Antibiotiká často bez účinku
Mamička dvojročnej Katky sa na pieskovisku sťažuje druhej mamičke: „Asi budem musieť zmeniť detskú lekárku. Katke sa naposledy ťahala choroba takmer tri týždne a ona jej nechcela predpísať žiadne antibiotiká! Vraj je to bežné ochorenie vírusového pôvodu a na to antibiotiká nezaberajú. Iná lekárka synovi mojej známej predpisuje pri každom ochorení tie najlepšie antibiotiká, a on je zakaždým do troch štyroch dní zdravý ako rybička! Naša pediatrička asi na mojej Katke šetrí body pre poisťovňu, nikdy jej nechce predpísať žiadne drahšie lieky. Len raz, keď mala niečo s prieduškami, jej ich dala…“ Druhá mamička ju však preruší: „Myslím, že Katkina pediatrička je nielen dobrá odborníčka, ale aj veľmi zodpovedná lekárka.“ A viete, že tá druhá mamička mala pravdu?
Katastrofický scenár
Antibiotiká, pôvodne zázračná zbraň proti zápalu pľúc a tuberkulóze, už zďaleka nie sú takou účinnou zbraňou ako v minulosti, a dokonca niekedy celkom zlyhávajú. Pôvodcovia nákazy sa stávajú dokonca aj proti novo vyvinutým antibiotikám rezistentnými, medicína sa stáva bezmocnou a pacient je odkázaný na svoje vlastné sily. V pesimistických prognózach sa objavujú predpovede, že budeme mať antibiotiká na všetko možné a neprekonateľným problémom sa stane napríklad obyčajná nádcha. Trocha nadsadené, ale nie až také nereálne, ako sa na prvý pohľad zdá. Nemuselo by k tomu však vôbec dôjsť…
PREČO SA STÁVAJÚ BAKTÉRIE REZISTENTNÝMI NA ANTIBIOTIKÁ?
Miesto činu: AMBULANCIA
Upchatý nos, kašeľ, bolesti v hrdle – a čo predpíše lekár? Niečo narýchlo proti symptómom, a k tomu ešte širokospektrálne antibiotikum, také, čo pôsobí proti viacerým pôvodcom – a dovidenia! Ale antibiotikum je v tomto prípade celkom zbytočné, pretože nemôže účinkovať pri nachladnutí, keď sú pôvodcom ochorenia vírusy. V podstate len uspokoja pacienta, ktorý sa preto môže začať cítiť lepšie. A to je všetko.
Nebezpečné však je, že sa takto dáva baktériám v tele pacienta šanca, aby si vytvárali odolnosť voči antibiotiku. Keď potom pacient dostane to isté alebo príbuzné antibiotikum pri vážnejšom ochorení, zrejme nebude účinné, pretože rezistencia proti účinnej látke sa v organizme medzi baktériami šíri neuveriteľnou rýchlosťou. Čo by mal v takom prípade urobiť lekár? Pokiaľ má podozrenie na bakteriálnu infekciu, mal by použiť jednoduchý test a určiť, či ide o vírusové, alebo bakteriálne ochorenie (vyšetrenie hladiny C-reaktívneho proteínu, takzvané CRP). Pokiaľ test ukáže, že ide o bakteriálnu infekciu, v ambulancii odoberú materiál na zistenie pôvodcu a pošlú ho do laboratória.
V prípade ťažkého priebehu infekcie lekár predpíše antibiotiká ešte pred získaním výsledku z laboratória, kde sa baktérie vykultivujú (rozmnožia) a uskutoční sa skúška ich citlivosti na jednotlivé antibiotiká. Pokiaľ antibiotikum účinkuje, test potvrdil správne nasadenie ATB. Ale pokiaľ pacient príde o tri dni znova s horúčkou, môže mu lekár predpísať liek na základe uskutočnenej skúšky. Antibiotiká lekár predpisuje okamžite aj pri jasnej močovej infekcii alebo streptokokovej angíne. V prípade ľahšieho priebehu ochorenia môže lekár počkať na výsledok kultivačného vyšetrenia. Je možné, že ochorenie začne za tú dobu samo ustupovať a antibiotická liečba nebude vôbec potrebná. Bakteriálna infekcia a zvlášť tá, ktorá je zvládnutá bez antibiotík, organizmus posilňuje, zlepšuje jeho odolnosť proti infekciám.
Miesto činu: NEMOCNICA
Na miestach, kde je veľa ľudí pokope, sa hromadia aj nebezpečné baktérie. A väčšina z nich je odolná voči viacerým antibiotikám. Túto rezistenciu si baktérie navzájom vymieňajú (majú gény rezistencie). Preto sa musí personál nemocnice postarať o to, aby sa rezistentné baktérie navzájom nestretávali. Napríklad pri stretnutí baktérie A od pána X s rezistenciou na dve antibiotiká s baktériou B od pána Y s rezistenciou na päť druhov antibiotík, dostaneme dva nové rody baktérií odolných proti siedmym antibiotikám.
Ako sa baktérie stretávajú?
Stačí podanie ruky. Tak sa stáva nosičom aj lekár, ktorý si nedostatočne umyje ruky. Ďalším „miestom“ nákazy sú napríklad katétre (hadičky) zavádzané do tela pacienta. Veľmi dôležitá je hygiena prostredia a prísna izolácia pacienta, ktorý je jednoznačne nakazený viacerými rezistentnými baktériami. Sestry a ošetrovatelia, lekári z oddelenia aj vedúci lekári – všetci poznajú hygienické predpisy.
Miesto činu: POĽNOHOSPODÁRSTVO
Vo veľkochove zvierat, hlavne hydiny a rýb, by mohlo v prípade šírenia nejakého pôvodcu chorôb dôjsť k obrovským finančným stratám pre poľnohospodárov. Čo môže byť jednoduchšie ako pridať do krmiva antibiotiká? Antibiotiká sa pridávajú do potravy v minimálnych dávkach tak, aby zvieratá zostali zdravé, ale nepriaznivé je, že baktérie sa voči antibiotikám stávajú odolnými.
Takmer 50 % hydiny vo svete je nakazených rezistentnými salmonelovými baktériami! Mimochodom – polovica antibiotík v EÚ sa nevyrába pre ľudí, ale pre zvieratá, a ide zhruba o 10 mil. kg ročne. Ale odolnosť získaná zvieratami prechádza aj na ľudí. Podľa odborníkov antibiotikum ako podpora výkonnosti v živočíšnej výrobe nemá svoje opodstatnenie. Zákaz používania antibiotika avoparcin v nemeckom poľnohospodárstve priniesol svoje ovocie – rezistencia populácie na avoparcin sa znížila o 75 %.
Riešenie
Na to, aby sa zastavilo šírenie rezistencie (odolnosti) na antibiotiká, je potrebná ochota všetkých zúčastnených, ošetrovateľov, ambulantných lekárov, veterinárov, nemocnice, zákonodarcov aj pacientov. Praktickí lekári by mali predpisovať antibiotikum len v prípade závažnej bakteriálnej infekcie. Ordinovanie antibiotík by malo byť spojené so súčasným odberom materiálu na kultivačné vyšetrenie doplnené testom citlivosti na zistenie účinného antibiotika.
Lekári aj pacienti sa musia postarať o to, aby sa používali len nevyhnutné dávky na nevyhnutný čas. Je však dôležité zdôrazniť, že v prípade ťažkých bakteriálnych infekcií sú nám antibiotiká veľkou pomocou, umožnia organizmu zvládnuť infekciu, s ktorou si sám nevie poradiť.
V nemocniciach je potrebné, aby vedenie dodržiavalo skutočne veľmi prísne hygienické zásady. V oblasti živočíšnej výroby sa musia zákonodarcovia snažiť o to, aby antibiotiká z tejto oblasti zmizli – nestačí v EÚ alebo u nás, ale na celom svete. Jedno je jasné, prenos génov rezistencie z potravín na človeka nepozná štátne hranice…
A čo môžeme urobiť my?
Mať pod drobnohľadom praktického lekára a lekára v nemocnici. Ide nakoniec o naše zdravie. U praktického a detského lekára signalizujte, že antibiotiká budete akceptovať len vtedy, pokiaľ budú potrebné, a zakaždým sa pýtajte, či sa choroba nedá zvládnuť aj iným spôsobom. Predpisovanie antibiotík pri bežných ochoreniach (chrípka, nachladnutie apod.) je skôr trestuhodné. U nás, našťastie, vzhľadom na reštriktívnu zdravotnícku politiku už za socializmu (obmedzená dostupnosť liekov, a hlavne kategórie tzv. chránených antibiotík) je naša populácia na podávanie antibiotík vnímavá.
Naopak, vo vyspelých štátoch, kde boli tieto lieky dostupné, často predpisované zbytočne, už antibiotiká na množstvo bežných baktérií a mikróbov vôbec nezaberajú. Baktérie, mikróby a vírusy sa menia oveľa rýchlejšie, než človek dokáže objavovať nové účinné lieky. Preto by rodičia mali byť lekárovi, ktorý nenasadzuje antibiotiká ako lieky prvej voľby a ďalej zvažuje ich podávanie, vďační.
Vždy sa vyplatí chvíľu počkať, dieťa si radšej niekoľkokrát zavolať na kontrolu, aj keď sa tak choroba neprekoná za štyri dni, ale za dlhší čas. Myslite na to, že pokiaľ sa budú antibiotiká predpisovať často, nemuseli by potom zabrať pri naozaj vážnom ochorení, a šetrime nimi! Je dôležité nájsť pediatra, ktorému veríte a ktorý vie, ako jeho pacienti reagujú. Veľmi dôležitá je jeho spolupráca s rodičmi, pretože ich informácie o príznakoch, priebehu choroby a reakciách dieťaťa sú pre dobrého lekára viac ako dôležité. Naopak, pokiaľ vám alebo vášmu dieťaťu lekár pri bežnom ochorení predpíše antibiotikum bez testu na prítomnosť baktérií, mali by ste sa ho opýtať na dôvody. Pokiaľ nebude mať k dispozícii žiadne odôvodnenie, mali by ste prípadne pouvažovať o zmene lekára.
Pamätajte si !
Pri užívaní liekov pri bežných ochoreniach platí, že často menej znamená viac. Pokiaľ užívate antibiotiká, musíte dodržiavať návod a inštrukcie lekára. Brať menšie dávky alebo užívať ich kratší čas, než vám lekár predpísal, by mohlo mať nepríjemné dôsledky. Inými slovami: Pokiaľ ste antibiotikum akceptovali, musíte ho užívať disciplinovane, aby ste zabránili vytvoreniu rezistencie.
V nemocnici je oveľa ťažšie mať prehľad. Vedúci lekár, lekár oddelenia, sestry alebo ošetrovatelia prichádzajú k vašej posteli a vy len môžete dúfať, že naozaj s čistými rukami. Ťažko to môžete kontrolovať. Pokiaľ lekár vyšetruje pacienta na vedľajšej posteli a vzápätí ide vyšetriť vás, riskujte svoju popularitu – a pošlite ho umyť si ruky. A hlavne, keď sa vám chystajú zaviesť do tela katéter, poproste personál o dôslednú dezinfekciu.
Varenie nie je len umenie, ale aj akt hygieny. Možný multirezistentný pôvodcovia sa celkom určite usmrtia dobrým prepečením, napriek tomu nezabudnite na dôkladné umývanie a čistenie rúk a pracovných pomôcok.
zdroj: Mama a ja
Váš komentár
Chapem podstatu problemu, ktory clanok popisuje. Ale tiez zijem v reale: Hoci ma moje dieta uz 6 rokov, casto je chore a ked mam v priebehu virusoveho ochorenia tahajuceho sa 4. tyzden navstivit lekara cca 7x, co z toho vyjde? Bud v cakarni ambulancie nachytame nieco dalsie a skoncime tak ci tak na ATB, alebo ma prepustia zo zamestnania. Ja mam nastastie pracu, ktora mi dovoluje ist s dietatom na vysetrenie, kedy potrebujem, ale co ini? Ak ma matka zamestnanie mimo bydliska prip. sidla ambulancie, ma smolu. Z kolektivu dieta “vyexpeduju” so soplikmi, kaslom, OCR prejde a dieta je stale chore, Co s nim? Ano, zdravie je prvorade, ale ked nebudem ako zivitelka rodiny pracovat, prideme on vsetci tak ci tak.
Mile mamicky, ani neviete, ake mate stastie, ze so svojimi detickami zijete na Slovensku s tym nasim “hroznym” zdravotnictvom. My zijeme v UK (mame maleho chlapceka a ocko je Anglican) a uz mi je takmer do placu z tunajsieho zdravotnictva. Tu nemaju ani len detskych lekarov. Vsetkych vysetruje jeden lekar (GP) a ten je “odbornik” na vsetko. O CRP, vyteroch, ci alternativnej liecbe (myslim tym inej ako antibiotika) mozete len snivat, to tu este asi nepoculi. Poznaju tu len tri druhy liekov – ibuprofen, paracetamol a antibiotika. Bez srandy! Moj maly mal vo svojich 17 mesiacoch asi tolko antibiotik, co ja za cely zivot! Je mi ho strasne luto a neviem co s nim. Vzdy ked dostane nejaku chripku/nadchu sa mu zapalia z toho usi a skoncime s antibiotikami. Ako napriklad aj teraz. Pytala som sa doktora, ci sa to neda nejako inak, povedal mi, ze nech mu 2 az 3 dni davam ibuprofen a ked sa nevylieci, musim mu dat antibiotika! Toto je liecba??? Ma z tych antibiotik momentalne silne hnacky, ale tu vam na to nic nedaju okrem mineralova a soli na doplnenie zivin. Ked som si v 4 lekarnach pytala probiotika pre deti, tak v 3 nevedeli ani co to je a v 1 mi povedali, ze maju len pre dospelych. Nakoniec som ich zohnala cez internet.
Na Slovensku nam doktorka na usno-nosno-krcnom odporucila velmi dobre kvapky do usi, ktore mu vraj hned zaberu a vyrabaju sa v UK, ze si ich mame kupit. Ked som si ich pytala v lekarni, povedali mi, ze taketo usne kvapky su len na predpis. A tu sme znovu v tom zacarovanom kruhu, kde mi doktor nechcel predpisat kvapky, lebo vraj tie sa predpisuju len na zapal vonkajsieho ucha. Tak na taky zapal mam kvapky aj ja a nepotrebujem jeho predpis…
Ked som sa ho spytala, ci je nieco co mozem robit, aby som tie uska rozpoznala a skoro odchytila, povedal, ze nic. Ze to je normalne, ze do 7 az 10 rokov deti mavaju taketo choroby stale. A to mu teda stale bude predpisovat antibiotika???
Takato situacia je tu s lekarmi vsade vo vseobecnosti, mohla by som pridat este viacero stavnatych zazitkov…Antibiotika tu davaju aj preventivne.
Som z toho zufala a zacinam lutovat, ze som radsej nestudovala medicinu…
K tomu CRP, my ked sme este boli na Slovensku, tak nam to doktorka robila automaticky. Mala pristroj v ambulancii, bolo to rychle, bezbolestne (maly si niekedy ani nevsimol) a hlavne bezplatne.
Prajem vam vsetkym co najzdravsie deticky, aby sme tych lekarov a antibiotik potrebovali co najmenej.
Crp test nie je tyranie dietata, nebudem sa opakovat, ale o tyrani deti a hospitalizaciach viem svoje. Ten CRP test je jedno pichnutie malou ihlou do jedneho prsta a trva to asi 10 sekund, pokial ta krv natecie do miniaturnej skumavky a potom cakate na vysledok asi tak 2 minuty a podla vysledku viete vy aj lekarka, ci jeto bakterialna infekcia (ak je CRP zvysene nad 5) alebo je len okolo 5 a teda ide o virusovu nakazu, vtedy sa ATB nedavaju. Trvala by som na tom, aby mi to urobila, keby dieta malo vysoke horuckyn iekolko dni a ine priznaky, nebudem sa tu rozpisovat. Ale urcite by som o tom diskutovala s lekarkou, nie sme lekari, ale nie sme hlupe nevzdelane matky, je uz ina doba, uz sme scitanejsie, a treba to dat jasne ale pokojne najavo aj lekarom, nech respektuju aj nas nazor, lebo my najlepsie pozname vlastne deti a asi tusime, kedy nieco s detmi nieje v poriadku. Urcite by som menila lekarku, keby sa so mnou nebavila a keby nerespektovala aj moj nazor a moje pripomienky.
Váš komentár
Reagujem” Co chceme od nasho zdravotnictva, ked je akoze zadarmo? ” Chcem aby mi povedali, kedy si mam za co priplatit a ze to ma vyznam. Rada si priplatim ,ale ked to nebude zbytocne tyranie dietata. A ako to mam vediet ked nie som doktor?
Teraz je taka propaganda ze ved naco ATB, ved imunita si s tym poradi. Keby ma ta moja poslala na crp tak si to tiez zaplatim, ale ked ma ona presviedca ze to nema vyznam? Mam ju vymenit?
Chcem len zareagovat na silvianu, na tych 150 Sk, ktore “musime” akoze platit…Je to smiesna suma!!!!!Kazdy hovori, ze v jeho hodnotovom systeme je na prvom mieste zdravie, ze zdravie je najdolezitejsie v zivote. otazka znie, kolko mesacne investujeme do svojho zdravia? hm? a kolko “somarin” si kupime len tak, uplne zbytocnych super vyhodnych v kadejakych hypermarketoch a zrazu mame problem dat 150 Sk na CRP test???!!! som poburena z takych uvah!!!!! Mam rocnu dceru, s ktorou som bola 7-krat akutne hospitalizovana, kvoli vaznym zápalom oblicky, nakoniec ju ako 6-mesacnu operovali na vrodenu urologicku vadu, ma 12 stehov na brusku a stale nie sme z toho uplne vonku, tie infekcie sa aj tak vracaju. Berieme non stop ATB od 2 mesiacov, raz silnejsie, inokedy slabsie, ina cesta nieje, sme rizikovi pacienti, a ide o oblicku, musime byt na ATB….Takze take reci akoze dat 150 korun na CRP test ma vytacaju. Dala by som aj tisic. Co chceme od nasho zdravotnictva, ked je akoze zadarmo? jasne, ze si musime priplacat, ked chceme mat nejaku aku taku starostlivost. Vsade vo svete sa plati, jednoducho stat to nikdy nebude schopny zabezpecit sam, tak sa zobudme a investujme do svojho zdravia a zdravia nasich deti. ja mam po 7 hospitalizaciach a tolkom utrpeni nasom aj inych deti a mamiciek v nemocnici usporiadane hodnoty velmi jasne a neriesim hluposti….zmenim lekarku, ak nema CRP test v ambulancii, logicky…..
s pozdravom Martina
“Preto by rodičia mali byť lekárovi, ktorý nenasadzuje antibiotiká ako lieky prvej voľby a ďalej zvažuje ich podávanie, vďační.” NAOZAJ?
Vysetrenie CRP na nasej poliklinike sa plati 150 Sk. Nasa doktorka pristroj v ambulancii ani nema. A vyter detom neurobi, ani ked maju zelene sople – dava Pamycon, a az ked sa pridaju horucky a ine komplikacie, dava ATB. Mozem vobec od lekara pozadovat vyter z nosa pri zelenych soploch uz na zaciatku ochorenia? Na vysledok z labaku aj tak cakame tyzden, kedy je dieta len na Nasivine a Panadole, berieme echinaceove kvapky a probiotika… a infekcia sa zatial siri do dutin, na priedusky, usi…
A este by ma zaujimalo, aky postup by mal byt u deti so znizenou imunitou, ak su napr chore kazdy mesiac na virus ci bakteriovy respiracny infekt…