Alergie u detí

Wanda Závadská 3

Alergií stále pribúda a čoraz častejšie ňou trpia práve deti. Naše byty, kancelárie či obchodné centrá sú poznamenané civilizačnými vplyvmi a tak sa stávajú ideálnym miestom pre zárodky, ktoré alergie vyvolávajú.

Termín alergia pochádza z gréckeho “ALLOS ERGOS” – “iná reakcia” a tento termín začal používať Clemens von Pirquet už v roku 1906. Alergiou označujeme stav precitlivenosti ľudského organizmu na niektorú z látok, ktoré sa do tela dostávajú spravidla z vonkajšieho prostredia. Tieto látky, ktoré alergickú reakciu vyvolali, označujeme ako alergény, a žiaľ často sú bežnou súčasťou nášho okolia.

Alergické príznaky sa začínajú vyvíjať už v detstve. Predpokladá sa, že proces rozvoja alergie začína už v dojčenskom veku a trvá asi 3-5 rokov kým sa prejavia prvé príznaky. V súčasnej dobe je v okolí dieťatka široká paleta alergénov, akými sú napríklad: peľ, plesne, zvieracia srsť, potraviny, hmyz a pod.

Prvými alergénmi s ktorými dieťa prichádza do styku sú roztoče, nájdeme ich v postieľke a perinkách. Peľové alergény sú oveľa silnejšie a agresívnejšie ako roztoče avšak dieťa s nimi prichádza do styku iba počas sezóny.

Liečba alergií môže byť farmakologická, kedy sa užívajú lieky, k liečbe sa užíva niekoľko skupín liekov (antihystaminiká, kortikosteroidy). Špecifickou liečbou je hyposenzibilizácia.

Alebo nefarmakologická, ktorej základom je obmedzenie styku s alergénom, fyzioterapia a kúpeľná liečba. Ako jedna z účinných pomôcok proti vniknutiu alergénov ako je peľ, roztoče, zvieracia srsť… je na trhu dostupný bariérový krém Alergol vyvinutý podľa receptúry Dr. Theissa. Zabraňuje vniknutiu alergénov do dýchacích ciest. Používa sa pri zvýšenej koncentrácii peľov, roztočov a zvieracej srsti. Jemná vrstva krému na nosnej sliznici zabráni vniknutiu alergických látok na niekoľko hodín, čo výrazne prispieva ku kvalite života všetkých alergikov.

No začať bojovať s alergiou dieťaťa je nutné ešte pred jeho narodením. Je preukázané, že produkcia protilátok proti alergénom, začína už počas tehotenstva. Alergia na roztoče domáceho prachu vzniká zvyčajne ako prvá a tak „protiroztočové“ opatrenia by sa teda mali vykonať v spálni každej budúcej mamičky.

Takisto by sa mala budúca mamička vyvarovať stresu a pobytu v zafajčenom a prašnom prostredí.
Veľmi dôležité je dojčenie dieťatka- čím dlhšie, tým lepšie a celkový harmonický vývin dieťaťa v prostredí bez alergénov, bez cigaretového dymu a stresu.

V boji proti tomuto, často zákernému, ale predovšetkým nepríjemnému ochoreniu, sa dá postupovať niekoľkými spôsobmi.
Najjednoduchším z nich je zabezpečenie preventívnych opatrení, ktoré zabránia styku alergického človeka s alergénom:

  • odstrániť koberce, závesy, záclony, kožušiny a iné “zdroje” prachu
  • často vytierať podlahy na vlhko, používať kvalitné vysávače
  • často prať posteľnú bielizeň, samozrejmosťou je poduška a perina pre alergikov
  • nefajčiť a používať čističky vzduchu, dostatočne vetrať miestnosti
  • nechovať domáce zvieratá
  • pre deti je najlepšie kupovať umývateľné hračky, ak máte plyšové ich občasným zmrazením je možné zničiť roztoče.

    Prevencia by sa mala týkať všetkých detí, hoci možnosť vzniku alergie je väčšia u detí z alergických rodín. Každé dieťa by už od narodenia malo byť umiestnené do prostredia zabezpečeného proti roztočom. Vyvarujte sa aj dekorovaniu bytov kvitnúcimi halúzkami bahniatok, a iných jarných stromov. Vdýchnutie ich peľu u precitlivených osôb môže vyvolávať alergické reakcie

    V období apríl – máj 2003 sú činné tieto peľové alergény:
    Jelša, lieska, vŕba, tis, hrab, javor, brest a hlavne breza.

    Pripravila Wanda Závadská v spolupráci s RNDr. Edita Lukáčiková CSc.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mirka skus sa opytat dokotora na stopalerg.sk – znama mi ho spominala, ze je vhody aj pre deticky, no neviem ci az pre taketo malo. Je z prirodnych zloziek, takze lepsie ako lieky klasicke, no porad sa s lekarom.

  2. Dobrý deň, môj syn má 4 roky. Teraz už asi mesiac sledujem u syna soplíky a vlhký kašeľ. Keď je vonku silné slniečko tak mu slzia oči a prská. Tiež som spozorovala,že keď voňal orgován a margaretky tak mu potom zčervenali oči a prskal. Môžete mi poradiť na čo môže byť alergický a aké vyšetrenia treba urobiť ak je.

Pridaj komentár