inzercia

Infekcie horných dýchacích ciest – choroby z prechladnutia

01.01.2014verzia pre tlač


Infekcie horných dýchacích ciest – choroby z prechladnutia

Autor: MUDr. Silvia Javorková

foto:isifa.com

Pod chorobami z prechladnutia, resp. chrípkovými infekciami, vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané akútne infekcie sliznice horných dýchacích ciest a nosa, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (stresom alebo pôsobením chladu) a nesmú sa zamieňať s chrípkou.

Infekcie horných dýchacích ciest patria medzi najčastejšie ochorenia v detskom veku. V priemere na tieto infekcie ochorie každý Stredoeurópan jedenkrát ročne, u detí v predškolskom veku môže takéto ochorenie získať zdravé dieťa aj niekoľkokrát ročne. Nie je žiadnou zriedkavosťou dokonca 5 - 10 prechladnutí ročne. Ide o vírusové ochorenie, prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými a vstupnou bránou sú sliznice nosa, hltana, hrtana, ale aj dolných dýchacích ciest.

Po inkubačnej dobe (bezpríznakovom období) od niekoľkých hodín až do dvoch dní sa vyskytnú prvé symptómy.

Príznaky “prechladnutia”

 • opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa,
 • kýchanie, kašľanie,
 • zvýšená teplota (do 38,5 °C) ,
 • lesklé oči,
 • väčšia únavnosť a nechutenstvo.

Medzi zápaly horných dýchacích ciest patria niektoré samostatné klinické jednotky

Nádcha

(akútna rhinitída) sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa, sťaženým dýchaním cez nos, nosovou rečou (rhinoláliou), zhoršením čuchu, niekedy kašľom, začervenaním očných spojoviek, bolesťou v hrdle, príp. celkovými príznakmi. V počiatočnom štádiu prechladnutia dochádza často k zápalu sliznice hltana (akútna faryngitída).

Typickými ťažkosťami sú škrabanie a pocit sucha v hrdle, ako aj bolesti pri prehĺtaní a kašeľ. U malých detí býva vracanie a celkový priebeh ochorenia je horší ako u starších detí. Ak je zápalom postihnutá aj sliznica hrtana (akútna laryngitída), dochádza k zachrípnutiu a dráždeniu na kašeľ.

V ťažkých prípadoch môže hlas celkom zlyhať (afónia) alebo sa môžu objaviť silné bolesti hrdla. U malých detí dochádza v rámci prechladnutia nezriedka k závažnému stavu, ktorý sa prejavuje dráždivým štekavým kašľom až dusením sa - pseudokrup.

Zápal prínosových dutín

(akútna sinusitída) vzniká v priebehu akútnej rhinitídy. Väčšinou ide o vírusovú infekciu, ku ktorej sa však rýchlo pripojí bakteriálna superinfekcia. Vírusmi vyvolaná sinusitída nemá špecifické príznaky.

Zápal podnebných mandlí

(akútna tonzilitída) je vírusmi vyvolaná len zriedkavo. Častejšie ide o ochorenie bakteriálne. Pri vírusovej tonzilitíde sú ťažkosti málo výrazné, mandle sú začervenalé, lymfatické uzliny na krku nebývajú zdurené.

Komplikácie

Komplikáciou jednoduchého prechladnutia môže byť druhotná bakteriálna infekcia. Typickým znakom je hnisavá, tzn. žltkasto - zelenkavá sekrécia zo zapálenej sliznice. Aj horúčka je pri bakteriálnej infekcii častejšia. Rozšírenie baktérií môže viesť k ďalším nasledovným ochoreniam: zápal stredného ucha (akútna otitída), zápal prínosových dutín (akútna sinusitída), zápal hltanových mandlí (angina tonsillaris, akútna tonzillitída), zápal priedušiek (akútna bronchitída), zápal pľúc (pneumónia), ktoré potom musia byť spravidla liečené antibiotikami.

Môže sa vyvinúť zápal srdcového svalu po infekcii, ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa.

Diagnóza

Diagnóza sa dá ľahko stanoviť z popisu ťažkostí a klinického obrazu. Pri vyšetrení je v prvom rade nápadná sčervenaná sliznica nosa a hltana.

Liečba

Pri zvládnutí takýchto infekcií používame podpornú liečbu, ktorej cieľom je pomôcť dieťaťu zvládnuť boj s vírusom. Patrí k nej telesné šetrenie sa (v súvislosti s prácou a športom), až pokoj na lôžku, pohodlné, ľahké oblečenie. Prospieva zvlhčovanie miestnosti, v ktorej sa dieťa zdržiava, a zároveň jej dobré vetranie, vlhké inhalácie eukalyptového oleja alebo rumančeka v horúcej vode, teplé obklady na hrdlo, ľahká strava bohatá na vitamíny, dostatok tekutín (teplý nápoj menej dráždi na kašeľ), spolu so zvládnutím samotných príznakov, ako sú napríklad kašeľ a nádcha.

Kašeľ často zabezpečuje očistenie dýchacích ciest od sekrétov, preto sa ho nesnažíme tlmiť liekmi, pokiaľ o tom nerozhodne lekár. Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo Šalvie lekárskej, Repíka lekárskeho a Rumančeka. Šalvia je súčasťou rôznych prípravkov i cukríkov. Má protizápalový, baktericidný a dezinfekčný účinok. Vhodné je použitie šalvie ako kloktadla. Kloktať je možné i teplou slanou vodou 10 minút každé 3 hodiny.

Používajú sa aj lokálne rozpustné tablety s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom (Neoangin, Strepsils, Septolette). V súčasnosti sa do popredia dostávajú alternatívne liečivé prípravky homeopatie. Nasadzujú sa na liečenie alebo prevenciu pred prechladnutím. Pozorovania hovoria o tom, že prispievajú k zlepšeniu. Všeobecne by mal byť daný prípravok konzultovaný a posúdený lekárom – homeopatom. Pri nádche môže pomôcť Coryzalia, pri zápale hrtana a chrapote Homeovox.

Lekára je nutné navštíviť, ak:

 • Dieťa ťažko dýcha, trpí nechutenstvom alebo poruchami spánku.
 • Chudne.
 • Má bolesti ucha/uší.
 • Má zelený výtok z nosa alebo krváca z nosa.
 • Ak sú na mandliach viditeľné žlté bodky alebo biely povlak, vtedy ide pravdepodobne o angínu s nutnosťou antibiotickej liečby.
 • Je apatické alebo sa mu na koži objaví výsyp.
 • Jeho telesná teplota je vyššia ako 38,5 ° C.
 • Má bledú kožu, omodráva okolo úst.

Prognóza

Po ôsmych až desiatich dňoch prechladnutie vo väčšine prípadov odoznieva. Komplikácie sú zriedkavé a vyskytujú sa častejšie, ak sa prechladnutie „prechodí“.

Profylaxia

Proti prechladnutiu neexistuje nijaká spoľahlivá prevencia. Odporúčaná je strava bohatá na vitamíny (hlavne na vitamín C, najlepšie v prirodzenej forme) a otužovanie športom alebo saunou, čím sa posilňuje imunitný systém. Samozrejme, zmysel má aj vyhýbanie sa kontaktu s prechladnutými a pobytu medzi mnohými ľuďmi, najmä v studenom ročnom období.

Očkovanie proti chrípke pomáha len proti ozajstnej chrípke a nie proti „banálnemu“ prechladnutiu. Pri chrípke sa jedná o ťažké, horúčkovité ochorenie, ktoré je vyvolávané vírusmi chrípky.

Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademécum pediatra, 2001, www.edusan.sk, www.primar.sk

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

jana napísané 16.06.2013 13:59 answer email

mám 5 ročnú dcérku , trápi ju suchý kašel je to počas dňa aj v noci ju chytí až taký záchcat kašlu... niekedy je to záchcat niekedy odrhá a pripomína to štekanie...

Mala problém z dutinami išiel je hnis z očiek ten sme veľmi rýchlo vyliečili potom jej to zatekalo do hrdlo a ostal je tento kašel. Viem že má vysušenú sliznicu no neviem ako jej mám pomôcť.. je vedená aj na imunologií doužívala Rybominil a šalej pokračuje zo žuvacími tabletkami Montelukas _ Spiromon.

Momentálne je dávam kvapky Kaloba , ktoré mi odporučila lekárnička, ktorá ju počula kašlať. Ak mi poradíte veľmi pekene Ďakujem Jana

zdenka napísané 12.02.2013 15:39 answer email

pri vsetkych zapaloch odporucam podpornu liecbu wobenzymom. pri detoch je nutne konzultovat s lekarom, pripadne si nechat nastavit davkovanie, ale je to ucinne, pomaha detskemu organizmu bojovat so zapalmi a posilni imunitu do buducna. navysu su to prirodne enzymy, takze neskodia a nemaju vedlajsie ucinky.

lion napísané 29.01.2013 15:52 answer email

Ahojte, ja odporucam zadovazit si domov inhalator. My mame CompAir Basic Kids od firmy Omron a je perfektny. V balení má novorodeneckú masku, takže ho môžu používať aj tie najmenšie bábätká a detskú masku pre väčšie deti. My sme si dokúpili masku pre dospelých a používame ho cela rodina. Od kedy ho mame tak nepouzivame ziadne kvapky alebo spreje do nosa. Deti si naň velmi rychlo navykli.

Marek napísané 27.11.2012 22:46 answer email

Odporúčam čaj : PULMORAN je to priedušková zmes stojí cca 1,60 eur. Tento čaj neskutočne dobre chutí a aj pomáha hlavne ak pokašliavate aj týždeň po ústupe výrazných symptómov.

MARIA napísané 14.05.2010 18:12 answer email

Mam 12rokv a mam zapal dychacej trubice a zapal priedusiek ale doktor ma nechal doma. neni to vazne?a nemala by som ist do nemocnice, lebo ked kasle tak ma boli hrdlo a na hrudniku. Sad

Zuzana/ redakcia napísané 14.05.2010 21:57 answer email

Skus najst odpoved na tvoju otazku v tejto rubrike venovanej kaslu: detskechoroby.rodinka.sk/index.php

Lýdia napísané 17.02.2010 02:30 answer email

Váš komentár

 

Prosím o radu. Pred 3 týždňami sme pricestovali do Číny. Je tu suchá zima a ja som sa nechránila ani čiapkou, ani šáľom. Svietilo slnko a ja som to celé podcenila. V súčastnosti mám už tretí deň silné bolesti hlavy a príznaky´ako teplota a zimomriavky, bolesť svalov a celého tela, s opuchom lymfatických uzlín. Keď pri zodvihnutí skloním hlavu dolu, mám pocit, že mi vypadne. Ležím, teplota mi ustúpila, veľa som sa potila. Cítim sa po niekoľkonásonom vypotení lepšie. Zostala mi ukrutná bolesť hlavy a bolestivé zdurenie lymfatických uzlín v oblasti krku. Beriem Ibalgin 400, bez neho by som bolesť hlavy nezniesla. Keď liek užijem hlava prestane bolieť, no za 5 hodín je to tu naspäť a je to ukrutné, ...Neviem čo mám robiť, či nezačať užívať ATB. Ako si mám liečiť tie uzliny a bolesť hlavy?

Prosím poradte mi čo najskôr. Ďakujem pekne

Dr. Zuzana/redakcia napísané 17.02.2010 22:36 answer email

Ahoj Lídia, situaciu ti nezavidim. Tazko robit odborne poradenstvo cez internet a este cez pol zemegule: Nepises ci mas upchany nos, ci nas nejaky vytok z neho, ci po poklepkani na rôzne casti tvare citis bolest, ci ked lezis na chrbte,dokazes bez problemov predklonit hlavu.

Tie priznaky, ktore popisujes, najma bolesti hlavy v predklone by mohli signalizovat zapal prinosovych dutin, ale tazko robit zaver. Ak mas moznost a podmienky, chod na vysetrenie.

ATB asi budu potrebne. Daj, prosim vediet, ako to dopadlo.

Marián napísané 12.02.2010 08:38 answer email

Dobrý den, najprv by som vas chcel dat na spravnu mieru, aby ste si nemysleli podla mailu, ze som doktor inak by som sem nepisal zwinker.

Skor moj komentar chcem venovat autorom tejto a pod. stranok a ludom co so mnou suhlasia. Vsade pisete len o detoch kazdu stranku co otvorim je venovana detom, ja chapem obavy a strach o nase ratolesi, ale aj my dopspeli trpime tak isto zapalmi pluc a priedusiek a pod. . To neznamena,ze my uz sme odpisani mohli by sa urobyt rubriky pre deti a dospelych, aby sme v tom mali vsetci jasno. Ja som dostal zapal priedusiek a nikde sa neviem docitat o nazor dospelych doktorov a pod.. Vsade len pre deti. Budem rad vsetci co so mnou suhlasite mi napisali na moj mail Vas nazor Dr.Manus@azet.sk. Dakujem

erika napísané 14.05.2012 14:05 answer email

Skús ísť na stránku, ktorá sa venuje dospelým, táto stránka je o rodinách, no hlavne o deťoch. Nie som si istá názvami stránok ale v googli určite nájdeš aj také čo radia dospelým s ich zdravotnými problémami napr: www.zdravie.sk a pod.

Skoré uzdravenie

Adriana napísané 11.05.2009 14:25 answer email

Dobry den!

...volam sa Adriana a uz treti den ''bojujem''s afoniou!pri mojom povolani si nemozem dovolit stratu hlasu-pracujem ako ucitelka v materskej skolke!mozete mi prosim vas poradit,ako a co mam robit,aby sa mi moj hlas vratil zasa do normalneho stavu?!?

za odpoved vam vopred dakujem

Adriana

redakcia napísané 11.05.2009 22:49 answer email

Nech sa páči, obráťte sa s vašou otázkou na našu on-line PORADŇU: poradnapediatra.rodinka.sk

pavol napísané 10.04.2009 10:25 answer email

Dobry den,mal som nedolieceny zapal hornych dychacich ciest a teraz sa mi vratil opat.mam hlieny v nose tmavej farby zmiesane s krvou,vsetko mi to steka do priedusiek a preto aj kaslem a neviem ako sa zbavit infekcie,choroby.Lekar mi predpisal antibiotika,ale maju viac skodlivych ucinkov ako som ochotny akceptovat preto sa vas chcem opytat ci je mozne taketo ochorenie vyliecit aj prirodnimy liekmi ako su bylinkove caje,mieralne vody,ovocie,zelenina atd.

Zijem v anglicku a tu to vsetko liecia kvapkami ktore nemaju ziaden ucinok.Bol som aj u lekara a ten mi odporucil pokoj a relaxovat,vyhybat sa stresu,nic viac.Uz som velmi vycerpany a neviem ako dalej.

 

Vopred dakujem za odpoved

Pavol

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi