Drapľavé a suché miesta na koži, červené fľaky po tváričke, ktorých sa nevieme definitívne zbaviť, problémy s dýchaním, svrbenie očí a k tomu nervozita. Môže byť na niečo alergické.
Poznaj svojho nepriateľa – eliminačná diéta
Existuje možnosť ako vypátrať „nepriateľa“ bez zložitých laboratórnych vyšetrení? Ak je „pes zakopaný“ v strave, pomôže nám eliminačná diéta.
Eliminačná diéta pomôže určiť, na ktoré jedná je vaše dieťa alergické, alebo precitlivelé. Akonáhle vypátrame toho vinníka, jednoducho ho vylúčime zo stravy. Z taniera dieťaťa alebo jeho dojčiacej matky.
Prví podozriví
Najskôr skúste vynechať také potraviny, o ktorých si myslíte, že by mohli byť tým kameňom úrazu. Ak nemáte žiadne konkrétne podozrenie, skúste začať s potravinami, ktoré vyvolávajú alergické reakcie najčastejšie: mlieko a mliečne výrobky, vajíčka, pšenica, citrusové plody, rajčiny, bobuľové ovocie (červené ríbezle), jahody, maliny, orechy, mak, med.
V období dvoch týždňov nezaraďujte tieto potraviny do svojho jedálnička. Začnete možno s činnosťami, ktoré sa vám doteraz zdali celkom groteskné, ako je študovanie zloženia na každej krabici či balíčku, ktorý si v potravinách idete vložiť do nákupného vozíka.
Prípadne navštívite vzdialenejšiu predajňu s racionálnou stravou, ktorú ste doteraz videli vždy len z okienka električky. Nezabudnite sa zavŕtať do domácej knižnice a vyloviť tú nezaujímavú brožúrku, kde sú o.i. napríklad tabuľky s dennými dávkami vápnika.
Ak totiž vysadíte zo dňa na deň mlieko a všetky mliečne produkty, je veľmi dôležité dopĺňať vápnik inou formou. Inak sa môže stať, že vaše bábätko, ktoré dojčíte bude mať síce odrazu krásne líčka bez suchých červených fľakov, ale vy prídete o nejaký ten zub, vlasy, či nechty.
Po celú dobu eliminačnej diéty dieťatko dôsledne pozorujte.
Ako sa cíti, či sa mu lepšie dýcha, či ho svrbia podráždené oči, či si škriabe pokožku…
Po dvoch týždňoch začnite postupne s podávaním „vyradených” jedál. Vždy po zaradení jedného jedla počkajte 3 dni, a sledujte, či sa dostaví alergická reakcia. Ak nie, pokračujte ďalej s ďalšou vylúčenou potravinou. Ideálne je podávať túto zložku v tej najčistejšej podobe, aby bola prípadná reakcia zreteľná.
Pokiaľ sa vám zdá byť vynechanie všetkých alergizujúcich potravín na raz nezvládnuteľné, tak to skúste vždy len s jednou.
Skúste napríklad dva týždne nekonzumovať mlieko a mliečne výrobky (všetky formy – jogurty, zakysané produkty, živoč. maslo, tvaroh, syry… ) a pozorujte, ako organizmus reaguje.
Ak sa jeho ťažkostí nezmiernia, v ďalších dvoch týždňoch vylúčte tiež potraviny z pšenice (a naďalej pokračujete v eliminácii mlieka). Postupne vynechávajte ďalšie jedlá, pokiaľ sa problémy nezmiernia.
Akonáhle sa problémy zmiernia, môžete si byť istí, že dieťa je precitlivelé na jedlo, ktoré sme z jedálnička vylúčili ako posledné. Ostatné jedná môžeme začať postupne (po troch dňoch) zasa zaraďovať do jedálnička. Ale aj v tejto fázy neprestávajte byť ostražití, a sledujte, či sa nedostavia nejaké alergické reakcie.
Tých pre vás „zlých potravín“ môže byť totiž aj viac.
A ak sa vám do takéhoto diétovania nechce? Tak skúste aspoň toto: V období 4 týždňov si veďte presné záznamy o tom, čo a kedy dieťa, prípadne vy ako dojčiaca matka, zjete a aké reakcie ste následne pozorovali. Po 4 týždňoch by ste mali byť schopní rozpoznať, ako dieťa na jednotlivé jedná reaguje.
Prajeme už len dobrú chuť pri odhaľovaní nepriateľa.
ono mozno eliminovat citrusy a cokoladu a silne alergeny … no u nas sa aj tak ekzem a alergie prejavili .. potom nam sadol protopan mliecko aj olejcek a pokozka sa nam krasne spamatala a dala dokopy a hlavne nesvrbi a nie je podrazdena