Viete, že ovčie kiahne patria medzi najnákazlivejšie detské vírusové ochorenia? Zdanlivo bežná choroba ročne postihne na Slovensku viac než 15 tisíc detí do 6 rokov, ktoré sú vyradené minimálne na mesiac z kolektívu. Dnes sa proti tejto nepríjemnej chorobe môžete chrániť očkovaním.
Dieťa po prvom roku stále častejšie vyžaduje kontakty s ďalšími deťmi. Je to veľmi dôležité, pretože práve v tomto období si rozvíja svoje sociálne zručnosti. Ale zároveň si treba uvedomiť, že stále viac sa dostáva medzi cudzích ľudí a je stále častejšie vystavované aj potenciálne novým choroboplodným zárodkom.
Varicela, alebo tiež ovčie kiahne, sú nepríjemné, vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Najčastejšie postihuje deti medzi jedným až piatym rokom života. Inkubačná doba choroby je 14 – 21 dní. Ovčie kiahne sú charakteristické prudkým nástupom choroby, keď sa postihnutý vysype vyrážkami na niektorej z častí tela a zároveň sa dostavia horúčky, ktoré môžu byť až do 39°C. Vyrážky sa postupne objavujú po celom trupe, na tvári a vo vlasovej časti hlavy. Prechádzajú viacerými štádiami, aby sa nakoniec zmenili na chrastičky a zahojili sa v priebehu troch týždňov až mesiaca. Pacient musí byť izolovaný dlhšie obdobie mimo kolektív, choroba predstavuje záťaž aj pre rodinu, svojou dĺžkou si vyžaduje starostlivosť zo strany rodičov, nezriedka trvajúcu aj mesiac. Samotná varicela sa nedá liečiť, môžete len zmierňovať nepríjemné príznaky, ktoré ovčie kiahne sprevádzajú.
Kým pre deti sú ovčie kiahne nepríjemnou chorobou, ktorá ich vyradí z kolektívu na niekoľko týždňov, pre dospelých, ktorí ju neprekonali v detstve, sú veľmi nebezpečným ochorením. Komplikácie u dospelých sa prejavujú najmä v podobe varicelovej pneumónie (zápal pľúc) alebo v podobe encefalitídy (zápal mozgu). Veľmi nebezpečné sú ovčie kiahne u tehotných, pretože môžu mať pre plod fatálne následky, alebo môžu vážne poškodiť dieťa mentálne i fyzicky. Na ovčie kiahne by si preto mali dať pozor najmä mamičky, ktoré majú malé dieťa a chystajú sa alebo čakajú ďalšie dieťa a pritom neprekonali ovčie kiahne.
Dnes už je na Slovensku k dispozícii vakcína, ktorá je určená pre očkovanie najmenších detí vo veku 15. až 18. mesiacov. Samotné očkovanie je dostatočne preverené, napríklad v Nemecku je v plošnom očkovaní a vakcináciou prešlo už vyše 900 tisíc detí a v USA je očkovanie proti ovčím kiahňam dokonca v povinnej očkovacej schéme. Prípadné reakcie po očkovaní (zvýšená teplota, začervenanie miesta vpichu a pod.) môžu nastať ako prirodzená odpoveď organizmu. Na ďalšie podrobnosti o očkovaní proti varicele sa môžete opýtať svojho pediatra.