Detské chorobyAlergie a Imunita

Detská imunita dá rodičom zabrať

 Marcela Beňová   13.04.2019   0

Oslabená imunita u detí dá rodičom zabrať počas celého roka. Či už je to kvôli vynechávaniu školy a škôlky, chorobám, ktorých sa zbavujeme niekoľko týždňov, alebo množstvu predpísaných liekov.

Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava.

 

Mnohé deti sú preťažené povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.

Bez športu to nepôjde

Veľa rodičov v snahe motivovať deti k lepším známkam a úspechom oberá malých školákov o čas strávený pohybom. To sa odrazí nielen na stúpajúcej únave, pretože detský mozog nevyhnutne potrebuje okysličenie a oddych, ale aj na imunite.

Pravidelnému športu sa pritom môžu venovať deti už od troch až piatich rokov. Tréning motoriky, pohyb za každého počasia a radosť z hry majú na detskú imunitu výborný vplyv.

Či už sa rozhodnete pre kolektívne športovanie ako futbal, alebo dáte prednosť individuálnym záujmom dieťaťa, napríklad plávanie a tanec, vplyv športu sa na detskom zdraví odrazí takmer okamžite.

 

Pravidelné športovanie v detstve je aj skvelou výbavou do dospelosti. Ľahšie si nájdeme vzťah a vytvoríme čas na aktivitu, ktorú sme si užívali už ako deti, než k niečomu, čo sme celé roky len odkladali.

Už deti prežívajú stres

Tlak na výkony a dobre odvedenú prácu sa netýka len dospelých v pracovnom procese. Školáci poznajú stres z nekonečného zoznamu domácich úloh či náročnej skúšky rovnako dobre.

Tu pomôže predovšetkým komunikácia, dieťa by v sebe strach a stres zo školy nemalo dusiť, ale hovoriť o ňom s rodičmi, ktorí by ho naopak mali povzbudiť a podporiť.

Skvelou pomôckou na odbúranie stresu je opäť pohyb. Ten nemusí zostať len vo forme krúžku po škole.

 Prečítajte si aj: Antibiotiká. Áno, či nie?

 

Nájdite si čas a vyrazte spoločne s deťmi cez víkend na dlhú prechádzku, turistiku, bicykle či plaváreň. Okrem utužovania imunity urobíte niečo pre dobré rodinné vzťahy a pekné spomienky.

Zdravá strava a kvalitný spánok

O zdravej strave sa hovorí naozaj veľa a treba uznať, že aj na Slovensku sa za posledné roky zdvihla úroveň stravovania.

Rodičia prirodzene viac dbajú na ovocie a zeleninu, v jedálničku pribudli celozrnné produkty, olivový olej, jeme viac orechov a strukovín.

Veľkým problémom zostávajú sladkosti. Tie okrem zbytočného množstva cukru neponúkajú žiadnu pridanú hodnotu.

Ideálne je ich príjem obmedziť a neponúkať ich deťom vo večerných hodinách a pred spaním, keď si detský organizmus už s cukrom navyše nevie poradiť.

 

Témou, ktorá hýbe týmto rokom viac ako čokoľvek iné, je spánok. Výskumu ukázali, že najmä dnešným deťom chýba kvalitný nočný oddych. Základom je dobrá príprava na odpočinok.

Dbajte na pravidelný režim, a to aj cez víkendy. Deti by niekoľko hodín pred spaním už nemali pozerať televíziu, hrať počítačové hry či pozerať videá na tablete.

To všetko zbytočne aktivizuje myseľ a unavuje oči. Dajte prednosť čítaniu rozprávky, spoločenskej hre a pokojnej atmosfére.

Detská imunita je v rukách rodičov

Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures, odporúča rodičom, aby sa pri starostlivosti o deti držali overených zásad.

„V prvom rade sa pri podpore obranyschopnosti detského organizmu treba držať zdravého rozumu, čo znamená dieťa vhodne obliekať, vystavovať ho prirodzeným záťažiam prostredia, nevyhýbať sa návštevám a kontaktu s inými deťmi, pokiaľ sú zdravé, ponúkať dieťaťu pestrú stravu a zabezpečovať mu dostatočný pohyb, ale nie prehnané pohybové aktivity, ktoré deťom dočasne imunitu znižujú.

Tieto prirodzené spôsoby sú vždy lepšie ako dodatočná podpora rôznymi prípravkami. Na rozdiel od nich totiž pomáhajú vybudovať zdravý a funkčný organizmus na dlhé roky dopredu.“

 Prečítajte si aj: Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat 

 

Keď nič nepomáha

Ochorie vaše dieťa s každým zafúkaním vetra? Nie vždy prirodzené prostriedky na podporu imunity stačia.

Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po doplnkoch, ktoré podporia detský organizmus, vyskúšajte tie, ktoré obsahujú beta glucan.

Beta glucan je prírodný prostriedok z hlivy ustricovej, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínu C a detskej imunite urobí dôležitú službu.

Ideálny je Beta glucan detský sirup 1+ s príchuťou lesnej jahody, ktorý organizmus nezaťaží zbytočnými chemickými látkami a dodá telu všetko, čo pre správne fungovanie potrebuje, a deťom veľmi chutí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised