Vši – opäť v kurze

redakcia 2
Foto: isifa

Pred pár dňami sme obdržali zo školy takýto mail:

Milí rodičia,

včera sme boli upozornení jedným rodičom našej školy na výskyt vší u jeho dieťaťa. Vzhľadom k tomu Vás žiadame, aby ste svojim deťom doma prezreli vlasy a postupovali nasledovne:

Ak sa vyskytne zavšivenie, žiadame Vás

a) ponechať dieťa doma 3 dni

b) každý deň umyť vlasy špeciálnym šampónom aspoň 2 x

c) preventívne poumývať vlasy všetkým členom rodiny

Ak sa vši nevyskytnú, žiadame Vás

a) vyumývať preventívne dieťaťu ako aj celej rodine vlasy špeciálnym šampónom

Proces odstránenia tohto problému v kolektívoch detí má účinok len vtedy, ak sa realizuje spoločne a v rovnakom čase. Veríme, že výskyt vší u Vášho dieťaťa Vám môže skomplikovať rôznym spôsobom situáciu. V mene školy, ako aj ďalších rodičov, Vás však prosíme o spoluprácu a pochopenie.

V záujme efektívneho riešenia problému sme dnes preventívne skontrolovali niektoré triedy. Nenašli sme vši, ale u niektorých detí sme našli hnidy, ktoré môžu pochádzať ešte z letných detských táborov a podobne.

Odporúčame Vám preventívne kontrolovať deťom vlasy a v prílohe pripájame aj podrobnejšie informácie (ktoré sme posielali aj v minulosti) k tomuto problému.

Zavšivavenie – pedikulóza

V poslednom období je zaznamenaný celosvetový nárast výskytu vší. Príčiny zvýšeného výskytu nemajú jednoznačné vysvetlenie. Jeden z dôvodov je vznik rezistencie na súčasne používané insekticídy aj organofosfáty. Iný názor vysvetľuje príčinu ich výskytu v zníženej ostražitosti. Výskyt vší vo svete je trvalý, pomerne vysoký a má kolísavý charakter. Postihuje 2 až 60% populácie všetkých vekových skupín, najviac však v mladšom a detskom veku.

Foto: isifa

Voš detská (vlasová)

Vši sa ukrývajú vo vlasoch, najmä v oblasti spánkovej, záhlaví a v oblastí uší, kde teplota dosahuje od 29°C do 35°C. Voš vlasová nemá rada vysoké teploty ani svetlo a dožíva sa 6 až 8 týždňov. Voš dokáže prežiť až 48 hodín mimo vlasov.

Hnidy zostávajú na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Tieto hnidy sú len kozmetickou chybou, môžu však byť príčinou nesprávnej diagnózy a dôvodom k zbytočnej a opakovanej aplikácii odvšivovacích prostriedkov. Hnidy na vlasoch odrastú za niekoľko mesiacov, ak sú vzdialené viac ako 1cm od pokožky hlavy, je to len obal.
Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné.

Z vajíčok sa larvy liahnu do siedmich dní, sú veľké asi 1 mm a podobné dospelému hmyzu. Počas vývoja sa trikrát zvliekajú, až dosiahnu veľkosť dospelých jedincov a sú pohlavne zrelé. Tento vývoj trvá zhruba 17- 25 dní. Dospelá samička žije 3 až 5 týždňov a počas života kladie 50 až 150 vajíčok (až 10 vajíčok denne). Larvy aj dospelé jedince sa živia krvou a cicajú krv najmenej trikrát denne.

Diagnostika

Na diagnostiku zavšivavenia slúži dôkladná prehliadka vlasov (alebo vyčesávanie vlasov), pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Zavšivavenie sa prejavuje svrbením hlavy, čo je zapríčinené nabodávaním pokožky hlavy a cicaním krvi. Nie je dokázané, že by voš detská prenášala pôvodcov niektorých nákaz. Spôsobuje svojmu hostiteľovi nepríjemné svrbenie, ktoré ho núti škrabať sa. Takto vzniknuté ranky sa môžu sekundárne infikovať a môže vzniknúť hnisavé ochorenie kože (impetigo). Pri ňom môže dôjsť aj k zdureniu regionálnych uzlín, hlavne za ušnými lalôčikmi a na krku.

Prenos

Voš detská sa šíri hlavne pri priamom styku, najmä v kolektívoch ako rodina, škôlka, škola, internát a pod. Vši sa prenášajú tesným kontaktom hláv detí napr. pri hre, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, tiež pri používaní spoločných hrebeňov, uterákov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou. Ak vši prejdú z hlavy na ošatenie, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.

Ak teda do školy príde čo len jeden „majiteľ“ nepríjemného zvieratka, je viac než pravdepodobné, že vši si domov prinesú aj jeho spolužiaci.

Pedikulózou môžu byť postihnuté aj osoby s dobrým hygienickým štandardom. Zvlášť v detských kolektívoch, kde sa stretávajú deti s rôznymi hygienickými návykmi.

Preventívne opatrenia

Aby boli preventívne opatrenia účinné, je potrebné začať ich realizovať hneď po nástupe do školy. Medzi preventívne opatrenia patrí pravidelné pozeranie hláv detí, ktoré navštevujú kolektív – toto by mali vykonávať predovšetkým rodičia. Učitelia by si mali všímať hlavne deti, ktoré sa často škriabu vo vlasoch a následne robiť prehliadku.

Všeobecne je dobré nepožičiavať si hrebene a pokrývky hlavy a používať svoj uterák. Na plavárni používať plaveckú čiapku, pretože vši vedia veľmi dobre plávať.

Viaceré maminy si chvália používanie čajovníkového oleja (tee tree oil) – stačí zmiešať pár kvapiek s bežným šampónom pri každom umývaní vláskov.

Kroky pre rodičov na odstránenie zavšivavenia

Rodičia so všami bojujú rôznymi spôsobmi. Od klasického, rokmi a babkami overeného vyťahovania hníd ručne, až po použitie najmodernejších prípravkov proti všiam. Väčšina si však pochvaľuje nasledovný postup:

  1. Prezrieme hlavu všetkým členom domácnosti. Ak sa obávate, že voš vo vlasoch nezbadáte, vyčesávajte vlasy smerom od tyla dopredu minimálne 5 minút nad bielym papierom. Ak ani po tejto dobe nebola žiadna voš vyčesaná, dieťa možno považovať za negatívne, nezavšivené.
  2. Ak nájdeme lezúcu voš alebo hnidy, nanesieme na vlasy kondicionér, akýkoľvek olej, ktorý máme po ruke, hlavu zabalíme do igelitového vrecka a uteráku a necháme pôsobiť. Kondicionér/olej vši mierne omráči, v lepšom prípade uzavrie ich dýchacie otvory a odumrú. Lepšie sa potom odstraňujú.
  3. Následne vlasy vyčesávame hustým hrebeňom, buď nad umývadlom alebo pri stole nad bielym papierom (lepšie na ňom vidieť vyčesané vši) minimálne 5 minút. V lekárni dostať kúpiť špeciálny hrebeň, tzv. „všiváčik“, ktorý býva aj súčasťou balenia viacerých prípravkov proti všiam.
  4. Hnidy je najlepšie odstrániť vystrihnutím vlasu alebo ich mechanicky stiahnuť z vlasu.
  5. Vlasy potom umyte šampónom proti všiam podľa návodu na použitie – na trhu je ich niekoľko druhov prípravkov proti všiam. Môžte si vybrať prípravky na báze neurotoxínov (na niektoré z nich už sú vši rezistentné) alebo mechanicky pôsobiacich na báze vosku či oleja.
  6. Niektoré maminy majú odskúšané, že vyfénované vlásky ešte prežehlia žehličkou na vlasy.
  7. Vyčesané vši postriekame bežným dezinsekčným prípravkom na lezúci hmyz. Vyčesávanie je treba vykonať každé 3 – 4 dni po dobu 2 týždňov.
  8. Ak sú „ošetrení“ všetci členovia domácnosti, je potrebné odvšivaviť aj domácnosť, to znamená:
  • Oprať posteľnú bielizeň, deky, uteráky, oblečenie, čiapky, šály a nezabudnúť na plyšáky. Ak nie je možné prať na 60°C, oprať 2x a ožehliť.
  • Vydezinfikovať kreslá, sedačku, koberce (na textílie, ktoré nemožno prať existujú aj dezinsekčné spreje). Podlahy a všetky predmety, ktoré prichádzajú do styku s vlasmi hrebene, kefy môžte vydezinfikovať čímkoľvek na báze chlóru.

 

 

Použité zdroje:

Zavšivavenie ako problém školy, MUDr. Silvia Kontrošová

Rodinný lekár, Peters M., Fragment 2007

Vademékum pediatra, Buchanec J. a kol., Osveta 2001

www.ruvzds.sk

www.cdc.gov

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. dobrý deň, prosím Vás možno tú spomínanu nydu objednať online, alebo len v lekárni ? – kde ju zoženiem ?? D.

  2. Pridávam maminky link na prípravok čo u nás doma zabral okamžite a nebolo treba opakovane nanášať na vlásky – nyda.sk/pripravky-nyda#plus skúsili sme pred tým samozrejme najskôr šampón proti všiam z drogérie ale nič neurobil, takže som skočila do lekárne a tam mi lekárnička poradila túto srandu a s ňou sme to hneď vykinožili

Pridaj komentár