Na Kramároch liečia deti už 20 rokov | O nemocnici | Zdravotníctvo | Detské choroby | DetskeChoroby.Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
Detské chorobyZdravotníctvo

Na Kramároch liečia deti už 20 rokov

 Mária Kohutiarová   11.10.2011   0

Mať choré dieťa nie je žiadnym potešením pre rodiča – všetci im želáme, aby boli zdravé. Aj v minulosti, tak aj dnes však sú deti – a nie je ich málo – ktoré na svoje vyzdravenie potrebujú viac, ako svoju postieľku doma a musia do nemocnice. Detská nemocnica na Kramároch pomáha takýmto spôsobom malým pacientom už 20 rokov.

Dobré časy dneška

Z pohľadu rodiča chorého dieťaťa by sme nechceli byť v roku Pána 1854, kedy prvá „predchodkyňa“ dnešnej detskej nemocnice s názvom Nemocnica Františka Jozefa na Kapitulskej ulici mohla poskytnúť liečbu deťom na 12-tich lôžkach. Až v roku 1897 však mali skutočne všetci rodičia bez ohľadu na spoločenský status lepšiu pozíciu pre svoje choré ratolesti – vtedy táto inštitúcia dostala ako verejná nemocnica právo ošetriť každé dieťa.  V čase, kedy sa v roku 1952 stala nemocnica Krajskou detskou nemocnicou, však mala napríklad chirurgia len 2 postele – z ktorých je dnes 5 kliník. V roku 1977 bol položený základný kameň tej dnešnej DFNsP na Kramároch pre deti od 0 do 18 rokov plus 354 dní a stala sa tak po jej dostavaní a zriadení Ministerstvom zdravotníctva v roku 1991 najväčšou detskou nemocnicou na Slovensku.

Kolos, kde liečia všetko

Z pohľadu začiatkov z čias cisára pána je zmena skutočne neporovnateľná:  nemocnica má 16 pediatrických odborov, ambulantne vám ošetria dieťa v 38 odboroch.  Za tých 20 rokov prešlo nemocnicou 315 074 hospitalizovaných detí, previedli v nej 144 987 operácií, zrealizovali 7 452 105 ambulantných vyšetrení a cez laboratóriá prešlo 19 152 565 vzoriek, ktoré v nich boli spracované. Nové technológie, používané lekármi, lepšia technika aj pre sestry, z ktorých mnohé majú už VŠ štúdium, multidisciplinárny prístup v riešení jednotlivých zdravotných komplikácií malých pacientov, progresívne spôsoby liečby ako sú laparoskopia, torakoskopia, miniinvazívna chirurgia, zriadenie Hniezda záchrany  (vďaka nemu našlo svoje právo na ďalší život štvoro novorodencov),  prvenstvo na svete v možnosti predpisu materského mlieka na recept (predtým tepelne ošetreného pasterizáciou), či pozícia najväčšieho centra detského diabeta v strednej Európe dáva tušiť, že v nemocnici sú ľudia, ktorým na odstránení bolesti a príčiny choroby detí záleží. 

Všetko má aj svoje pre a proti

Táto veta samozrejme platí aj o Detskej nemocnici. Tí, čo tam boli ako rodičia, vedia, aké sú muchy tohto zariadenia, počnúc s lôžkom pre rodiča, zastaralými sociálnymi priestormi v nemocničnej časti, zle riešenými čakacími priestormi niektorých ambulantných oddelení a tiež aj zastaralým prístupom personálu –  napríklad čo sa týka postoja k dojčeniu (prečo paradoxne práve tu, ťažko povedať) a k dojčiacim matkám. Pred nemocnicou okrem túžby rásť po odbornej a medicínsky praktickej stránke, okrem snahy nájsť partnerov, ktorí doplnia to, čo finančne štát nedá, stoja aj iné výzvy, možno ešte dôležitejšie: podať presné, dobré, nádejné informácie ľudským, empatickým spôsobom, byť rodičom pomocou a partnerom, s ktorým sa spolupracuje, utvoriť aj z tohto kolosu priestor, kde dlhý čas čakania na vyšetrenie či zákrok s pobytom  bude príjemný, nakoľko sa to len dá – čo sa dnes o priestoroch na čakanie na ambulatné vyšetrenie mimo výrazných mozaík nedá povedať. Aj keď – aj nemocnica musí isto riešiť v týchto dňoch závažné problémy, ako existovať, keď z jej 32 anesteziológov má za chvíľu – ak sa situácia s výpoveďami lekárov nedorieši – k dispozícii len dvoch.

Určite však rodičia, ktorí však túto nemocnicu pre zdravie svojich deti potrebujú, by ju radi videli lepšiu aj pri oceňovaní a vďake za to, čo pre naše deti doteraz urobila

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised