Fimóza je stav, keď sa, u chlapcov, či mužov, nedá pretiahnuť predkožka cez žaluď. Môže byť buď fyziologická, vrodená alebo získaná.
Fyziologická fimóza
Najprv si objasníme tú prvú, prirodzenú. Malí chlapci – novorodenci či dojčiatka majú predkožku zúženú, to znamená, že vytvára pred žaluďom dlhší kanálik. Je úplne normálne, fyziologické, že je ešte predkožka „zlepená“ so žaluďom. V odbornej reči je to: „ epiteliálne zlepenie medzi vnútorným predkožkovým listom a povrchom žaluďa.“ Odborné zdroje uvádzajú, že v troch rokoch má tento stav ešte minimálne 20% chlapcov.
Takáto fyziologická fimóza plní ochrannú funkciu.
Vrodená fimóza
Vrodená fimóza môže na prvý pohľad vyzerať ako fyziologická. To že ide o tento druhý stav – ktorý je už nutné riešiť s lekárom, zistíte tak, že toto zúženie predkožky spôsobuje chlapcom problémy pri močení. To znamená, že prúd moču buď vôbec nemôže prejsť cez otvor v predkožke (lebo je vpredu zrastená), alebo je tok moču prerušovaný a tenký. Občas vidno ako chlapci musia zapojiť brušný lis, aby doslova vytlačili moč vonku. V extrémnych prípadoch môže dokonca dôjsť k spätnému toku moču do obličiek (vezikoureteálny reflux). A ak sa vášmu dieťatku moč hromadí akoby v balóniku v predkožkovom vaku a až potom pomaly tenkým prúdom odteká, jedná sa pravdepodobne práve o tento stav.
Veľmi jednoducho a názorne by sa to dalo rozlíšiť tak, že pri fyziologickej fimóze je otvor vpredu na predkožke širší (aj napriek tomu že je ešte prerastená k žaluďu) ako pri vrodenej fimóze. Tam je proste otvor pred žaluďom v predkožke veľmi uzučký.
Získaná fimóza
Vzniká najčastejšie pri násilnom preťahovaní predkožky. Po drobných rankách tam vznikajú jazvy a bránia pretiahnutiu. Je nutné ju riešiť chirurgicky.
Môže vzniknúť i u dospievajúcich či dospelých ľudí po častých zápaloch predkožky (často najmä u ľudí trpiacich cukrovkou).
Parafimóza
Parafimóza je akútny stav, keď sa úzka predkožka pretiahne cez žaluď , ale už nejde späť. Môže priškrtiť aj prítok krvi a je veľmi bolestivá. Spôsobuje opuch žaluďa. V týchto akútnych prípadoch je potrebné čo najskôr dostať predkožku späť pred žaluď (čo nie vždy ide), alebo urýchlene navštíviť lekára. Obvykle tieto stavy končia obriezkou.
Násilné pretiahnutie
Viete čo je dekonglutinácia? „Odlepenie.“ Je to, ako som zistila, pomerne bežná prax v našich končinách. Našťastie je čím ďalej tým viac odborníkov, ktorí tento postup neuznávajú a nechávajú priebeh „odlepovania“ prirodzene plynúť. V podstate ak chlapci nemajú zápaly predkožky, nie je nutné to, že je ešte v troch rokoch prilepená, nijako riešiť.
Čo ale robiť, ak ste už s dieťatkom absolvovali násilné pretiahnutie predkožky? Ideálne je natrieť lokálne antibiotickú masť. Vhodný je aj kúpeľ v repíkovom odvare. Ak sa chlapček nechce vymočiť, bolí ho to, má strach či obavy, dovoľte mu cikať vo vlažnej vode. Ideálne ale samozrejme je, vyhnúť sa tomuto zákroku.
Diagnostika, prevencia a liečba ochorení močovo- pohlavného systému.
Riešime vrodené vývojové vady močovo-pohlavného systému, dennú alebo nočnú inkontinencia moču, stresové inkontinencie, inkontinencie vyplývajúce z neurologických ochorení a ochorení miechy, ochorenia prostaty, močového mechúra …
Zápaly…
Ak u drobcov vznikne zápal sliznice žaluďa a teda zároveň obvykle aj vnútorného lisu predkožky, ani to nie je dôvod na násilné pretiahnutie. Predkožkový vak je vtedy možné uvoľniť aj bez pretiahnutia predkožky tzv. paličkovou sondou. A v odbornej literatúre som sa dočítala i o inom zákroku: „Výnimočne je možná aj mierna dilatácia prstenca prepúcia pomocou peánu.“
Nahromadený mázok (smegma) a hnis sa odstraňuje pomocou výplachu. Ale toto už patrí do rúk odborníkov.
Takže – s predkožkou naozaj opatrne! Násilné preťahovanie môže viesť aj k vzniku drobných trhliniek a následne jazvičiek. A keďže jazva ako taká, už nemá takú elasticitu ako normálna koža, preťahuje sa potom ťažšie. I to môže časom viesť k zúženiu predkožky a potom k vzniku získanej fimózy…