Celiakia je choroba spôsobená neznášanlivosťou lepku. Lepok je zmes bielkovín prítomná v obilných zrnách. Dieťa s celiakiou má jedinú možnosť liečby – bezlepkovú stravu, a to celoživotne. Pri striktnom dodržiavaní diéty sa dieťa (pacient) nijako nelíši od rovesníkov a nemáva obvykle žiadne problémy.
Ako sa žije s bezlepkovou stravou (a s celiakiou)
Ja s týmto problémom osobnú skúsenosť nemám, oslovila som preto na sociálnej sieti ľudí, s prosbou o zdieľanie ich skúseností. Študentka Ľubka Bazárová sa podelila o tú svoju: „Najdôležitejšie je sa nezľaknúť. Nás hodili ako neplavca do vody. Keď bratovi zistili celiakiu, a mali čakať na potvrdenie všetkých výsledkov, mama netušila, čo mu variť. Všetko doktor zakázal a jej neostávalo nič iné, než dať veľkému chlapcovi ryžové chlebíky. Mame zistili celiakiu pár mesiacov na to a mne poslednej tiež pár mesiacov na to. Brat má 23 rokov, mama 44, ja 20, a žijeme úplne v poriadku.“
Táto skúsenosť sa mi zdá povzbudzujúca pre tých rodičov, ktorých deťom bola celiakia diagnostikovaná. Je pravdou, že ďalšie skúsenosti smerovali k strave, nákupu potravín, príprave rôznych domácich pokrmov, sledovaniu zloženia potravín v obchodoch – čo môže byť náročné najmä na začiatku života s celiakiou. Potom zvyčajne ľudia „nabehnú“ na nejaký spôsob fungovania.
Pani Vierka o svojej skúsenosti hovorí: „S bezlepkovou stravou som sa stretla pred 15 -timi rokmi, keď som stretla môjho terajšieho manžela. Dovtedy som o tom nepočula a ani som nechápala, ako niekto môže fungovať bez múky. Od toho momentu keď som mu chcela kúpiť čo i len čokoládu, musela som študovať zloženie každého jedného výrobku. Postupom času sa z toho stala rutina. Čo sa stravy týka tak celá naša rodina sa stravuje viac – menej bezlepkovo, nakoľko nie som ochotná variť na dvakrát – a vlastne to ani nie je potrebné, keďže polievky a omáčky zahustené bezlepkovou múkou sú na nerozoznanie od tých, ktoré sú zahustené lepkovou mukou. Sladkosti bezlepkové nekupujem, nakoľko sa mi zdajú zbytočne drahé a schodnejšia cesta je piecť koláče a troty doma.“
Ako vyzerá bezlepková diéta
Pri nastavovaní dieťaťa na bezlepkovú stravu lekár obvykle odporúča obmedzenie mlieka pre častú intoleranciu laktózy – mliečneho cukru. Kyslomliečne výrobky väčšina pacientov dobre toleruje.
Celiatik môže jesť:
- všetku zeleninu,
- mäso,
- zemiaky, ryžu, pohánku,
- kukurica, kukuričná krupica,
- sója, cícer, strukoviny,
- ovocie,
- oleje a semienka,
- tvrdé syry.
Nesmie jesť:
- výrobky zo pšenice, jačmeňa, raži a ovsa – pečivo, chlieb, cestoviny,
- múčne jedlá (len bezlepkové),
- mäsové výrobky – salámy, paštéty – pokiaľ neobsahujú znak prečiarknutého klasu, ktorý zaručuje ich bezlepkovosť,
- mäkké syry a zmrzlina – môžu obsahovať gluténové stabilizátory,
- kuskus,
- obaľovaná zelenina (v múke, strúhanke),
- potraviny obsahujúce dextrín (vzácna zložka, ktorá môže byť vyrobená z pšenice, maltodextrín je v poriadku),
- suché pražené orechy (ak boli spracovávané v prevádzke, kde sa môžu objaviť zvyšky pšenice),
- hotové omáčky (obvykle zahustené múkou s lepkom), marinády,
- šalátové dressingy,
- polievkové zmesi a konzervované polievky,
- jogurty (ak by ako zahusťovalo obsahovali pšeničný škrob),
- chipsy (napr. v niektorých Slovakia chips je pšeničný škrob).
Základnou zásadou je všímať si na kupovaných produktoch znak prečiarknutého klasu, ktorý hovorí o bezlepkovosti výrobku. Dajú sa také kúpiť raňajkové cereálie, cestoviny, puding v prášku ..
Už po dvoch týždňoch diéty pozoruje väčšina chorých zlepšenie stavu. Výrazné zlepšenie zdravotného stavu sa prejaví po niekoľkých mesiacoch u mladých ľudí a o 2 – 3 roky u starších.
Strava celiatika je vo svojej podstate zdravšia, ako „bežná“ strava. Faktom ale je, že je ako časovo, tak finančné náročnejšia. Deti majú nárok na predpisovanie bezlepkových potravín gastroenterológom, ako aj na finančný príspevok od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (cca 33 EUR/mesiac).
Prečítajte si aj, ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov. |
---|
Spracované s použitím: celiakia.sk, celi.sk, kidshealth.org, upsvar.sk.
Prečítajte si aj, ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov.
Aj ja a moja dcéra a jej dcéra sme celiatičky a naučili sme sa piecť chutne kysnuté koláče a aj knedľu z muky Mix B od Shäru a dokonca knedla je ešte lepšia ako z normálnej múky.
určite aj ponánku môžu celiatici??? !!!
Áno ja mám celiakiu a jem aj pohánku