Čo robiť s opitým dieťaťom

Mária Kopčíková 0

Nočná mora väčšiny rodičov – jedného dňa príde vaše dieťa domov opité a vy to budete musieť zvládnuť.

Zvládnuť opitosť vlastného dieťaťa je nielen silne emocionálna záležitosť, ale výzva, aby ste dieťa touto skúsenosťou previedli s podporou.

1. Zachovajte chladnú hlavu

Môže to byť strašné, nepríjemné a môžete cítiť obrovský hnev, keď sa vaše dieťa opije. Je však dôležité zostať v pokoji, keď dieťaťu máte pomôcť. Majte na pamäti,  že vaše dieťa je v zraniteľnom stave a potrebuje vašu starostlivosť.

V prvom kole, keď zistíte, že dieťa je opité, nemá význam na neho vrieskať a chcieť, aby vám čokoľvek vysvetľovalo. Hovorte jasne, pokojne a jemne. Zostaňte s ním, kým nebude úplne triezvy/-a, bez ohľadu na to, akí ste unavení.

Nemalo by vám napadnúť, že ho v akútnej opitosti vyhodíte z domu. Dajte si tiež pozor na dotyky – opití ľudia často vnímajú dotyk ako ohrozujúci. Ak sa ho aj potrebujete dotknúť, upozornite vopred: „Mišo, len ti pomôžem posadiť sa.“  

2. Všímajte si znaky, či je dieťa naozaj opité

Medzi tieto príznaky patrí

  • bledá tvár, zmodranie pier,
  • zvracanie,
  • telesná ochabnutosť – „handrovité telo“, neschopnosť hovoriť,
  • lapanie po dychu, pomalé dýchanie,
  • spomalená srdečná činnosť/pulz, strata vedomia.

Opité dieťa nemusí nevyhnutne preukazovať všetky tieto príznaky, ale hociktorý z nich je dôvodom na to, aby ste ho bedlivo sledovali. POZOR – predávkovanie alkoholom sa môže prejaviť až po niekoľkých hodinách.

Deti a tínedžeri sa môžu javiť ako veľmi opití, aj keď reálne vypili malé množstvo alkoholu. Majú ešte nízku toleranciu na alkohol. Stanoviť riziko predávkovania pri alkohole je ťažké. Záleží na tom, čo dieťa pilo, v akej koncentrácii, a tiež na aktuálnom zdravotnom stave, kondícii dieťaťa.

Ak je dieťa schopné hovoriť, pokúste sa zistiť, koľko a čoho vypilo. Robte to však tak, aby dieťa nemalo potrebu vám klamať. Ak to neviete zistiť od dieťaťa, pokúste sa zisťovať u kamarátov, s ktorými pri pití bolo.

3. Vyvolajte zvracanie

V prípade, že vaše dieťa javí známky otravy alkoholom, prvou pomocou je vyvolať zvracanie. To môžete dosiahnuť napríklad strčením prsta do krku alebo podaním veľmi slanej vody. Alkohol, ktorý dieťa požilo, nebude mať možnosť vstrebať sa do krvi.

4. Zavodňujte

Ponúknite vaše dieťa, aby po dúškoch pilo vodu. Rátajte však s tým, že i pomalé popíjanie vody môže u neho/nej vyvolať zvracanie.

5. Dopĺňajte cukor

Nadmerná konzumácia alkoholu so sebou nesie hypoglykemický efekt – hladina krvného cukru nebezpečne klesne. Pri hypoglykémii môže dôjsť i k opuchnutiu mozgu, ktorý sa môže nenávratne poškodiť.

V tejto situácii je najlepšie podávať cukor v tekutej forme, rýchlejšie sa vstrebe. Ideálny je presladený čaj.

6. Dieťa udržte bdelé

Jedno z najväčších rizík pri opitosti je udusenie sa zvratkami počas spánku. Môže sa to zdať kontraproduktívne, veľa z nás má takú tú vedomosť, že z opice sa treba vyspať. Udržať dieťa bdelé je však bezpečnejšie.

Inoxikácia alkoholom môže časom stúpať a vaše dieťa môže byť opité oveľa viac, než sa vám na prvý pohľad zdá. ak by sa prejavy zhoršovali, treba ho zobrať na pohotovosť.

7. Kontrolujte dych a pulz

Pri otrave alkoholom dochádza k útlmu dýchacieho centra. Dýchanie môže byť plytké a spomalené. Dôjsť môže aj k poruchám srdcového rytmu. Dôležitá je pravidelná kontrola dýchania a postihnutému je dobré dodať cukor

8. Dajte dieťa do stabilizovanej polohy

Ak je vaše dieťa opité tak, že nevládze stáť na nohách, uložte ho do stabilizovanej polohy. Sledujte ho a i keby ste ho ukladali na spánok, dbajte na to aby bolo v stabilizovanej polohe. Keby aj začalo zvracať, v tejto polohe je menej pravdepodobné, že b zvratky mohlo vdýchnuť.

 

9. Volajte záchranku, či vezmite dieťa na pohotovosť ak:

  • nie je schopné hovoriť, či je inkoherentné,
  • ak zobralo/máte podozrenie, že zobralo aj iné drogy, či už zakázané alebo aj svoje obvyklé lieky na iné ochorenie,
  • ak stratilo vedomie,
  • ak spadlo alebo môže mať nejaké iné zranenie,
  • pokiaľ dosiahnu prejavy intoxikácie neúnosné medze.

Privolaná záchranka alebo odborníci v nemocnici môžu podať dieťaťu infúziu s glukózou, zaistiť dôležité životné funkcie a v krajnom prípade pripojiť postihnutého na dialýzu.

Spracované s použitím: hovormeoalkohole.sk, verywell.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár