Nehody s hygienickými a kozmetickými prípravkami v domácnostiach sú druhou najčastejšou príčinou konzultácii detských otráv s Národným toxikologickým informačným strediskom v Prahe – tou prvou sú otravy liekmi.
Obvykle sa týkajú malých detí v batolivom veku, ktoré ešte nemajú šancu tušiť, na čo všetky tie fľaštičky, fľašky, krabičky a farebné vecičky sú. Typické je, že deti ochutnajú malé množstvo čistiaceho alebo pracieho prípravku. Dieťa nie je ohrozené celkovými príznakmi, ale možnosťou poškodenia zažívacieho traktu.
Čo obsahuje kozmetika a čistidlá
Bieliace prípravky a odstraňovače škvŕn obsahujú obvykle peroxid vodíka (do 6%) alebo chlórnany. Peroxid vodíka v závislosti od koncentrácie dráždi alebo leptá sliznice. Dezinfekčné prostriedky často obsahujú katiónové tenzidy, ktoré približne od koncentrácie 7,5-10% môžu leptať sliznice.
V hygienických prostriedkoch bývajú zvyčajne menej agresívni zástupcovia tejto skupiny alebo nižšie koncentrácie týchto látok. Takže to, čo sa udeje s dieťaťom, ako je ohrozené, je závislé jednak od toho, čo požilo, aké množstvo, koľko kg dieťa váži a ako rýchlo a vhodne mu bude poskytnutá prvá pomoc.
Prostriedky do umývačky – leštidlo, či prášok spôsobia nanajvýš mierne podráždenie sliznice tráviaceho traktu. Za určitých okolností môže dôjsť k poškodeniu tráviaceho traktu po požití prášku na pranie, ak zostane a dlhodobo pôsobí na sliznicu hrudka zvlhčeného prášku.
Prípravky na ručné umývanie riadu, niektoré čistiace prostriedky na čalúnený nábytok a koberce a pod. sa dajú považovať za relatívne bezpečné.
V rámci prvej pomoci po požití korozívnych dráždivých látok sa neodporúča
- odstraňovať tieto látky zo zažívacieho traktu vracaním ani výplachom žalúdka,
- NIKDY nevyvolávať zvracanie (existujú vzácne výnimky, ale netýkajú sa čistiacich prostriedkov v domácnosti).
- NIKDY neskúšať neutralizáciu. Dôvodom je možnosť vzniku termickej reakcie pri styku látok s opačným pH.
- NIKDY nepodávať aktívne uhlie (čierne, skôr živočíšne, teraz zvyčajne rastlinné).
Prvá pomoc v domácom prostredí, ak sa dieťa dostane do kontaktu s čistiacimi prostriedkami
Podať rýchlo nešumivý nápoj, najlepšie mlieko, inak čaj alebo vodu. Množstvo pre dieťa nemá prekročiť 2ml /kg telesnej hmotnosti . Väčšie množstvo tekutiny by mohlo dieťa nútiť k zvracaniu a posunúť tak žieravinu do dvanástnika, ktorý má jemnejšiu stenu.
Ústnu dutinu dôkladne vypláchnuť. Pri závažnom poleptaní, kedy sú známky poškodenia veľmi naliehavé, sa dieťa môže brániť. V takom prípade je potrebné aspoň ústnu dutinu i jej okolie dôkladne vyplachovať tečúcou pitnou vodou. Dôležité je mať na pamäti, že najmä po tekutých čistiacich či kozmetických prípravkoch môžu známky poleptania v ústach chýbať, a napriek tomu môže byť poleptaný pažerák alebo žalúdok. Je treba podať prípravok obsahujúci simetikon, ktorý obmedzí penivosť (SAB simplex, Espumisan, LEFAX). Hnačka a bolesti brucha po požití týchto saponátov nie sú časté, zvyčajne vyžadujú len dopĺňanie tekutín a šetriaci diétu.
Ak by si dieťa postriekalo kožu (výborné sú rôzne spreje na nábytok, na sklo …) je potrebné odstrániť odev a oplachovať postihnuté miesto tečúcou pitnou vodou po dobu 10 i viac minút. Podľa miery poškodenia je nutná aj odborná lekárska starostlivosť.
Ak by sa nejaký čistiaci prostriedok dostal dieťaťu do oka je nutné ihneď vyplachovať pri násilnom roztvorení spojovkový vak tečúcou vlažnou pitnou vodou po dobu najmenej 10-15 minút, a to od vnútorného kútika k vonkajšiemu. Pri následných ťažkostiach treba okamžite vyhľadať odbornú pomoc.
Úplne špecifické sú inhalačné poškodenia dýchacích ciest dráždivými látkami uvoľnenými pri používaní čistiacich prostriedkov sanity – teda napr. prostriedky na čistenie toalety. Prípravky s obsahom chlórnanu, kyselín alebo lúhov uvoľňujú pri použití alebo zmiešaní s inými prípravkami dráždivé výpary do ovzdušia. Ak by sa dieťa výparov nadýchalo, treba ho vyniesť na čerstvý vzduch a ak by pretrvávali dychové problémy (kašeľ, tlak na hrudi, sťažené dýchanie), treba privolať lekársku pomoc.
Kozmetika je takmer bezproblémová, čo sa týka jej požitia. Parfumy, či toaletné vody obsahujú značné percentá alkoholu (až 98%) a deti väčšinou kvôli nepríjemnej chuti vypijú len malé množstvo. Zvyčajne postačí preventívne dať napiť sladený nápoj.
- Rúže a balzamy na pery obsahujú na 90% tuky, vosky, či farbivá a pri ich požití obvykle nie sú potrebné žiadne opatrenia. Dieťa z nich možno bude mať hnačku. Podobne je tomu pri požití krémov, či pleťovej vody.
- Ak dieťa ochutná šampón, či sprchový gél, je situácia podobná ako pri požití čistiacich prípravkov popísaná vyššie.
- Požitie zosvetľovacej zložky zo sady na farbenie vlasov znamená požitie peroxidu vodíka. Obvykle jeho koncentrácia nepresahuje 4-6%, kedy dochádza k prechodnému podráždeniu slizníc zažívacieho traktu.
- Laky na nechty a odlakovače obsahujú rozpúšťadlá (acetón), ktorý spôsobí prechodné pálenie slizníc v tráviacej sústave.
- Púdre, tvárenky, očné tiene pri požití neznamenajú riziko, stačí podať mlieko alebo čaj, nebezpečné však môže byť vdýchnutie tejto kozmetiky.
Pri ochutnaní kozmetiky dieťaťom sa nevyvoláva zvracanie kvôli riziku aspirácie – vdýchnutia zvratkov. Prvá pomoc sa spravidla môže obmedziť na podanie nešumivého nápoje (čaj) a. sledovanie dieťaťa rodinou. A až pri prípadných potiažach treba vyhľadať odbornú pomoc.
Na čo nezabudnúť?
Ak dieťa veziete k lekárovi, či na pohotovosť, vezmite so sebou aj zvyšok prípravku s obalom. To môže lekárom pomôcť pri rozhodovaní sa o ďalšom liečebnom postupe. Ak sa nehoda stala s „odliatym“ prípravkom – teda ak to bol prípravok určený na použitie v inom, ako domácom prostredí a mali ste ho len odliaty v nejakej nádobe, treba urýchlene zistiť, čo to presne bolo.
Mohlo by vás zaujímať: Aké sú najčastejšie intoxikácie u detí?
V prípade akýchkoľvek pochybností alebo otázok neváhajte vytočiť číslo Národného toxikologického informačného centra. Kontakty:
24 hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách: +421 2 54 774 166
telefón: +421 2 5465 2307
mobil: +421 911 166 066
e-mail: ntic(at)ntic.sk
Spracované s použitím: Pediatrie pro praxi, 2014