Objav očkovacích látok a možnosti znižovania až vykorenenia niektorých závažných infekčných chorôb sa nezmazateľne zapísalo do dejín ľudstva. Veď choroby ako pravé kiahne, záškrt, detská obrna, čierny kašeľ a pomaly aj ďalšie, ako sú osýpky a ružienka poznajú už súčasníci len z učebníc o infekčných chorobách a z epidemiológie. Avšak všetci odborníci a väčšina laikov staršej generácie vie, čo tieto ochorenia znamenali pre postihnutého jednotlivca a celú spoločnosť – vysoká chorobnosť, vysoké percento invalidity a vo vysokej proporcii smrť postihnutých.
Všetky vakcíny používané v SR sú schválené ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) a ich distribúcia je povolená hlavným hygienikom SR. Nežiaduce účinky sú prísne sledované a priebežne analyzované.
Očkovanie ako lekársky výkon je vedené v zdravotnej dokumentácii každého očkovaného a každý očkujúci lekár alebo iný ošetrujúci lekár, ktorý zistí možnú súvislosť medzi očkovaním a rozvojom určitého ochorenia, je povinný túto skutočnosť hlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a miestne príslušnému orgánu na ochranu zdravia, t.j. štátnemu zdravotnému ústavu.
Obe tieto inštitúcie vykonajú podrobné šetrenie každého takéhoto prípadu. Každý liek vrátane očkovacích látok má v príbalovom letáku uvedenú možnosť výskytu vedľajších účinkov a tiež zoznam kontraindikácií, t.j. situácií, kedy nie je možné očkovať. Tieto bývajú prechodné alebo trvalé.
Nežiadúce účinky sú zaznamenávané veľmi zriedka, prevažne v podobe lokálnych reakcií v podobe začervenania, opuchu a bolestivosti v mieste vpichu, z celkových príznakov zvýšená teplota, potenie, príp. bolesti hlavy, u detí plač a nekľud. Úplne vzácne a ojedinele prichádzajú do úvahy iné vedľajšie účinky ako sú alergické reakcie príp. prechodné neurologické príznaky alebo iné poškodenie zdravia.
V SR sa ročne vykoná viac ako 1 milión očkovacích výkonov a to najmä u detí v rámci pravidelného očkovania proti tuberkulóze, záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, detskej obrne, vírusovému zápalu pečene typu B, závažným hemofilovým infekciám, u dospelých proti tetanu a u ďalších rizikových skupín proti žltačke typu A, B, proti chrípke a proti zápalom pľúc spôsobených baktériou Pneumococcus, očkovanie pred odchodom do zahraničia ….
Pri kontrole očkovania za obdobie od 1. 9. 2000 do 31. 8. 2001 bolo hlásených a analyzovaných 71 lokálnych reakcií po očkovaní a 48 celkových reakcií, všetky mali krátkodobý priebeh a u postihnutých došlo k úplnému uzdraveniu.
Záverom by som chcela pripomenúť, že aj očkovanie proti chrípke má svoje typické indikácie, tj. odporúčania, kto sa má dať očkovať. Sú to starší občania, chronicky chorí občania bez ohľadu na vek, osoby ktoré sú pri svojej práci v častejšom až permanentnom styku s verejnosťou (zamestnanci pôšt a telekomunikácií, dopravy, obchodu, zdravotnícki pracovníci), osoby žijúce v uzavretých kolektívoch ako sú domovy dôchodcov, ústavy sociálnej starostlivosti, liečebne dlhodobo chorých a pod.
V týchto intenciách sa vedie aj kampaň propagujúca očkovanie proti chrípke a zápalom pľúc, ktoré často u starších osôb priebeh chrípky komplikujú.
Imunizačný program SR je vysoko cenený aj odborníkmi Európskej únie, ktorí u nás v júni t.r. vykonali kontrolu kvality surveillance prenosných ochorení vrátane očkovania. Hodnotiace závery boli vysoko pozitívne. Z globálneho pohľadu výsledkov očkovania zaostáva Slovensko práve v percente zaočkovanosti populácie proti chrípke, keď vlaňajších 9% sa len pomaly blíži odporúčaniam SZO a EÚ teda k 30-tim %, ktoré dosahujú vyspelé európske krajiny.
Týmto príspevkom by som chcela v prvom rade ubezpečiť verejnosť, že každé očkovanie, ktoré sa v Slovenskej republike vykonáva, je žiadúce a v prospech občana. Zároveň by som chcela uistiť všetkých, ktorí už očkovanie absolvovali, alebo sa na očkovanie ešte chystajú, že ich rozhodnutie je správne a z odborného medicínskeho hľadiska nespochybniteľné.
MUDr. Mária Avdičová
hlavný odborník MZ SR pre epidemiológiu
ŠZÚ Banská Bystrica
Jednoznačne očkovať!
MUDr. Mária Avdičová
11
prajem vám zo srdca protiočkovancom, aby ste mali nezaočkované dieťa, ktoré sa pred vami bude dusiť s hemofilovou epiglotitídou, alebo vám zomrie na tetanus…
“poznám viacero prípadov ľudí” argument hodný teplého vzduchu
“rozne druhy ochrnutia, ba dokonca aj vazne choroby ako skleroza multiplex, cukrovka, rozne formy rakoviny, atd. v neskorsom veku. ”
argument hodný teplého vzduchu
lebo to, že očkovanie proti chrípke nie je očakávane účinné, alebo neviete, kedy je účinné (lebo nemáte hlásených ľudí, ktorí neochoreli alebo menej vážne ochoreli vďaka očkovaniu — a etiológiu bežnej common cold nikto nezisťuje, je to rhinovírus alebo slabá inf. chrípky?), to je síce fajn… aj to, že sa prestalo očkovať proti TBC. ale vážne chcete v populácii tetanus, kongenitálnu rubeolu, pertussis alebo pneumokokové meningitídy?
To bol teda fakt “duchaplný” komentár.
A ja Ti na to mám napísať čo? Že Ti prajem, aby Ti dieťa na následky očkovania ochrnulo alebo sa stalo autistom?
Nie, neprajem Ti to, lebo nie som kretén.
Problém je v tom, že očkovanie nie je zďaleka jediným prostriedkom boja proti nákazlivým chorobám, je veľmi otázne, či je prostriedkom najúčinnejším (závisí choroba od choroby, niektoré očkovania sú úplný prepadák, iné sú na tom o niečo lepšie), a treba podotknúť, že ide o prostriedok vysoko nebezpečný.
Očkovanie obchádza viaceré úrovne obranného (imunitného) systému organizmu, pričom vakcíny obsahujú množstvo vyslovene jedovatých látok od antibiotík cez formaldehyd až po zlúčeniny ortuti.
Aj preto je potrebné, aby občanom bola umožnená sloboda voľby zdravotnej starostlivosti (ak sa chcú napr. vyvarovať použitia syntetických chemikálií tak typických pre štátom protežovanú alopatiu). Ak chcete podporiť slobodnú voľbu, podpíšte, prosím Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní:
sloboda-v-ockovani.sk/peticia
smutny clanok, nemam chut sa ani vyjadrovat k takymto zvastom ale mam jednu poznamku pre adminov: Nerozumiem ako si mozete takto protirecit, na jednej stranke pisete v sekcii: Sprievodca LIEKMI > Dieťa a lieky – užitočné informácie > Naša filozofia ze dieta si ma prejst detske ochorenia, ze je to dobre pre jeho vyvoj, (napr. pri osypkach je to aj dokazane, zlepsenie motorickych aj mentalnych cinnosti) a na druhej strane tu takto hnusne propagujete ockovanie… nechapem, mali by ste si to ujasnit…
Dakujeme za vasu reakciu. Myslim, ze nie je na skodu nechat priestor viacerym nazorom. Kazdopadne vasu pripomienku prehodnotime.
Martin ani mne sa clanok nepaci, ale mame demokraciu a tak by mal mat kazdy pravo vyjadrit svoj nazor, bez ohladu na to, ci sa Vam paci, alebo nie.
Ten clanok vyzera byt hodne stary. Hore ma datum 14.10.2002.
“Pri kontrole očkovania za obdobie od 1. 9. 2000 do 31. 8. 2001 bolo hlásených a analyzovaných 71 lokálnych reakcií po očkovaní a 48 celkových reakcií, všetky mali krátkodobý priebeh a u postihnutých došlo k úplnému uzdraveniu. ”
Kto Vám dal titul a musí za hlavu chytať. Ak doktorka zaočkuje, tak rodičov upozorní, aké sú reakcie (napr. TBC: teplota, začervenanie, opuch, hnis, svrbenie, zápal, zdurené uzliny….) Ak dieťa tieto reakcie má, tak rodić ani nejde doktorovi a lieči následky očkovania, prípadne ide doktorovi ale doktor to už nehlási na UVZSR, lebo je to štandartná reakcia, ktorá bola očakávaná.
Čiže veta by mala vyzereť takto:
“Pri kontrole očkovania za obdobie od 1. 9. 2000 do 31. 8. 2001 bolo hlásených a analyzovaných 71 lokálnych reakcií po očkovaní a 48 celkových reakcií zo 120 sledovaných, všetky mali krátkodobý priebeh a u postihnutých došlo k úplnému uzdraveniu. ”
p.s.
Ešte by ma zaujímalo, koľko Vám zaplatili farmaceutické spoločnosti za tento článok, nakoľko z vlastnej hlavy takéto niečo nemôžete napísať
Peter, uplne s vami suhlasim. Ockovanie je multimiliardovy biznis pre farmakologicke spolocnosti a nerobi sa v prospech obycajnych ludi, lez naopak – sposobuje ludom len trapenie vo forme zatajovanych neziaducich ucinkov ako su rozne druhy ochrnutia, ba dokonca aj vazne choroby ako skleroza multiplex, cukrovka, rozne formy rakoviny, atd. v neskorsom veku. Nechapem, ako je mozne ze si to lekari este nedali do suvisu. Ba prave naopak, vehementne tvrdia, ze to nema s ockovanim nic spolocne. Asi su radi, ze maju tolko roboty.
Nedá mi ešte k tvrdeniam o dôslednom hlásení nežiadúcich účinkov. Veď sama musíte dobre vedieť o výsledkoch kontroly ŠFZÚ, ktorá zistila ohlasovanie len na úrovni 3,3% zo ZAZNAMENANÝCH komplikácií. Pritom neustále sa stretávam s tou skúsenosťou pacientov, že lekári odmietajú vedľajšie účinky akceptovať, nezapíšu ich do záznamu a ani nikde nehlásia.
Ste skutočne presvedčená o tom, že všetky vakcíny sú “ŽIADÚCE A V PROSPECH OBČANA”? Myslíte tým aj úplne zbytočné plošné očkovanie dojčiat proti hepatitíde B? Je žiadúce aj pre niekoho iného ako pre výrobcu vakcíny?
Alebo úplne neúčinnú a riskantnú BCG vakcínu proti tuberkulóze?
Trial of BCG vaccines in south India for tuberculosis prevention: first report, Bulletin of the WHO, 57(5): 819-827, 1979.
Tú vakcínu, ktorú už opustila väčšina krajín Európy a ktorú nám už neodporúča ani WHO?
Platí to tvrdenie len pre dnešné vakcíny, alebo boli aj očkovania predchádzajúcich rokov “žiadúce”? Napríklad živá orálna polio vakcína, rozširujúca až do roku 2005 v populácii nebezpečný mutujúci poliovírus? Tá istá, ktorá nakazila podľa odhadu 1-8% populácie rakovinotvorným vírusom SV-40, v dvoch krajinách strednej Európy?
Butel, J. S., et al. “Detection of Antibodies to Polyomavirus SV40 in Two Central European Countries.” Central European Journal of Public Health 11:3-8 (2003).
Ktorú ešte aj prof.Dluholucký, ináč horlivý propagátor očkovania, vyhlásil ex-post za “neprijateľnú z celosvetového hľadiska”?
Povedzte mi, ktorú dnešnú vakcínu vyhlásime v blízkej budúcnosti za “neprijateľnú z celosvetového hľadiska”? Ako máme rozlíšiť, ktoré vakcíny sú skutočne “žiadúce a prospešné”, keď to včas nevedia(?) rozlíšiť ani “odborníci”?
Nízka zaočkovanosť proti chrípke poukazuje skôr na zdravý rozum, ktorý zdá sa ešte v našom národe prevažuje nad komerčnými tlakmi.
Keby sa možnosť vážnych vedľajších účinkov, najmä neurologických, hlásala rovnako zanietene, ako sa hlásajú túžobné vízie o jej účinnosti, asi by bola zaočkovanosť ešte príslušne nižšia.
To, že 10-násobné riziko Alzheimera po 5-tich rokoch očkovania proti chrípke (Fudenberg, 1997) nepropaguje výrobca, asi nikoho neprekvapuje. Ale že to nespomenú ani verejné úrady, je dosť pozoruhodné.
Poznám viacero prípadov ľudí, ktorí chrípkovú vakcínu vyskúšali raz a naposledy -ochoreli z nej a dlhé mesiace zápasili s oslabenou imunitou. Myslím, že najlepším “očkovaním” proti chrípkovej vakcíne sú osobné skúsenosti. O jej neúčinnosti však píšu aj odborníci:
Dr. Thomas Jefferson, Cochrane Vaccines Field. Influenza vaccination: policy versus evidence. BMJ 2006;333; 912-915 doi:10.1136/bmj.38995.531701.80
http://www.bmj.com/cgi/content/short/333/7574/912