Pri práci s rodičmi úplne najmenších bábätiek vnímam, že často majú rozpaky, keď sa chcú spýtať niečo k téme starostlivosti o genitálie novorodenca. Otázky začínajú okľukou a akoby sa hanbili spýtať priamo to, čo je pre nich podstatné.
Možno i tento ostych vedie k problému, o ktorom je tento článok.
Synechia vulvy nie je vždy zrast malých pyskov
Často sa tak ale – chybne – označuje. Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Spravidla ide o zrast protiľahlých slizníc pošvového vchodu, nie malých pyskov.
Synechia nie je vrodenou chybou, nikdy sa nevyskytuje u novorodenca, ale nevyskytuje sa už ani u dievčat v období pohlavného dospievania. Zvyčajne ju zistí pediater alebo samotní rodičia
Najčastejším prípadom synechii je prípad, kedy vonkajšie rodidlá zlepením a neskôr zrastom protiľahlých slizníc pošvového vchodu uzatvárajú tak, že najprv prestane byť zrejmé vyústenie pošvy, neskôr aj močovej trubice a vyzerá to, ako by rodidlá boli zrastené úplne. Nie je to úplne tak, vpredu vždy ostáva drobný otvor.
Prečo vznikajú synechie len u malých dievčat?
Synechie sa najčastejšie objavujú u dievčat v veku 1 – 5 rokov. Ide o to, že počas novorodeneckého obdobia je dievčatko chránené maminými hormónmi. Po tomto období dochádza k tzv. hormonálne kľudovému stavu, teda obdobiu, keď organizmus dievčat nie je pod vplyvom pohlavných hormónov – estrogénov.
Vtedy dochádza k stenšeniu slizníc pošvy a pošvového vchodu a genitálie dievčat sa tak stávajú citlivejšie. Pokiaľ k sebe ostanú protiľahlé sliznice zlepené nečistotou alebo mázkom, môžu veľmi rýchlo pevne zrásť a dochádza k synechii.
Príznaky alebo ako si rodičia môžu všimnúť synechiu
Zdá sa vám to čudné, že by si takýto problém u dievčatka rodičia, maminy nevšimli? Verte tomu, e diskusie na webe sú plné debát o tom, ako maminy na to prišli, prípadne ako im to oznámil lekár.
Okrem toho, že samotný problém je jasne identifikovateľný pohľadom, existuje ešte niekoľko sprievodných znakov:
- Pri prekrytí močovej rúry zrastom sa niekedy mení smer prúdu moču tak, že dievčatko močí dopredu, “precikáva” nočník.
- Niekedy dievčatko močí len s veľkým úsilím.
- Za synechiou stagnuje moč, čo môže spôsobiť zápal rodidiel.
- Niekedy pripomína enurézu – teda trvale mokré spodná bielizeň.
Liečba synechií
Liečba sa líši podľa štádia, v ktorom je problém identifikovaný. Ak sa zachytí ešte len „zlepenie“ slizníc, odborníci (detskí gynekológovia) sa ich obvykle snažia oddeliť ľahkým ťahom.
Ak sa však už jedná o skutočný zrast, je potrebný chirurgický zásah v celkovej narkóze.
V zahraničí a na liečbu zrastov používajú aj estrogénové krémy, ktorých cieľom by malo byť akoby spevniť sliznice a akési rozpustenie synechie. Českí a slovenskí lekári však túto liečbu neodporúčajú. Prof. Jan Hořejší hovorí: „Sám som videl dievčatko, ktorému boli viac než 8 týždňov rodidlá potierané estrogénovou masťou do tej miery, že sa jej vplyvom vstrebaných estrogénov začali zväčšovať prsné žliazky, ale synechia stále pevne držala. Preto túto liečbu odmietam.“
Oveľa dôležitejšie ako liečenie je prevencia vzniku synechie
Prevenciu vzniku synechií vidia odborníci v dôkladnom poučení matiek v ranom popôrodnom období. Novorodenecké sestry by mali matky poučiť a aj im prakticky ukázať starostlivosť o rodidlá ich malých dcér. Skúseností mamín po pôrode sú však v tomto smere veľmi rôzne. Možno aj kvôli nedostatočnému poučeniu žien stúpa v poslednom období výskyt synechií u dievčatiek.
To, že vznik synechie je podmienený nedostatočnou hygienou, nemusí byť spôsobené nedbalosťou rodičov, ale skôr obavami, či dôkladnejším umývaním dievčatku neublížia.
Ako prakticky postupovať?
- Pri kúpeli a každodennom umývaní genitálií jemne od seba oddiaľte stydké pysky a očistite oblasť pošvového vchodu. Najlepšie je robiť to rukou, v ktorej máte cit a nie je zároveň plná mikróbov, ako napr. žinka.
- Na oplachovanie zvyškov moču, stolice, mázku použite detské neparfémované mydlo a opláchnite ho prúdom teplej vody. Ak nejaký zvyšky na genitáliách ostanú aj po takomto umytí, odstráňte ich cípom látkovej plienky namočeným vo vode. Vlhčené utierky používajte len vtedy, ak nemáte dosah k čistej vode.
- Rodidlá čistite vždy smerom spredu dozadu.
- Detskú bielizeň a plienky (ak používate látkové) je nutné dostatočne plákať, vhodné je pridať o jeden plákací program naviac.
- Dbajte na pravidelné a časté prebaľovanie. Tiež plienky voľte také, ktoré dievčatku vyhovujú a nedráždia ju.
Chcete o starostlivosti o dievčatko vedieť viac? Čítajte tu.
Použité zdroje: prolekare.cz, neonatologickasestra.sk, levret.cz
Ak vás zaujíma, ako reálne vyzerá synechia vulvy a ako sa odstraňuje, fotky z medicínskeho pracoviska si môžete pozrieť tu. Nemusí to byť vhodné pre citlivejšie povahy.