Atopický ekzém je geneticky podmienené chronické zápalové postihnutie kože, ktoré sa spravidla objavuje v prvých mesiacoch života s charakteristickým vývojom klinického obrazu od detstva až do dospelosti.
Postihuje 10 – 15% detí. Kožné prejavy sa líšia podľa štádia ochorenia.
Čo je atopia Rodinný výskyt atopie (vrodený sklon k zvýšenej tvorbe protilátok vedúcich k vzniku alergického ochorenia) a alergie sa zisťuje u 60% pacientov. Atopický ekzém je prvou klinickou manifestáciou atopie.
V prvom roku života sa prejaví asi u 60% postihnutých, v 85% do 5. roku života. Až u 1/3 postihnutých sa okrem atopického ekzému vyskytuje aj astma, alergická nádcha, zápal spojoviek či zápal sliznice čreva. Prejavy alergických ochorení sa vyskytujú aj u príbuzenstva.
Príčina atopického ekzému Ochorenie je výsledkom interakcie genetickej predispozície, včasnej expozície alergénnym bielkovinám a faktorom vonkajšieho prostredia typu pasívneho fajčenia, iných látok znečisťujúcich ovzdušie a infekcií.
Príznaky atopického ekzému Hlavným príznakom je svrbenie, ktoré trápi dieťa hlavne nad ránom a vyskytuje sa so striedavou intenzitou vo všetkých štádiách atopického ekzému.
Lokalizácia a charakter kožných zmien závisia od aktivity imunologických procesov, veku dieťaťa, sekundárnej infekcie a iných faktorov.
Klinické prejavy na koži majú rôznorodý charakter.
Vyskytuje sa erytém (začervenanie), na povrchu ložísk sú papulky (pupence – pevné kožné vyrážky) a vezikulky (pľuzgiere – kožné vyrážky, ktoré sú naplnené tekutinou), ktoré prechádzajú do ošupovania a následne dochádza k zhrubnutiu kože v dôsledku trvalého škrabania.
Fázy atopického ekzému 1. fáza sa začína obvykle už po prechode na umelú výživu (približne v 3. mesiaci života), ale prvé príznaky so môžu objaviť aj neskôr. Hlavné alergény, ktoré spúšťajú patologickú imunitnú reakciu, sú bielkoviny kravského mlieka.
V neskoršom období sa uplatňujú alergény vaječného bielka, gliadín (lepok) a rozličné baktérie. Ekzém je u dojčiat typicky lokalizovaný na lícach ako ostro ohraničené začervenanie, suchá koža, trhliny a výsev papulovezikúl. Voľná zostáva oblasť okolo úst a očí, ako aj hrot nosa.
2. fáza trvá približne od druhého roku života do puberty. Typické kožné prejavy postihujú oblasti v kožných zhyboch, ale môžu zasahovať aj chrbát ruky a tvár.
Ložiská sú zhrubnuté, pokryté šupinami a chrastami. Dieťa má suché pery, v ústnych kútikoch a za ušnými lalôčikmi sú nehojace sa praskliny. Ekzémové prejavy môžu byť aj na genitáliách a v okolí očí.
3. fáza sa začína okolo 12. roku života. Kožné zmeny sa rozširujú po celom tele. Koža je suchá, na tvári sú vrásky a pigmentácie, najmä okolo očí, zjavná je dvojitá ryha na dolnej mihalnici.
V 4. fáze sú v štádiu pokoja zmeny hlavne v oblasti zhybov (zákolenná jamka, lakťová jamka). Koža je bez lesku, suchá, hnedočervenej farby, často zhrubnutá, vyskytujú sa praskliny, pigmentácie.
Komplikácie Pri škrabaní sa poruší prirodzená bariéra kože, preto často vzniká druhotná baktériová infekcia. Osobitne závažná je infekcia herpetickým vírusom, ktorá sa po ekzematickej koži rýchlo šíri.
Liečba Ošetrovanie ekzematickej pokožky prebieha hlavne vďaka liekom a mastiam, sú to zväčša produkty na lokálnu liečbu: zmierňujú svrbenie a podporujú hydratáciu kože.
Známe sú predovšetkým kortikoidy. Zvykne sa začať so slabšími masťami a v prípade, ak liečba nepokročila, skúšajú sa silnejšie.
Výskumy uvádzajú do praxe stále nové a nové liečivá.
Aktuálne je na svete pre pacientov postihnutých atopiou zásadný vedecký objav: za atopiu je okrem kožnej bariéry spoluzodpovedný mikrobióm – spoločenstvo mikroorganizmov v našom tele, unikátny u každého z nás.
Loading...