Sú alergie liečiteľné ? Alebo psychosomatika a alergie

Mgr. Jarka Červeňáková 0

V dnešnom období sa príliš často zdôrazňuje existencia alergénov v našom prostredí, akoby ona bola príčinou alergických reakcií.

Alergény sa však odjakživa bežne vyskytovali v prostredí, v ktorom žili ľudia (dokonca kedysi snáď ešte viac ako dnes, keďže sa spalo v perinách z peria, prikrývalo sa kožušinami, neboli vysávače ale prach sa vymetal z izby, chovali sa domáce zvieratá, pestovali kvety pod oknami….) ale výskyt precitlivenosti na nich nebol taký rozsiahli ako dnes.

Určite je to dôsledok stále slabšieho organizmu, po sebe nasledujúcich generácií, a zvyšujúcich sa útokov na neho zvonku (životné prostredie napr.), a tiež dôsledok našich vystresovaných životov a neprimeraných reakcií naň.

Na „babetkovských“ stránkach uvedený článok o alergii detí autorky pani Wandy Závadskej (a vlastne aj bežný pohľad našej medicíny) je o odstránení látok, ktoré alergickú reakciu spustia alebo o prostriedkoch, ktoré utlmia túto prehnanú reakciu organizmu.

Ako sama autorka článku píše – alergia je “iná reakcia” tela na bežné prostredie (alergény sú v podstate neškodné častice a látky ako napr. prach, peľ, vlna atď.) T.j. v tom istom prostredí dvaja ľudia budú reagovať na tie isté podnety rôzne – jeden sa v prostredí adaptuje bez vonkajších negatívnych príznakov a druhý bude reagovať neprimerane situácii a spustí sa u neho alergická reakcia.

Ešte raz zdôrazňujem – bude neprimerane reagovať.

Jeho reakcia na prostredie je neadekvátna situácii. Odstránením vonkajších faktorov – alergénov, ktoré sú priamym vonkajším spúšťačom alergických reakcií sa nevyrieši vnútorný problém tela (ktorý je príčinou tejto neprimeranej reakcie), ale len sa zabráni spusteniu vonkajších príznakov. Vnútornou telesnou príčinou býva istá energetická disharmónia organizmu alebo zanesenie organizmu (pečeň, hrubé črevo, obličky…), ale skutočnou prvotnou príčinou môže byť psychika. Ak si všimnete ľudí, trpiacich rôznymi alergiami, ich spoločným rysom je neprimeraná emocionálna reakcia na bežné životné situácie.

Klasická alergia je iba „spadnutím“ emocionálneho problému z roviny psychiky do roviny tela (viď psychosomatika – hromadenie negatívnych emócií a zážitkov v psychike a následná neschopnosť už reagovať primerane na iné podnety ako predobraz telesného hromadenia nečistôt v tele a neschopnosť tela primerane reagovať na podnety zvonku).

Telo svojou rečou hovorí o stave duše.

Takže ľudia alergici by mali v prvom rade pracovať na svojich emóciách a postojoch k životu, ktoré sú zbytočne prehnané a preafektované (pričom môže ísť len o jednu situáciu alebo jednu osobu, na ktorú dotyčný takto reaguje). Je veľmi ťažké čosi také o sebe pripustiť.

Navyše choroba môže byť aj istou formou “vydierania” okolitého prostredia (v zmysle nátlaku na okolie), všetkým dokazujúca, že dotyčný má právo na vyššiu ohľaduplnosť okolia (často naše okolie nereaguje na naše slovné sťažnosti, že už nevládzeme, že je toho na nás priveľa a tak si zvolíme drsnejší dôkaz – chorobu, na tú už väčšinou všetci zareagujú ohľaduplne).

Alergik ňou všetkým dáva najavo aký je zvlášť citlivý a zraniteľný človek (na rozdiel od ostatných). Tieto postoje sa nedajú a nemajú v sebe potláčať, rovnako ako potláčanie alergie na telesnej úrovni nie je riešením), ale dotyčný sa má naučiť novým primeraným spôsobom riešiť situáciu, vzťahy s inými a pod.

A tiež sa musí naučiť triediť a vyberať si, čo vpustí do svojej duše (ktoré zážitky si pripustí a s ktorými sa nebude zaoberať), aj tela (akú stravu bude prijímať) . Rovnako je dôležité naučiť sa priebežnej očiste tela i duše.

Dôkazy psychosomatických príčin alergií?

Áno existujú – vedecké práce so schizofrenikmi. Sú to ľudia s rozdvojenou osobnosťou – raz sa cítia ako jedna osoba a po chvíli zas ako iná. Zároveň platí , že jedna osoba v nich si nie je vedomá tej druhej, nevie nič o činnosti tej druhej. A tak boli pozorovaní ľudia, ktorí trpeli nejakými chorobami (napr. alergiami, cukrovkou, vysokým tlakom, farbosleposťou, epilepsiou a pod.) ako jedna osoba, ale po “prepólovaní sa“ do druhej osoby razom všetky príznaky aj merateľné hodnoty telesných príznakov zmizli!

Druhá bytosť v nich bola úplne zdravá.

Pritom sa jednalo o rozdiely meraní v priebehu niekoľkých hodín – zjednodušene 12 hodín denne schizofrenik trpel alergiu, cukrovkou ….. a ďalších 12 hodín nie. Choroby úplne zmizli akoby ten človek nikdy niečím podobným netrpel.

A to nie len do nejakej latentnej (momentálne neprejavenej) podoby, ale dokazovali to napr. krvné testy, alergogolické testy a pod. Niečo čo si bežná medicína nevie vysvetliť. A to len v dôsledku zmeny psychiky toho človeka ako momentálne sa prežívajúcej bytosti, s inými emocionálnymi reakciami na svoje okolie.

Možno si poviete, ale čo deti?

Veď tie sú často ešte len nevinné bytosti. U detí sa to deje z rôznych príčin. Jedna z nich je dedičná dispozícia, ktorú získa po svojich rodičoch. Ak sa k tejto telesnej predispozícii pridá ešte nevhodná strava a výchova, vzor správania emocionálne prehnane reagujúcich rodičov na vonkajšie prostredie (druhá často oveľa dôležitejšia príčina ako telesná predispozícia), je isté, že alergickými reakciami bude trpieť aj dieťa.

Ďalšou príčinou je, že deti sú omnoho vnímavejšie bytosti.

Sú otvorené voči vonkajšiemu prostrediu a to hlavne voči tým, s ktorými trávia najviac času. Najmä matky sú istým spôsobom ešte prepojené s deťmi (akoby neviditeľná pupočná šnúra) a keďže s nimi trávia najviac času a majú na nich najväčší vplyv, často “prenášajú” svoje zdravotné problémy na deti. A preto je potrebné byť zdravým rodičom svojich detí – fyzicky aj psychicky.

Čo dodať na záver – alergia je liečiteľná choroba, ale iba ak budeme súčastne pracovať na prečisťovaní tela a na psychike chorého (u detí aj psychike rodičov). Kým dôjde k zmene na úrovni psychiky tela, je vhodné vyhýbať sa alergénom i používať nejaké farmaká na tlmenie alergickej reakcie a snažiť sa o prečistenie organizmu (stravou, čajmi, šťavami, prírodnými liečivami).

Jarka Červeňáková, Mgr.

Literatúra:
s touto tematikou vplyvu psychiky na priebeh a vyliečenie chorôb (resp. pôsobenia vedomia na človeka a hmotu) sa môžete stretnúť napr. v skvelej knihe amerického endokrinológa indického pôvodu,
Dr. Deepaka Chopru – Liečenie tela a mysli
alebo od amerického pediatra a všeobecného chirurga
Dr. Bernarda S. Siegela – Mier, láska a uzdravenie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár