Pád na niečo tvrdé
Typickým úrazom rodidiel u dievčatiek je pád rozkročmo na niečo tvrdé – na preliezke, na rám (pánskeho) bicykla, na hranu vane pri vyliezní, pri lezení na stromy, alebo u malých detí zranenie o výstupok nočníka ( dieťa vstane, nočník sa trochu posunie dozadu, a keď si dieťa znovu sadá, narazí si práve tie najchúlostivejšie oblasti o výstupok nočníka).
Tieto poranenia bývajú umiestnené v prednej časti vonkajších rodidiel ( v oblasti klitorisu a malých pyskov ohambia ). V tejto oblasi vyúsťuje močová trubica, a tak poranenia často postihnú aj ju. Dieťa môže potom mať problém s vymočením.
Pád na podlhovastý predmet
Druhým mechanizmom poranenia rodidiel je pád na podlhovastý predmet, ktorý môže poraniť zadné partie rodidiel, panenskú blanu, pošvu aj oblasť hrádze . Takýmto spôsobom môže vzniknúť poranenie napríklad pri páde zo stromu, poranenie spôsobené jazdou na hračkách. Okrem poranení zvonku, môžu tieto siahať aj do vnútra pošvy alebo môžu preraziť pošvovú stenu aj do konečníka, alebo do brušnej dutiny.
Pozor, poranenie zadných partií rodidiel môžu byť tiež spôsobené pohlavným zneužívaním! Preto pri takomto type poranení na to musíme vždy myslieť a opatrne po tom pátrať.
Hematóm ( krvná zrazenina, modrina)
Niekedy sa tiež stane, že náraz smeruje na kožu veľkého pysku ohambia: potom vznikajú niekedy aj veľké uzatvorené krvné výrony (hematómy ), pričom postihnutá oblasť sa zdurí do značnej veľkosti – niekedy aj ako vajce.
Hematóm je bolestivý, niekedy môže stlačiť močovú trubicu tak, že dievča nemôže močiť. Ošetrenie hematómu patrí do rúk lekára. Prvé ošetrenie takéhoto úrazu spočíva v prikladaní ľadových obkladov, liekoch proti bolesti a liekoch na lepšie vstrebávanie hematómu. Približne po týždni (nie skôr) je namieste chirurgické vypustenie krvných zrazenín.
Ošetrenie
Vonkajšie rodidlá, najmä ich predná časť sú bohato cievne zásobené a veľmi citlivo inervované. Preto je každé aj malé poranenie v tejto oblasti bolestivé a zvykne aj silno krvácať.
Krvácajúce poranenia rodidiel – okrem povrchových a len mierne krvácajúcich raniek – je nutné ošetriť chirurgicky: zastaviť krvácanie a uzatvoriť otvorenú ranu zošitím. Je samozrejmé, že zošitie rany v takejto citlivej oblasti nemožno robiť v lokálnej anestéze, ale vyžaduje vždy krátku celkovú anesté zu ( narkózu). K bezpečnému uspaniu je dôležité, aby malo dieťa prázdny žalúdok, aby po narkóze nezvracalo – vdýchnutie zvratkov je nebezpečná komplikácia narkózy! Preto myslite na to skôr ako začnete dieťa ukľudňovať „ dobrotami proti slzičkám“ . V záujme dieťaťa to nikdy nerobte. Ošetrenie poranených rodidiel v narkóze je potrebné aj kvôli tomu, aby sa mohol čo najpresnejšie určiť rozsah poranenia a neprehliadli sa hlbšie poranenia v pošve, či okolitých orgánov.
Úraz vonkajších rodidiel môže poraniť aj močovú trubicu a jej vyústenie. Ak sa dieťa nemôže vymočiť, alebo ak sa zašíva v blízkosti močovej rúry, zavedie sa dieťaťu na 1 až 2 dni do močového mechúra cievka na odvádzanie moču.
Pri zašívaní sa používajú stehy zo vstrebateľného šicieho materiálu, aby odpadli nepríjemnosti z vyberaním stehov.
Starostlivosť po úraze
Rodidlám venujte šetrnú hygienickú starostlivosť: po každom močení ich opláchnite tečúcou vodou ( sprchou, nie sedacím kúpeľom) a potom šetrne osušte – ! nie trením!, ale len opakovaným jemným priložením čistého uteráku. Žiadne zásypy (robia sa z nich žmolky, upchávajú póry – rana je nepriedyšná a ťažšie sa hojí). Vhodný je takzvaný vzdušný kúpeľ – to znamená, pokiaľ je to možné, neobliekajte dieťaťu nohavičky, či plienku – v noci, cez deň, keď je teplo – aby sa poranené oblasti dostatočne vetrali na vzduchu. Nezabudnite kontrolovať, či dieťa bez problémov a dostatočne močí!
Spracované podľa knihy: J. Hořejší, Gynekologické problémy u detí a dospívajícich dívek
Loading...