ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

Srdce a krv

... anatómia a fyziológia srdcovo-cievneho systému, o pupočníkovej krvi, defekty srdca, leukémia, hemofília...

07.04.2016

13 potravín pre deti s anémiou

Mária Kopčíková

Ak malé dieťa hradí značné percento svojho denného kalorického príjmu zo zdrojov chudobných na železo (neupravené kravské mlieko, iné potraviny s nízkym obsahom železa), nezostáva mu už dostatočný priestor na „zaradenie“ potrebných potravín s dostatočným obsahom tohto dôležitého minerálu. Ktoré potraviny sú teda prospešné?

čítaj viac...viac...

10.02.2014

Darovanie krvi. Vieme, čo to obnáša?

MUDr. Zuzana Pitoňáková

Pre vás, ktorí váhate, rozhodujete sa, alebo možno ani vôbec zatiaľ neuvažujete, prinášam užitočné info o všetkom, čo darovanie krvi zo sebou prináša (aj odnáša).

čítaj viac...viac...

27.12.2015

Hypertenzia u detí

Mária Kopčíková

Vysoký krvný tlak je doménou dospelých, ale objavuje sa až u 3% detí, veľmi často v období puberty. Aké sú rizikové faktory, čo obnáša diagnostika hypertenzie a treba hneď začať užívať lieky?

čítaj viac...viac...

31.08.2014

Anémia v detskom veku

Mária Kopčíková

Už ste to počuli? Otázky nielen zo strany lekárov na povinných prehliadkach, ale aj od rodinných príslušníkov. Má to vaše dieťa dosť železa? Je nejaké bledé. Nie je anemické?

čítaj viac...viac...

11.06.2008

Srdcovo-cievny systém

MUDr. Zuzana Pitoňáková

Veľa sa o ňom hovorí, veľa sa o ňom píše. Pamätáte si ešte so školských čias, ako vlastne vyzerá, ako funguje (či nefunguje)? Čo tak trochu oprášiť svoje znalosti, aby ste mohli konkurovať vašim dorastajúcim potomkom? Srdcovo-cievny (kardiovaskulárny) systém  rozvádza krv po ľudskom tele, dodáva tkanivám kyslík aj živiny a odstraňuje odpadové látky. Srdce pumpuje krv do dvoch prepojených okruhov – pľúcneho (malého) a telového (veľkého) obehu. Pľúcny obeh privádza neokysličenú krv do pľúc, kde sa stenami kapilár vylučuje oxid uhličitý (odpadový plyn) a na červené krvinky sa naväzuje...

čítaj viac...viac...

23.05.2012

Srdce

MUDr. Zuzana Pitoňáková

Ak požiadate malé dieťa, aby ukázalo na SEBA, neukáže na hlavu, či ústa, ani na brucho, ani na inú časť tela. Ukáže presne na miesto, kde má srdiečko. Robíme to tak všetci od nepamäti... Srdce je stále považované za sídlo duše.

čítaj viac...viac...