Slepota oddeľuje človeka od vecí, hluchota od ľudí. Pre orientáciu v okolitom svete je sluch náš druhý najdôležitejší zmysel, teda je hneď po zraku. Osobitnú úlohu získava pri priamej komunikácii – dovoľuje nám hovoriť i počúvať slová druhých, tešiť sa z melódie alebo byť včas varovaný pred hroziacim nebezpečenstvom. Okrem toho sa v uchu nachádza orgán, ktorý sprostredkúva informácie o pohybe a polohe tela.
Čo vlastne počujeme
Prakticky všetky zvuky majú svoj pôvod vo vlnení vzduchu a vibráciách, ktoré sluchový orgán zachytáva a spracuváva. V uchu sa vlnenia menia na elektrické nervové impulzy, ktoré sú vedené príslušnými nervovými dráhami do mozgu, do sluchového centra. Vlny sa vo vzduchu šíria od svojho zdroja podobne ako vlnky kruhov na vodnej hladine po hodení kameňa. Frekvencia určitého zvuku udáva počet vlniek za sekundu a meria sa v hertzoch (Hz), pričom 1 Hz značí jednu vlnku za sekundu. Frekvenciu vnímame ako výšku zvuku – čím vyššia frekvencia, tým vyšší tón.
Človek je schopný vnímať zvukové vlny v rozpätí 20 – 20 000 Hz (hertzov). Množstvo zvukových súčastí ľudskej reči leží v pomerne úzkom frekvenčnom pásme v rozmedzí 2000 – 5000 Hz a naše vonkajšie ucho (ušnica a vonkajší zvukovod) je naladené práve tak, aby na ne optimálne reagovalo.