Ako podávať deťom lieky

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Lieky sú k dispozícii v rôznych formách. Každá z nich má svoje špecifiká a hoci my „veľkí“ nemáme problém prehltnúť tabletu, či dať si kvapky do nosa, dostať liek v dostatočnom množstve a bez ďalších sprievodných zranení do nášho potomka je niekedy nadľudský výkon.

Preto vám dáme zopár rád a prezradíme nejaké finty, ako to môžte „v pohode“ zvládnuť aj vy.

Zvážte a poraďte sa, či je dané užívanie lieku skutočne nutné a potrebné. Nieje nič ľahšie ako uľaviť svojmu svedomiu a dať dieťaťu na každý malý problém „niečo“. Väčšina liekov je chémia telu neprirodzená. Nebuďme alibisti, buďme zodpovední.

Užívanie liekov by dieťa nemalo vnímať ako trest

Radšej ako drastické metódy a donucovacie prostriedky na „prehltnutie tej odpornej tabletky“ využite svoju kreativitu a zmysel pre hru. Síce to trvá oveľa dlhšie, ale spolupracujúce dieťa vám všetko vaše vynaložené úsilie vynahradí. Však skúste oboje a uvidíte…

Pri netradičných formách aplikácie lieku (očné či ušné kvapky a iné) pomáha, ak dieťaťu sami na sebe ukážete, že to vlastne nič nieje (alebo je?).

Pri antibiotikách je dôležité vybrať celú predpísanú dávku a nevysadiť liečbu, keď je už dieťatku lepšie. Pretože tie baktérie, ktoré sa dobre ukryli, ostanú nažive, opäť sa rozmnožia a naviac si vedia vytvoriť rezistenciu voči danému antibiotiku, a tak sa môže stať, že nabudúce už nebudú dané antibiotiká účinkovať.

Nosné kvapky, spreje

Nosné kvapky

Nechajte najprv dieťa vyčistiť nos smrkaním, alebo sa o to pokúste vy.

Nech si dieťa ľahne a zakloní hlavu tak, aby ste mu mohli kvapnúť do nosa.

Následne by sa malo dieťa zľahka nadýchnuť. Pred nosom pridržiavajte vreckovku, aby kvapky nevytiekli von.

Novorodenci a dojčatá nesmú dostávať olejové kvapky, ktoré by sa mohli dostať do dýchacích ciest (viď. Pinosol). Takéto nosné kvapky naneste na vatovú tyčinku a opatrne s ňou nos dieťaťu vytrite.

Nosné spreje

Pri používaní nosných sprejov musí dieťa držať hlavu rovno – žiadne záklony. Sprej držte taktiež rovno – nenakláňajte ho. Vložte sprej zľahka do nosa (niekoľko milimetrov). Stlačením fľaštičky vstrieknete sprej do nosa. Ani toto nieje veľmi príjemné. Pomôže keď dieťaťu najprv všetko ukážete a vysvetlíte, prípadne mu dovolíte samému zo spreja len tak vystrieknuť, aby videlo peknú „fontánku“.

Prehĺtanie

Tablety,či kvapky môžte väčšinou rozpustiť v lyžici ovocnej šťavy, sirupovej vody, či v niečom inom, čo je chutné (ak to príbalový leták nezakazuje). Niekedy je lepšie naliať rozpustený liek do malého pohára, aby sa pri podávaní časť nevyliala. Následne by dieťa malo like ešte zapiť trochou tekutín.

Horké lieky môžte zamiešať do lyžice roztlačeného banánu alebo nastrúhaného jablka.

Lieky v podobe kvapiek by ste nikdy nemali dávať priamo na jazyk.

Pretože niektoré medikamenty reagujú s kovom, hodí sa k užívaniu kvapiek najlepšie umelohmotná lyžička.

Pri nechutných sirupčekoch pomáha zapchatie nosa počas jeho konzumácie a následné rýchle vypitie dobrého nápoja (samozrejme takého, ktorý je s daným liekom možné kombinovať). Jazyk totiž vníma iba základné chute –sladké, slané, kyslé a horké. Všetky odtiene chutí má na svedomí náš nos, preto keď ho upcháme, necítime žiadne príchute ani pachute.

Ak sa vám nedarí s dieťaťom dohodnúť na „spolupráci“ v konzumácii super špeciálnej medicínky, budete asi potrebovať jednu ruku naviac (tatkovu, babkinu, podľa vašich možností):

  • Posaďte si dieťa na kolená, chrbtom k sebe. Jednou rukou uchopte dieťaťu čelo a jeho hlavu si oprite o hrudník. Hlavu zakloňte ľahko dozadu. Druhou rukou držte pevne paže dieťaťa.
  • Druhá osoba vsunie lyžičku dieťaťu do úst. Potom pomaly naleje dieťaťu do pusinky rozpustený liek. Nakoniec nechajte dieťa zapiť tú „hnusnú vec“ čajom alebo šťavou.

Kvapky a masti do očí

Toto deti veľmi nemusia! Stačí, keď do oka padne malá smietka, aké to je nepríjemné a nieto ešte si nechať dobrovoľne pchať do oka akési mastičky, či vodičky… pochopiteľné. Takže ako na to – technický návod:

Vysvetlite dieťaťu o čo ide, prípadne mu na sebe ukážte, že vlastne nejde o nič strašné, ak sa vám podarí nadviazať akú-takú spoluprácu, posaďte dieťa na stoličku s hlavou ľahko zaklonenou dozadu, s pohľadom upreným na strop do kúta. Teraz opatrne prstami natiahnite pri vonkajšom kútiku oka dolné viečko, tak sa otvorí malá štrbina medzi dolným viečkom a očnou guľou.

Do tejto štrbiny aplikujte kvapky resp. masť, pričom sa očnej gule nedotýkate.

Následne nechajte nech dieťa  zavrie očká alebo si s nimi požmurká – tekutina sa po oku rovnomerne rozprestrie. Podľa potreby podobný postup urobíte i na druhom očku – akurát, že sa bude pozerať do druhého kúta J .

Upozornenie: pri aplikácii očných mastí prvé milimetre vyliezajúcej masti z tuby utrite čistým vatovým tampónom, použite až následnú masť.

Kvapky do uší

Položte dieťa nabok na zdravé ucho. Potom vytiahnite choré ucho (rozumej ušnicu) mierne dozadu a hore. Teraz môžete do ucha roztok ľahko nakvapkať.

Nechajte dieťa ležať v tejto polohe ešte niekoľko minút, aby kvapky z ucha nevytiekli von.

Zavádzanie čapíkov

Vyberte čapík z ochranného obalu. Niektoré čapíky je potrebné pred samotným zavedením ľahko navlhčiť, či zohriať (viď príbalový leták). Opatrne zaveďte čapík do konečníku (ako náboj – špicom vpred) – bábätká ležia na chrbátiku, vy im držíte nožičky pokrčené hore, väčšie deti ležia na boku s ľahko prikrčenými nohami. Ak sa vám podarí primäť dieťa, aby pri zavádzaní čapíku zatlačilo (ako keď kaká), pôjde to ľahšie a pre dieťa to bude menej nepríjemné. „Zatlačením“ totiž uvoľní zvierače, ktoré normálne bránia prechodu čohokoľvek do a z ritného otvoru.

Aby dieťa čapík nevytlačilo hneď zas von, mali by ste ho dostatočne ďaleko zasunúť a pre istotu ešte pár minút po zavedení držte dieťa v pozícii vojaka v pozore (pričom môže aj ležať) t.z. nohy vystreté, zadok stiahnutý.

Inhalácie

Inhaláciami sa rozumie vdychovanie pár, do ktorých bol pridaný liečivý éterický olej.

Veľmi využívanou a doporučovanou formou inhalácií je naparovanie nad liečivými rastlinami. Plnú hrsť sušených byliniek vsypte do nádoby a prelejte vriacou vodou.

Upozornenie ! Tento druh liečebnej procedúry sa neodporúča deťom do 6 rokov. Pozor, hrozí riziko obarenia – najviac popálenín a obarenín vzniká u detí v domácom prostredí (káva, čaj, polievka), preto tento druh liečby prevádzame až s väčšími deťmi, ktoré už majú dobrú pohybovú koordináciu aj rozumové schopnosti.

Posaďte dieťa pred nádobu a nechajte ho – pokiaľ možno nosom – vdychovať uvoľňujúce sa pary. Keď voda začne chladnúť a para sa už tak veľmi netvorí, malo by dieťa nakloniť hlavu nad misu. Potom cez dieťa a misu prehoďte veľkú froté osušku. Teraz by dieťa malo hlboko vdychovať bylinné pary. V priebehu tohto môžte dieťatku niečo čítať alebo rozprávať, aby sa nenudilo. Často je to však pre deti celkom zážitok – byť vo voňavom domčeku a pozorovať všetky tie plávajúce veci. Nakoniec utrite dieťaťu tvár uterákom namočeným v studenej vode a dobre ju osušte.

Inhalačná nádoba musí byť stabilná – lepší je hrniec ako misa. Dnes existujú inhalátory s malou maskou, ktorá sa dieťaťu len nasadí na nos a ústa. S týmito prístrojmi sa veľmi ľahko manipuluje. Napriek tomu nenechávajte dieťa pri inhalovaní nikdy samé.

Injekcie

Injekcie spravidla aplikuje lekár alebo zdravotná sestra.

U detí chorých na cukrovku vás lekár do techniky „pichania injekcií“ presne zasvätí.

Vtieranie

Masti, roztoky a krémy sa vtierajú do kože ľahkým tlakom. Starostlivo dbajte na to, aby ste pred aplikáciou masti či krému mali dobre umyté ruky.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár