Tehotnosť trvá 280 dní, o predčasnom pôrode hovoríme pri ukončení tehotnosti skôr ako pred týmto termínom. Každé nezrelé dieťa je dieťaťom rizikovým, ktoré má rôzne ťažkosti.
Nezrelé dieťa
Nezrelé dieťa sa obyčajne rodí s hmotnosťou pod 2500g, môže mať problémy s dýchaním, udržiavaním telesnej teploty, infekciou, žltačkou, príjmom potravy, prospievaním, neurologickým vývojom …
Hranične nezrelé dieťa
Za hranične nezrelé dieťa považujeme novorodenca narodeného po 34. týždni tehotnosti. Na Slovensku počet týchto detí stúpa a tvoria 70-85% všetkých nezrelých novorodencov.
Hmotnosť
Niekedy takéto nezrelé dieťa môže na prvý pohľad vyzerať aj zdanlivo v poriadku, môže mať peknú hmotnosť – aj okolo 2700 g či 3000 g, ale hmotnosť v tomto prípade nie je ukazovateľom bezproblémovosti.
Problémy s dýchaním
Ich chorobnosť je v porovnaní s donosenými novorodenca 5-26 násobne vyššia. Týka sa hlavne problémov s dýchaním. Vývoj pľúc a dýchania nie sú ešte ukončené a ohrozujú novorodenca nepravidelným a neefektívnym dýchaním, zástavou dýchania a až zlyhaním dýchania.
Dieťa je takomto prípade potrebné napojiť na podporné alebo umelé dýchanie na respirátore. Takému stavu je možné zabrániť monitorovaním novorodenca v prvých hodinách a dňoch, či týždňoch.
Okrem sledovania zdravotníkmi sú potrebné prístrojové metódy monitorovania pomocou kardiomonitorov, pulzných oximetrov a apnoe monitorov.
Neschopnosť udržať telesnú teplotu
Veľmi častým problémom je neschopnosť nezrelého novorodenca udržiavať telesnú teplotu, čo si vyžaduje ich uloženie do inkubátora alebo na termolôžku.
Príčiny predčasného pôrodu
Príčinou predčasného pôrodu je najčastejšie infekcia, dieťa sa rodí so známkami infekcie, ktorá sa môže prejaviť aj niekoľko dní po pôrode.
Aj z tohto dôvodu je potrebné novorodenca monitorovať z hľadiska možnej infekcie. Antibiotická liečba potom trvá niekoľko dní a podávaná je vo forme injekcií priamo do žily.
Ostatné komplikácie
Nezrelé dieťa máva častejšie silnejšiu a dlhšie trvajúcu novorodeneckú žltačku, ktorá vyžaduje liečbu modrým svetlom.
Pretože dieťa nevie ešte zosúladiť sanie s dýchaním, pri pití je ohrozené aspiráciou – vdýchnutím – mlieka do dýchacích ciest.
Taktiež sa pri saní vyčerpáva a nevládze vypiť dostatočné množstvo mlieka, na hmotnosti nestúpa a dochádza k dehydratácii novorodenca.
Nemá dostatočnú zásobu cukrov, jeho zásoby cukru sa vytvárajú až posledné týždne tehotnosti.
Preto je takéto dieťa potrebné mliekom sondovať a potrebuje ešte výživu formou 24 hodinových infúzií. V infúziách dostáva dostatočné množstvo tekutiny, cukru, bielkovín, tukov, minerálov, vitamínov…
Správna výživa dieťaťa v prvých dňoch a mesiacoch je veľmi dôležitá pre budúcnosť dieťaťa a správny vývoj aj jeho centrálnej nervovej sústavy.
Prečítajte si tiež: Dojčenie predčasne narodených detí
Nezrelé deti majú množstvo malých i veľkých problémov,
ktoré sú schopní poznať a riešiť iba špecialisti pracujúci na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Tieto pracoviská sú vybavené potrebnou technikou na monitorovanie a liečbu novorodenca.
Ich najväčšou odmenou je zdravý a priaznivo sa vyvíjajúci novorodenec v náručí matky, ktorý je schopný zvládnuť najrizikovejšie obdobie svojho života.
Spýtali sme sa pani primárky Novorodeneckého oddelenia MUDr. Márie Vasilovej, z Nemocnice A. Leňa v Humennom
Ako prebieha adaptácia takéhoto bábätka?
Hranične nezrelý novorodenec môže byť na novorodeneckom oddelení krátko – niekdy iba týždeň – dva, ale podmienkou prepustenia domov je:
- nemá žiadne príznaky ochorenia,
- jeho hmotnosť je minimálne 2 200 g (aspoň u nás) aby sme ho mohli zaočkovať proti tbc,
- ďalšou dôležitou podmienkou je, aby sa vedel bez problémov napapať, samozrejme, že preferujeme materské mlieko.
Ako je to u vás s dojčením?
Niekedy je to jednoduchšie, dieťa sa krásne prisaje k prsníku už prvý deň, ale niekedy, ak má dieťa infúzie, vyžaduje liečbu, je to zložitejšie, ale nie neprekonateľné.
Treba veľa trpezlivosti a láskavého prístupu k bábätku, ale i k mame, kým sa to obaja naučia.
Kde sú takéto bábätká? Môžu byť spolu s mamou?
My na oddelení máme mamky na fyziologickom oddelení, kde je kompletný rooming- in a ak je hranične nezrelý novorodenec v dobrej kondícii, môže ostať aj pri mamke.
Ak si to jeho stav vyžaduje, je na oddelení, kde sa realizujú aj liečebné procedúry, ale i tu máme mamky ubytované na tej istej chodbe ako bábätká, sú pri nich celý deň podľa toho, ako chcú, ale tak, aby sa nenarušil liečebný proces.
Volíme aj individuálne prístupy, častokrát chce byť mamka doma (hlavne keď má doma ďalšie malé dieťa, alebo deti), vtedy prichádzajú z domu podľa ich možností . “Prebytočné” mlieko doma odstriekavajú a nosia do našej banky ženského mlieka.
Veľa pozornosti je potrebné venovať deťom, ktoré majú vyššiu hmotnosť a sú hranične nezrelé, vyzerajú veľmi pekne, všetci sa tešíme z ich hmotnosti, ale častokrát je to zradné a majú tie problémy, ktoré sú v článku. Aj po prepustení z oddelenia týmto deťom venujeme veľkú pozornosť v ambulancii rizikového novorodenca, môžu sa kedykoľvek na nás obrátiť.
Používate napr. klokankovanie, alebo inú podporu kontaktu matka a dieťa?
Klokankovanie je veľmi milé, ale i prospešné, hodne ho využívame a je veľmi obľúbené medzi matkami, ale aj medzi nami, zdravotníkmi.
Podporujeme, aby mamky na roomingu si brali dieťa k sebe na posteľ, samozrejme okrem spánku. Vtedy je dieťa v postieľke a v minulom roku sa nám podarilo všetky postieľky aj na roomingu vybaviť apnoe monitormi.
Dakujem za rozhovor,
Hana Celušáková
Patria sem aj deti s mensou hmotnostou, ale nenarodene predcasne? Syn sa narodil v 38tt+4 shmotnostou 2400g. V porodnici smw stravili tyzden, cast z toho bol na infuziach kvoli tomu, ze si nevedel udrzat hladinu cukru v krvi. Vdakabohu boli tam rozumne sestricky, tak som mohla chodit za nim hocikedy a dojcit, dojcit, dojcit. Da sa to aj ked mu tecie infuzka, len treba davat pozor na hadicky. Ockovanie som odmietla, nastastie nikto nerobil problemy.
“jeho hmotnosť je minimálne 2 200 g (aspoň u nás) aby sme ho mohli zaočkovať proti tbc”
uz neplati, ze prve ockovanie proti tbc sa uskutocnuje DO 6 TYZDNOV? a ked maju tito nezreli novorodenci tolke tazkosti, nestalo by za to toto ockovanie pripadne odlozit, ked je dietatko lepsie adaptovane? napr.podla veku, ktory by dosiahlo, keby sa narodilo v termine?