Pierre-Robin sekvencia je vzácna vrodená chyba tváre. Napriek zriedkavosti sa narodí každý rok na Slovensku niekoľko takýchto novorodencov. Chyba sa vyznačuje nedostatočným vývojom sánky, nefyziologickou polohou jazyka, ktorý spôsobuje obštrukciu dýchacích ciest a taktiež je často prítomný rázštep podnebia.
Deti s Pierre-Robin sekvenciou hneď po narodení trpia dýchacími ťažkosťami rôzneho stupňa. Niektoré vyžadujú ventilačnú podporu, iné vedia voľne dýchať len v polohe na brušku. U niektorých sa známky obštrukcie dýchacích ciest prejavujú len v spánku a často sa diagnostikujú len v spánkovom laboratóriu.
„Druhým najčastejším problémom u týchto novorodencov je nemožnosť normálneho príjmu stravy . Sú často odkázaní na príjem stravy výživovou sondou. Opakované aj skryté poruchy dýchania spôsobené obštrukciou zapadajúcim jazykom ohrozujú aj správny vývin dieťaťa,“ vysvetlila MUDr. Markéta Abelovská z Neonatalogickej kliniky SZU.
Tím špecialistov z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou ako prví na Slovensku aplikovali novorodencovi s vrodenou Pierre-Robin sekvenciou Tubingensku palatinálnu platničku, vďaka ktorej môže dieťatko normálne dýchať a prijímať potravu.
Odborníci vyhotovili originálnu Tubingensku palatinálnu platničku
Vo FNsP F. D. Roosevelta vznikol tím odborníkov z Neonatologickej kliniky SZU, Kliniky maxilofaciálnej chirurgie SZU a z II. Detskej kliniky SZU Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, ktorý vďaka spolupráci s Neonatologickou klinikou Univerzitnej nemocnice Tubingen v Nemecku vie poskytnúť liečbu Pierre-Robin sekvencie originálnou Tubingenskou palatinálnou platničkou, podľa ich protokolu priamo v Banskej Bystrici. Obrovskou výhodou je, že sa jedná o neoperačný zákrok.
foto: platnička
„Počas letných mesiacov sa nášmu multiodborovému tímu podarilo zhotoviť a úspešne aplikovať na neonatologickej klinike prvú Tubingenskú platničku malej Esterke, ktorá sa narodila v Martine a následne bola preložená do našej nemocnice ,“ uvádza MUDr. MDDr. Juraj Abelovský z Kliniky maxilofaciálnej chirurgie SZU .
Doteraz boli novorodenci krátko po narodení odkázaní na transport do nemeckého Tubingenu a následnu mesačnú hospitalizáciu v Nemecku.
Platničku vytlačili na 3D tlačiarni
Priebeh zhotovenia samotnej platničky pre Esterku začal intraorálnym skenovaním hornej čeľuste pomocou intraorálneho skeneru. Následne bol takto zhotovený 3D model hornej čeľuste odoslaný do nemeckého Tubingenu, kde prebehlo 3D plánovanie prototypu platničky. Po naplánovaní bol prototyp vytlačený na 3D tlačiarni v zubnom laboratóriu. Presná poloha a vyhovujúci tvar bol odkontrolovaný priamo v dutine ústnej malej Esterky pomocou kamery fibroskopu. Po výbere správneho tvaru bola vytvorená definitívna Tubingenská palatinálna platnička v ortodontickom zubnom laboratóriu.
Hospitalizácia na Neonatologickej klinike SZU FNsP F.D. Roosevelta pokračovala nácvikom starostlivosti o platničku mamičkou Esterky, ktorá po dvoch týždňoch od naloženia bola schopná plného príjmu mlieka fľaškou bez akýchkoľvek známok dýchacích ťažkostí. Aktuálne pokračuje liečba Tubingenskou palatinálou platničkou v domácich podmienkach pri pravidelných ambulantných kontrolách.
foto: Esterka s mamou a tím zdrovotníkov z Banskej Bystrice
Pripravení pomôcť ďalším novorodencom
Novovzniknutý tím lekárov a zdravotných sestier vo FNsP F.D. Roosevelta a v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, ktorý aktuálne zhotovil a úspešne aplikoval už dve Tubingenské palatinálne platničky u detí s Pierre-Robin sekvenciou, a aktuálne zhotovujú u novorodenca narodeného v pôrodnici v Banskej Bystrici tretiu platničku . Tím je pripravený pomôcť všetkým ďalším novorodencom s touto vrodenou chybou.
Kolegovia z novorodeneckých oddelení sa môžu informovať o indikáciách a možnostiach liečby Tubingenskou palatinálnou platničkou na Neonatologickej klinike SZU u prednostky MUDr. Jany Nikolinyovej, PhD. alebo u MUDr. Markéty Abelovskej.
Výhody liečby:
Neoperačný výkon
Novorodenec môže po naložení platničky bez problémov dýchať
Môže normálne prijímať potravu
Výkon uskutočnia na Slovensku
Rodičia a novorodenec nie sú odkázaní na mesačnú hospitalizáciu v Nemecku
Tím lekárov:
MUDr. Markéta Abelovská, Neonatalogická klinika SZU, FNsP F.D. Roosevelta, Banská Bystrica
MUDr. Ivana Gondová, PhD. II. Detská klinika SZU, Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica
MUDr. MDDr. Juraj Abelovský, Klinika maxilofaciálnej chirurgie SZU, FNsP F.D. Roosevelta, Banská Bystrica.
Loading...