Leto si nedokážeme predstaviť bez kúpania. Vysoké teploty miestami pripomínajú tropické podnebie a jediným útočiskom pre väčšinu Slovákov sa stávajú práve vodné plochy. Mimoriadny pozor však treba dávať na deti.
Podľa amerických štatistík je utopenie druhá najčastejšia príčina úmrtia u detí do 14 rokov a prvá vo vekovej kategórii do 4 rokov. Prieskum nie je o nič žičlivejší ani voči tým, ktorí topenie prežili. Často si totiž malí nešťastníci z incidentu odnesú rôzne ťažké stupne neurologického poškodenia.
Chvíľa nepozornosti:
Podobné nešťastie postihlo aj dvojročnú Sparrow Morrisovú, ktorá spadla do bazéna v záhrade, keď sa snažila nabrať vodu do krhličky. Podľa jej matky Tonye trvalo až 45 minút od momentu, keď ju vytiahli na breh, až po oživenie záchranármi. Tento čas bez kyslíka zanechal na dievčatku následky a lekári nepredpokladali, že by niekedy dosiahla mentálne a fyzické schopnosti zodpovedajúce vyššiemu veku.
Dnes je z nej štvorročná slečna, ktorá rada skáče na trampolíne a chodí do škôlky spolu s ostatnými vrstovníkmi.
Na ceste za uzdravením
absolvovala rehabilitáciu a experimentálnu liečbu v podobe infúzie vlastnej pupočníkovej krvi rok po tom, čo sa takmer utopila.
„V pupočníkovej krvi sme videli hodnotu a vedeli sme, že keď veda pokročí, tak ju jedného dňa využije,“ skonštatovala matka Tonya, ktorá by si však ani vo sne nepomyslela, že to bude tak skoro.
Splnená nádej:
Malá Sparrow sa zaradila do programu, v ktorom sa pupočníková krv aplikovala malým pacientom s poškodeným mozgom po nehode. Patrili sem aj deti s následkami spôsobenými nedostatkom kyslíka.
Štúdia je zatiaľ len v počiatočnom štádiu a ešte nie je jasné, do akej miery dokážu kmeňové bunky z pupočníkovej krvi liečiť poškodené oblasti v mozgu.
Matka Tonya Morrisová vystúpila z anonymity v online rádiu Keeping it Together a spolu s ňou bola v štúdiu prítomná aj texaská gynekologička pôrodníčka Dr. Marra Francisová, ktorá sa každú nastávajúcu matku snaží poučiť o dôležitosti pupočníkovej krvi.
V rámci klinických štúdií na detských pacientoch v USA sa osvedčilo už aj aplikovanie pupočníkovej krvi u detí trpiacich detskou mozgovou obrnou. Vedci dúfajú, že v budúcnosti budú môcť týmto spôsobom liečiť aj neurodegeneratívne ochorenia, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex či náhla cievna mozgová príhoda.