Čo je to alergia?
Alergia je nezvyklá a nevhodná reakcia nášho imunitného systému na viaceré faktory nášho okolia.
Alergia sa prejavuje ako hypersenzitívna reakcia na faktory nášho okolia, ktoré sú známe ako antigény a alergény.
Príznaky alergických reakcií môžu byť:
- celkové (systematické) alebo
- zamerané na orgán alebo systém, cez ktorý sa dostal alergén do tela (pokožka a sliznica, tráviaci alebo dýchací systém).
Príznaky alergickej reakcie sú veľmi rozdielne z pohľadu rýchlosti ich objavenia sa a intenzity . Niekedy sa tieto špeciálne zamerané, alebo celkové príznaky rozvíjajú tak rýchlo, že môžu ohroziť život pacienta (anafylaktický šok).
Čo je senzibilizácia?
Alergia je veľmi často dedičná. U ľudí s takouto rodinnou predispozíciou sa alergia prejaví po určitom období nevyhnutnom na rozvinutie precitlivenosti na daný vonkajší faktor. Tento proces sa nazýva proces senzibilizácie a je charakteristický postupnou tvorbou protilátok v tele alergika, ktoré pracujú proti daným vonkajším faktorom (alergénom).
Čo je to atopia?
Atopické ochorenia sú alergické ochorenia, ktorých tvorba súvisí s IgE protilátkami. Primárne zahŕňajú astmu, alergickú rinitídu, konjunktivitídu (zápal očných spojiviek) a niektoré ochorenia tráviaceho systému. Atopická dermatitída (zápalové ochorenia kože), hoci zahŕňa atopiu, nie je vždy spôsobená mechanizmom vyvolaným IgE protilátkami. Človek s atopiou má dedičnú zvýšenú tvorbu IgE protilátok, čo zvyšuje riziko horeuvedených ochorení.
Sú alergie dedičné?
Alergia, t.j. takzvaná atopická konštitúcia (viď predchádzajúca otázka), je dedičná. Vrodená alergia, t.j. atopia, neznamená nevyhnutne, že u pacienta sa rozvinie alergické ochorenie. Objavenie sa takéhoto ochorenia u atopickej osoby závisí od vplyvu prostredia, napríklad dlhodobé vystavenie určitému alergénu, infekcia, a pod. Riziko objavenia sa atopického ochorenia je vyššie, ak boli obaja rodičia pacienta atopikmi.
Čo je to antigén a protilátka?
Antigén je akákoľvek látka identifikovaná organizmom ako cudzorodá a potencionálne škodlivá, voči ktorej začne organizmus tvoriť špecifické protilátky. Tvorba takýchto protilátok je užitočným obranným mechanizmom, ktorý nás chráni pred škodlivými vplyvmi okolia, pred baktériami, vírusmi, atď. V prípade alergických ochorení sú antigény nazývané alergénmi. Alergény sú vo väčšine prípadov proteíny a viaceré iné látky, stimulujúce tvorbu protilátok, zvyčajne typu IgE. Na alergiu musíme teda hľadieť ako na nevhodnú alebo modifikovanú reakciu imunitného systému na látky z vonkajšieho okolia. Alergény sú preto látkami, ktoré imunitný systém u veľmi malého počtu alergických pacientov identifikuje ako cudzorodé a škodlivé.
Ktoré je najčastejšie alergické ochorenie?
Alergické ochorenie je veľmi častým javom a takmer každý človek mal počas svojho života skúsenosť s určitou alergickou reakciou. Alergické ochorenia spojené s určitým organickým systémom sa prejavujú u 20 -30% populácie. Častejšia sa vyskytujú u mladých ľudí, u ľudí žijúcich vo veľkých mestách a v dobre situovaných rodinách.
Na čo môžeme byť alergický?
Zoznam vecí, na ktoré môže byť človek alergický je veľmi rozsiahly. Takmer každá látka z nášho okolia môže spôsobiť alergickú reakciu, našťastie však len veľmi málo látok je skutočne pôsobí. Najčastejším alergénom bývajú roztoče prachu, domáce zvieratá (obsah stravy, srsť alebo obsah žliaz), peľ vo vzduchu, strava (mušle, kraby, oriešky,…) lieky, konzervačné látky, prísady do potravín a nápojov, atď., niektoré z nich sú častejšie zodpovedné za vznik alergie ako iné.
Aké druhy alergických ochorení poznáme?
Alergické ochorenia najčastejšie zahŕňajú:
- alergické ochorenia dýchacieho systému (alergická rinitída, astma, alergická alveolitída),
- alergická konjunktivitída (zápal očných spojiviek),
- alergické ochorenia kože (urtikária, atopická a kontaktná dermatitída),
- alergické ochorenia tráviaceho systému,
- alergické reakcie na lieky a
- anafylaktické reakcie, zvlášť precitlivenosť na jed hmyzu.
Niektoré z nich prebiehajú súčasne alebo objavenie sa jedného druhu predchádza objaveniu sa druhého.
Zdroj:
publikácia „Žijeme s alergiou“,
vydala farmaceutická spoločnosť Pliva d.d. Zagreb, 2003
Vysadzaju sa stromy viac ako normalne v meste.tak sa potom kýchal Občan neurčuje – že sa tam vysadia na určitej ploche stromy .Aj ked pohltia exhalaty zo vzduchu- zmyje sa to až daždom- a jeto na zemi. Takisto neurčuje ako sa bude volať most cez najväčšiu rieku Slovenska . / to by sme tu mali samé blbé nazvy