Kĺby

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

V miestach, kde sa kosť stretáva s inou kosťou sa väčšinou nachádzajú kĺby, ktoré dodávajú kostre ohybnosť a umožňujú jej pohyb. V kostre sa nachádza niekoľko druhov pohyblivých kĺbov. Klzké chrupavkovité tkanivo udržuje ich pohyb hladký a znižuje trenie. Väčšie kĺby sú premazávané aj synoviálnou kvapalinou čiže kĺbovým mazom. Kosti sú v správnej polohe v kĺbe udržované pomocou väzov (ligament), ktoré obmedzujú pohyblivosť kĺbu v určitých medziach. A zabraňujú vykĺbeniu.

Typy kĺbov

Kladkový (závesový) kĺb. Je to najjednoduchší typ kĺbu. Nachádza sa v lakti alebo na prstoch rúk a nôh. Umožňuje pohyb iba v jednej rovine, podobne ako pánty na dverách.

Valcový kĺb. Umožňuje väčší rozsah pohybov najmä do strán a nájdeme ho v zápästiach, členkoch a v chrbtici.

Sedlový kĺb. Je ešte všestrannejší a dodáva ľudskému palcu jeho jedinečnú schopnosť pohybovať sa po celej ploche dlane.

Guľovitý kĺb. Umožňuje najväčší rozsah pohybov. Je tvorený guľovitou hlavicou na jednej a kĺbovou jamkou na druhej strane. Takýto je kĺb ramenný a bedrový.

Keď nefunguje

Kĺb môže byť postihnutý nadmerným opotrebovaním – chrupavka zdrsnie, naruší sa tvorba kĺbovej tekutiny alebo dôjde k prerastaniu chrupavky. Kĺb môže byť postihnutý zápalom (artritída). Poškodenie kĺbov sa prejavuje hlavne bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou. Časté sú kĺbové výpotky a opuchy kĺbov.

Použité zdroje 

Ľudské telo, Gemini 1991, www.zdravcentra.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár