Očkovanie proti TBC – pre a proti

MUDr. Zuzana Pitoňáková 26

Rozmýšľam a hľadám…hľadám a rozmýšľam. Keby som mala ďalšie dieťa dám ho očkovať proti TBC?  Čo poradím, keď sa ma budúce mamy opýtajú, čo je správne?  Snažila som sa byť nezaujatá, znažila som sa hľadať v dôveryhodných zdrojoch, znažila som sa tu pre vás vytvoriť zrozumiteľný extrakt. Posúďte sami:

V Európe sa už niekoľko rokov vedú diskusie o očkovaní proti tuberkulóze ( kedysi nazývanej „SUCHOTY“). Názory odbornej verejnosti sa paradoxne navzájom významne odlišujú. Nakoľko Slovensko bolo zaradené medzi krajiny s nízkym výskytom TBC (12/100tis. obyvateľov, čo je dokonca menej ako priemer v EU – 17/100tis.obyvateľov), je možno užitočné prehodnocovať názor na toto očkovanie u nás. 

Tuberkulóza je stále považovaná za sociálnu chorobu. Preto určitým skupinám obyvateľstva,  ktoré žijú v slabých sociálnych podmienkach, s nekvalitnou výživou, nedostatočnou hygienou, hrozí zvýšené riziko vzniku tohto ochorenia. V krajinách Tretieho sveta zohráva tuberkulóza ešte stále veľkú úlohu pri úmrtnosti obyvateľstva. V posledných rokoch je badateľný dramatický vzostup hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

Ako chráni očkovanie

Očkovanie  proti tuberkulóze sa robí živými oslabenými baktériami kmeňom BCG (Bacille- Calmette-Guerin t.z.v. kalmetizácia). Je dokázané, že táto vakcína zaisťuje obmedzenú ochranu proti nákaze tuberkulózou. Môže však výrazne znížiť výskyt ťažkých komplikovaných prípadov, a tak zabrániť úmrtiu o 60 – 80 %. Aplikácia tejto očkovacej látky je sprevádzaná  relatívne vysokým výskytom komplikácií.

U novorodencov a detí do 1 roka sa po očkovaní znižuje riziko vzniku tuberkulózy – ochranný účinok je 50 až 80 %. Zvyšujúcim sa vekom dieťaťa stráca vakcína ochranný účinok pred ochorením. U mladistvých a dospelých sa účinok vakcíny spochybňuje, dokonca v niektorých prípadoch sa udáva až nulová, preto sa nepovažuje za užitočné preočkovanie.

Komplikácie po očkovaní

V mieste vpichu (ramienko dieťaťa) sa môže objaviť nadmerná miestna reakcia, v podkoží sa hromadí hnis, ktorý je niekedy potrebné odsávať ihlou. Pomerne častá je aj reakcia miestnych lymfatických uzlín v podpaží, ktoré môžu tiež zhnisať. Úrad verejného zdravotníctva zaznamenáva, že väčšina hlásených ťažkostí po očkovaní je pripisovaná vakcíne proti TBC. A ešte koľko je nehlásených… Po výrazných miestnych reakciách zostáva aj po zhojení na koži nevzhľadná jazva, ktorá môže predstavovať kozmetický defekt.

Situácia v Európe

Po 2. svetovej vojne, kedy sa začalo s masívnymi kampaňami očkovania proti tuberkulóze, bola BCG vakcína považovaná za urgentné opatrenie voči vážnej epidemiologickej situácii vo svete.
V posledných desaťročiach sa počet prípadov tuberkulózy v Európskej únii výrazne znižuje. Je to hlavne dôsledok dobrej životnej úrovne a hygieny. Aj tak sa dá vysvetliť, prečo bol epidemiologický stav v Európe úplne iný ako je dnes ( čiže určite nielen vďaka očkovacej látke – pozn. autora).

Počet nových ochorení tuberkulózy u cudzincov v EÚ je logicky vyššia v porovnaní s „domácimi“, hlavne u tých, ktorí pochádzajú z krajín s vysokým výskytom tbc.

Vysoký výskyt komplikácií po očkovaní a nízka účinnosť očkovacej látky a nízky počet  prípadov TBC viedli k tomu, že v mnohých európskych krajinách sa prestalo s preočkovaním a dokonca aj s očkovaním proti TBC. To sa zúžilo len na deti v rizikových skupinách.

Za rizikovú skupinu sa považujú:

  • Kojenci a deti, ktoré žijú v oblasti s vysokým rizikom ochorenia na TBC, resp. z takýchto oblastí pochádzajú ich rodičia.
  • Deti pri plánovanom „vyradení“ imunitného systému pri určitých terapiách, ako napr. pri terapii leukémie alebo ťažkej neurodermitídy.
  • Súrodenci a rodičia menovaných osôb.
  • Personál v zdravotníckych službách, hlavne v oblastiach pediatrie, starostlivosti o tehotné ženy a o ľudí s oslabenou imunitou.
  • Personál v zariadeniach starostlivosti o deti.

Zopár čísel na porovnanie ( zdroj SZO – Svetová Zdravotnícka Organizácia) – čísla vyjadrujú počet nových prípadov za rok na 100 000 obyvateľov:

– krajiny európskeho regiónu:     54

– krajiny EU:                              17

– Slovensko:                               12

Aj v dnešnej dobe zostáva očkovanie proti tuberkulóze povinné v 9 krajinách, ktoré majú počet nových prípadov tbc za rok nad 20/100 000 obyvateľov.  Pod touto hranicou sa názory a postupy rozchádzajú.

Situácia v Čechách

V marci v roku 2009 bolo zrušené povinné preočkovanie v 11. rokoch. Ďalším krokom by malo byť zrušenie povinného očkovania na pôrodnici a ponechanie iba pre rizikové skupiny novorodencov.                      

Situácia na Slovensku

Na Slovensku sa zatiaľ neruší nič, napriek tomu, že sme boli zaradení medzi krajiny s nízkym výskytom TBC. Z okolitých krajín len Česká republika má nižšiu incidenciu a Rakúsko na tej istej úrovni ako my.

Očkovanie novorodencov sa robí v našej krajine už od roku 1953 (t.z. už 56 rokov). 

V roku 1951 bola incidencia TBC na Slovensku 300 /100-tisíc obyvateľov.

V roku 2008 bolo 12/100-tisíc obyvateľov, kedy bol počet úmrtí na TBC  10 ( z toho všetky vo vekovej hranici nad 40 rokov).

Súčasná legislatíva u nás zatiaľ predpisuje povinné plošné očkovanie všetkým novorodencom už prvé dni po narodení a preočkovanie v 11. roku života. Kontrola očkovania sa vykonáva o 3-4 mesiace vyšetrením miesta vpichu a lymfatických uzlín, prípadne tuberkulínovým testom.  U nás sa na očkovanie používa dánska BCG vakcína, ktorú sprevádza relatívne vysoký počet komplikácií.

Postoj Medzinárodnej únie boja proti tuberkulóze (IUATLD)

Únia vypracovala odporúčanie o kritériách na prerušenie plošnej BCG vakcinácie. Jedným z kritérií je pomer počtu prípadov vážnych foriem tuberkulózy u detí k počtu nežiadúcich účinkov po podaní samotnej vakcíny. Toto bolo jasne viditeľné vo Švédsku, kde frekvencia vážnych nežiaducich účinkov po očkovaní  prevýšila počet novovzniknutých prípadov tuberkulózy, ktorým sa malo očkovaním predísť.  Podobne sa BCG vakcinácia stáva finančne neefektívnou tam, kde väčší počet detí musí byť očkovaný na to, aby sa predišlo jednému prípadu tbc.
Čo sa týka preočkovania, SZO od nej postupne upúšťa. Nie je dôkaz jej užitočnosti. Len 3 krajiny doporučujú revakcináciu detí, zaočkovaných po narodení. Tieto krajiny sú Slovenská republika(11 r.), Poľsko (7, 12 r.) a Bulharsko (do 1 r., 7, 11, 17 r.).

Vzhľadom na to, že doteraz sa podalo približne 3 miliardy dávok BCG vakcíny a ročne dostane BCG vakcínu asi 100 miliónov detí na celom svete, je prekvapivé, že účinnosť BCG vakcíny stále zostáva kontroverznou témou.

A čo hovoríte vy?

 
Použité zdroje:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (28 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mam 11 mesacneho syna, ktoremu som pred takmer 3 tyzdnami nahmatala uzlinu v lavom podpazusi. bolo mi povedane, ze je to komplikacia po BCG vakcinacii, ale u nas v Presove to nevedia presne. od toho casu lietame po vysetreniach a nikde nam nevedia s urcitostou povedat, ci je to z toho ockovania. kompletne krvne testy mu neurobili nikde, aj ked som o to ziadala a to mu brali krv uz 4-krat, chudatku. tieto vysetrenia a odbery velmi zle znasa. teraz nas poslali do Srobarovho ustavu v Dolnom Smokovci, tak hadam tam nam uz povedia, ci je to skutocne z toho odporneho ockovania. Neviete mi niekto povedat aky je postup, ak sa potvrdi, ze je to teda uzlina z bcg ockovania? ma niekto skusenost aj z Dolneho Smokovca? prosim vas, poradte mi, uz som z tejto situacie zufala. dakujem

  2. tiež prosím o radu ,,mám 11 ročného syna a už nechcem aby ho v živote očkovali ,,ako môžem odmietnuť očkovanie?? …vysvetlím prečo nechcem ,,po očkovaní v 3 rokoch mi chlapec skoro zomrel ,,očkovanie malo hrozný priebeh,,lekári nevedeli čo sa stalo ,,zvalovali vinu na našu detskú lekárku ,,že mu preniesla infekciu ,čo nebola vôbec pravda ,,stále sa ma snažili presvedčiť,že lekárke spadla injekcia,alebo ju chytila rukou ,,keď som stále tvrdila ,že sa nič také nestalo ,že lekárka ju predo mnou odbalila a pichla vôbec mi neverili a vôbec ma nepočúvali ,,chlapec bol očkovaný v 8 rokoch,hoci mal byť v 6 ,,ale skôr sa nedalo kôli prvému očkovaniu bol jeho imunitný systém nulový,,očkovali ho špecialnou vakcínou s tvrdením ,,toto ani nepocíti,, bohužial to čo nemal pocítiť bolo 40 stupnové teploty 8 dní a jeho telo sa snažilo očkovaciu látku vylúčiť ,,genetické testy ukázali ,,že má nesmierne silné bunky ,ktoré žiadne očkovanie nepríjmú a každé očkovanie u neho znamená ohrozenie na živote ,,a teraz má byť očkovaný v 11 rokoch ,,ale ja už nechcem riskovať jeho život a zdravie a chcem odmietnuť toto očkovanie a aj všetky ostatné ,,,môžem to urobiť?? od lekárov totiž rozumnú informáciu nedostanete ..všetci trvajú na očkovaní ,,,poradte mi prosím ,,,,,dakujem

  3. Problém je v tom, že očkovanie nie je zďaleka jediným prostriedkom boja proti nákazlivým chorobám, je veľmi otázne, či je prostriedkom najúčinnejším (závisí choroba od choroby, niektoré očkovania sú úplný prepadák, iné sú na tom o niečo lepšie), a treba podotknúť, že ide o prostriedok vysoko nebezpečný.

     

    Očkovanie obchádza viaceré úrovne obranného (imunitného) systému organizmu, pričom vakcíny obsahujú množstvo vyslovene jedovatých látok od antibiotík cez formaldehyd až po zlúčeniny ortuti.

     

    Aj preto je potrebné, aby občanom bola umožnená sloboda voľby zdravotnej starostlivosti (ak sa chcú napr. vyvarovať použitia syntetických chemikálií tak typických pre štátom protežovanú alopatiu). Ak chcete podporiť slobodnú voľbu, podpíšte, prosím Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní:

    sloboda-v-ockovani.sk/peticia

  4. Konecne.

    Syn sa mi narodil v maji 2009. Samozrejme bez mojho suhlasu ho v 4.den v porodnici zaockovali. Samozrejme podla mna zle – ihla isla hlboko a nie celkom na urcene miesto (vsak ockuje pomocny personal) a samozrejme ze v 6 tyzdni zivota musel podstupit operaciu v narkoze na lymf.uzlinu v podpazusi. Vtedy som bol za blazna. Na Urade pre dohlad, v Nemocnici F.D.Roosvelta, vsade … kapacita prof.Dluholucky nam drzal s manzelkou dlhu prednasku ze ani nemame pochybovat ze ockovanie je zbytocne. Nepocuval ani argumenty typu Nemcko a Svajciarko a kedy to tam zrusili.

    A dnes ? akyto obrat … zeby lobby farmaceutickej firmy vyrabajucej vakcinu oslabla ??? Z mojho pohladu je to stale na trestne oznamenie na tvorcov zakona o povinnom ockovani v SR v minulosti , klamali, klamali a klamali …. a syn zacal zovot s narkozou a oslabenou iminutou zo zbytocnej operacie.

  5. Váš komentár Evil mam 11 rocneho syna a chcem odmietnut ockovanie poradte mi co mam robit ako sa tomu vyhnut mam sa aj s rodinou odstrelit na mars? Sad

    1. P. Mlynarcikova, preockovanie proti tbc je uz defacto (aj ked este nie de jure, lebo aktualne je na medzirezortnom pripomienkovani zmena Vyhlasky MZ SR), kde je o.i. aj zruesenie preockovania v 11.roku zivota. Ked si trochu zabrowsujete, tak uz aj minister Rasi vyhlasil, ze toto ockovanie je zrusene, len to musia dotiahnut legislativne, takze ak ho odmietnete, tak sa nic nestane. Nenechajte sa pediatrom prehovorit.

  6. V celkovom meradle, vakcína počet ochorení neznižuje, ale zvyšuje. Dokázala to obrovská kontrolovaná štúdia WHO v Indii už pred 40 rokmi, ako aj následný follow-up po 15 rokoch (PMID:396057, 10573656). Je iróniou, že práve India dodnes zúfalo očkuje a tuberkulózu nie a nie vykynožiť. Confused

     

    Očkovanie dieťaťa vo veku 4 dni je ruská ruleta, pretože ak dieťa trpí primárnou imunodeficienciou, tak ho vakcína môže zabiť. Primárna imunodeficiencia sa však nedá diagnostikovať u detí menších než pol roka. Práve preto sa v Čechách snažia lekári presadiť ak už nie zrušenie, tak aspoň posun očkovania až od 7 mesiacov veku. Na základe týchto informácií môžu aj naši rodičia vakcínu LEGÁLNE posunúť do neskoršieho vekuje, pretože sa nedá spoľahlivo vylúčiť závažná kontraindikácia.

     

    Hoci už nežiadúce účinky z príbalového letáku sú hrozné (tuberkulóza očí, kostí, vnútorných orgánov, a to aj s odstupom rokov), dá sa predpokladať, že niektoré dodnes nie sú odhalené. Čítal som kdesi názor lekára, ktorý takzvané „virálne meningitídy“ u novorodencov, nezriedka smrteľné, pripisuje práve BCG vakcíne.

     

    Podľa špičkovej českej kapacity prof. Koleka, preočkovanie BCG vakcínou v 11 rokoch je obyčajná povera, ktorá nemá žiadne vedecké opodstatnenie. To opäť vypovedá o úrovni „vedy“ v pozadí očkovacích programov. Hlavne, že sa pod hrozbou pokuty vynucujú!!! Mad

     

    Tuberkulóźu dokáže poraziť iba bunková imunita. Či sa jej to podarí alebo nie, závisí od momentálneho stavu, a dostatku vitamínov C, D a vápnika.

     

    Podľa mňa je tá vakcína horor, ktorý prežíva len kvôli kolektívnemu presvedčeniu úradníkov: nikomu sa nechce pripustiť, že celé desaťročia sa tu kolektívne škodilo deťom kvôli v podstate neúčinnej vakcíne. Túto „silu viery“ vidíme aj pri chrípkovej vakcíne, ktorej vyhodnotenie účinnosti po 40 rokoch používania vyzerá tiež prabiedne (Jefferson et al. PMID: 17068038), no o to energickejšie sa propaguje a presadzuje.

  7. Váš komentár

    Presne tak. Od dvoch mesiacov sme boli kvoli uzlinam na liekoch.

    Velmi caste navstevy u lekarov, sono, pozorovanie,… tie place,… nervy. Nestastni rodicia, ktory uz cakali na operaciu – odstranenie uzlin. Dakujem, ani ja neprosim. A tesim sa, ze to neskoncilo inak!

  8. Laco a prečo sa proti tuberkuloze očkuje iba v 3 štátoch?

    Prečo je táto očkovacia látka v niektorých krajinách napr. vo Svajciarsku dokonca zakázaná????

    Sú lekári na slovensku pupok sveta a v ostatných krajinách su všetci na hlavu padnutí?

    Prečo nie je zvýšený výskyt tuberkulozy v krajinách, kde sa neočkuje, hoci je tam väčší pohyb cudzincov hlavne z krajin tretieho sveta?

     

    A k tym uzlinám: niekedy sa upravia, niekedy nie, ale o tom by ti vedeli rozpravat nestastní rodicia co cele mesiace behajú s dietatom po lekároch. A niekedy takto malé deturence musia užívat dokonca antituberkulotiká. Kvôli očkovaniu!!!! Evil Evil Evil No DAKUJEM PEKNE, neprosím.

  9. Váš komentár Možno by sa mohlo uviesť, že v bývalej ČSSR sa skušalo prestať s BCG vakcínou. V troch krajoch sa neočkovalo, no museli sa k nemu vrátiť pre zvýšenie výskytu detskej tuberkulózy. Možno preto sa s ukončením očkovania otáľa.

    Tiež by malo byť jasné, čo je normálna reakcia a čo závažná nežiaduca reakcia po očkovaní BCG vakcínou. Zväčšené uzliny nie sú závažné, lebo sa bez liečby upravia.

    Vedia všetky mamičky, ako ošetrovať o ranu po očkovní?

    1. Pan Laco, mohli by ste prosim uviest zdroj, ktory potvrdi Vase slova o tom, ze v byvalej CSSR bol pokus prestat s vakcinaciou proti tbc a kvoli jeho zvyseniu bolo potrebne opat zacat ockovat? Dakujem, bez zdroja je Vas prispevok pre mne (a urcite aj inych) irrelevantny.

  10. Váš komentár

    Syncek mal pred styrmi rokmi hnusnu reakciu na ockovanie proti TBC, ktore mu pichli na 4. den zivota. Nepekne uzliny v krku a na baze krku /pri kluc. kosti/. Nachodili sme sa s nim po lekaroch od 2 mesiacov zivota cca do 1 a pol roka. Uzlinky sa vstrebali nastastie. Inak by mu ich boli vyberali. No…. nic moc. Bolo mi vselijak, nastastie je to za nami. A ked mi ista pediatricka povedala, ze sme este dobre obisli, ze mohlo mu to este aj horsie ublizit …. DAKUJEM PEKNE ZA TAKE OCKOVANIE! Nikdy viac!

  11. u nas je to tak: ockovanie je povinné, stát aj pediatri ta do toho nutia, ale ked nastanú vázne kompikacie, niet vinníka, kazdy dá od toho ruky prec a lekár povie, ze to nema suvis s ockovaním a hotovo. vec je vybavená!!!

    a chudák rodic znasa vsetko sam a chodi od lekara k lekarovi, od vysetrenia k vysetreniu.

    preto sa zaujímajte milí rodicia, co sa do vasich deti picha a hlavne ake to ma nasledky. povinnost je povinnost, ale vase deti su vase deti a vy ste zodpovední za ich zdravie. na rizika vas nikto neupozorni, tak musite po nich patrat sami.

    ja som si svoje dieta bcg vakcinou pichnut nenechala a tento stat ma k tomu nijakym sposobom neprinuti.

  12. Keby som vedel o rizikach, ktore su spojene s ockovanim dietata, urcite by som nedal zaockovat ziadne z mojich 3 deti. Zial, u nas nikto zo zdravotnickeho personalu pred alebo pri ockovani na ziadne rizika neupozornuje, dokonca sa ani neopytaju, ci mozu zaockovat dieta. Jednoducho sa to berie ako samozrejmost. Ked vsak nastanu komplikacie, co sa neraz stava, zrazu nie je nikto zodpovedny a kazdy sa len vyhovara Rolleyes . A ty rodic, trp Cry . Po osobnych zlych skusenostiach s ockovanim a po dokladnom studiu tejto temy, som jednoznacne proti ockovaniu.

    Vela dobrych informacii o ockovani najdete na strankach: http://www.ockovanie.org alebo na ceskom http://www.rozalio.cz

  13. Citujem zo stranky rizikaockovania.sk:

     

    Mnohí rodičia majú výhrady voči očkovaniu BCG už na 4. deň po pôrode, pretože to považujú za príliš veľkú záťaž pre drobné telíčko, ktoré sa ešte len zoznamuje so svetom. Odborníci zase poukazujú na fakt, že takéto včasné očkovanie ešte zhoršuje výskyt vážnych komplikácií, ktorými sa BCG vakcína vyznačuje.

    Viac podrobnosti sa docitate na:

    rizikaockovania.sk/otazky.html

  14. Ak rodic na Slovensku odmietne dat zaockovat svoje dieta, hrozi mu zo strany Uradu verejneho zdravotnictva pokuta vo vyske 10 000 Sk suhrnne za vsetky ockovania, ktore dieta neabsolvuje. Pediater dava rodicom podpisat prehlasenie, ze sa rozhodli nezaockovat svoje dieta. No neviem, ci uz niekto v praxi naozaj zaplatil tuto pokutu… Mate niekto skusenosti s kontrolou zo strany UVZ?

    1. mne sa cosi mari, ze pediater je tychto rodicov povinny udat (maju na to krajsi vyraz – nahlasit). takze urad sa zas tak pri kontrole ani nenamaka…

  15. Podla mna by mal rodic rozhodovat o tom, ci da dieta zaockovat alebo nie. Toto konkretne ockovanie podla mna ma vyznam pre socialne slabsie skupiny obyvatelstva a tie osoby, ktore su vystavene zvysenemu riziku. Ja osobne by som svoje dieta nedala ockovat proti TBC – zijem v zahranici, tu sa proti TBC neockuje a ostatne ockovania tiez nie su povinne, je to na rodicoch ako sa rozhodnu. Vacsina sa rozhodne pre ockovanie, ale nikto ich nenuti.

    Zaujimalo by ma, co sa stane na SK ak niekto odmietne povinne ockovanie?

Pridaj komentár