné hľadať príčinu ich vzniku: „Viditeľný výskyt plesní v interiéroch môže byť dôsledkom stavebno-technických nedostatkov alebo nesprávneho využívania bytu. Ide o nedostatočné vetranie a vykurovanie, nadmerné sušenie bielizne a podobne,“ rozoberá na záver doktorka Holíková.

Praktické tipy na čistú domácnosť bez plesní:

  1. Predchádzajte ich vzniku krátkym, ale zato intenzívnym vetraním.
  2. Dbajte na to, aby sa vlhkosť vo vašom byte pohybovala na úrovni 40 až 50%.
  3. V prípade, že doma trávite celý deň, vetrajte 3 až 4-krát, aby ste dostali von prebytočnú vlhkosť.
  4. Ak ráno domácnosť opúšťate a naspäť sa vraciate večer, vyvetrajte vždy pred odchodom a hneď po príchode.
  5. Vyskúšajte nárazový prievan – na jednu až päť minút otvorte súčasne okno aj dvere.
  6. Vetrajte po každom sprchovaní a varení.
  7. Vykurujte rovnakou teplotou všetky časti domu.
  8. Odstráňte všetky staré textílie a koberce, ktoré sú napáchnuté plesňami.
  9. Obmedzujte bytové rastliny, pravidelne nahrádzajte ich povrchovú zeminu čerstvou a umývajte mištičky pod kvetináčmi.
  10. Udržujte celú domácnosť spolu s chladničkou čistú.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár