Poznáte rodinu, v ktorej nemajú aspoň jedného alergika? No ja teda nie. A to som si ešte pred krátkym časom “ťukala na drevo”, že veď teda z mojich 4. detí má alergiu iba jeden, takže štatisticky vzato sme v populácii nadpriemerne zdravá rodina.
No hop. K alergológovi už chodím s troma z nich.
Ale tento článok nechcem viesť v duchu pofňukávania nad rozliatym mliekom, resp.nad rozlietaným peľom. Práve naopak. Idem vám zvestovať novinku, z ktorej som ja, ako matka alergického potomstva, nesmierne nadšená.
web alergia.sk
Nerada hovorím nahlas, že na internete nájdete niekde niečo lepšie, ako vám ponúkame my 🙂 , ale dnes to poviem. Ak chcete byť aktuálne informovaní o všetkom, čo sa týka peľovej alergie vás alebo vašich detí, ťuknite si www.alergia.sk .
To, že stránka obsahuje kopec článkov a statických informácií o tejto téme, ktoré nájdete aj u nás , alebo na ktorejkoľvek stránke venovanej zdraviu, je jasná vec. Graficky na stránke popri reklamen na hormonálnu antikoncepciu síce zaniká, ale ak sa k nemu prepracujete – najväčším bonusom webu alergia.sk je rubrika PEĽOVÉ SPRAVODAJSTVO.
Peľové spravodajstvo
O aktuálnej koncentrácii alergénov a prognóze si tu môžete listovať intuitívne a jasne ako v dobrej predpovedi počasia.
Keďže web je napojený na aktuálne dáta z odberných staníc Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, údaje sú vždy aktuálne.
Prehľadné peľové spravodajstvo je rozdelené:
– podľa skupín alergénov
–podľa jednotlivých alergénov
–podľa regiónov .
Na mape si ťuknete váš kraj a smajlíky, alebo smutníky vám prezredia, prečo sa vám už dnes minuly vreckovky, a ako sa pripraviť na ďalšie dni. Prípadne si obzriete región, kam sa chystáte budúci týždeň na chalupu, a viete čo máte čakať.
Správa e-mailom
Ešte okúzľujúcejšia je pre mňa služba zasielania upozornenia na výskyt našich alergénov e-mailom. Pri registrácii zadám do systmému rastliny, ktorých peľ nás trápi . A personalizované info mi pomôže pri materských – investigatívnych posudkoch upchaných nosov mojich detí. Hm, opäť sme včera prechladli cestou z plavárne? Alebo máme len zasa niečo vo vzduchu? A keďže si emaily čítam rovno v „ajfóne“ , diagnostikujem okamžite. Cha, to je vychytávka!
Peľový denník online
Tí z vás, čo máme doma alergikov, obyčajný peľový denník poznáme. Dostaneme od alergológa papierovú knižku, do ktorej by bolo fajn denne zapisovať pacientove príznaky. Ako sa má náš nos, oči, dýchanie,…
Priznám sa, u nás doma sa to darilo tak prvé 2-3 týždne, a potom už len občas…a potom sme nevedeli, kde je knižka založená a potom zasa iný dôvod, pre ktorý to celé nefunguje.
Peľový denník na www.alergie.sk je čarovný v tom, že je elektronický a nestratí sa vám. Máte v ňom svoje údaje, a kľudne sa naň prihlásite aj z dovolenky v Dominikánskej republike, alebo z prázdnin v Dolnej Potôni. Stačí sa napojiť na internet, a prihlásiť sa na svoj účet.
A keď k tomu prirátate ešte možnosť porovnať príznaky pacienta s reálnym výskytom alergénov v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste, lepší nástroj na sledovanie choroby, jej prejavov a spúšťačov si neviem predstaviť.
Záznam z denníka si môžete vytlačiť a predložiť ho pri návšteve vášho alergológa. Spolu so záznamom peľovej situácie v danom období bude táto informácia pre alergológa pomôckou na lepšiu identifikáciu alergénov, ktoré spôsobujú ťažkosti.
Poradne odborníkov
Stánka dáva k dispozícii kontakty na alergológov z celého Slovenska, ktorých je možné bombardovať dotazmi prostredníctvom e-mailov. Databáza je členená opäť podľa regiónov, takže komunikovať môžete s konkrétnym doktorom, ktorého si môžete neskôr zvoliť za vlastného špecialistu. Kto z vás pozná čakacie lehoty na termín u alergológa, radostne zaplesá, že je možnosť komunikovať svoje akútne problémy aspoň elektornicky. Priemerný čas odpovede je podľa správcu stránky 4,5 hodiny.
Ešte jedna vec. Tiež vaše deti denne drankajú, že sa chcú „hrať na počítači“? Nechajte ich vypĺňať si svoj peľový on-line denník, nech sa za tým PC naučia robiť aj užitočné veci:).
super, vyskusame to teda