Bezpečnosť pri zimných športoch

Mária Kopčíková 0

Máte radi zimu? V hlavnom meste stačia 3 mm snehu a deti už vyberajú von sane, boby a utekajú sa spúšťať z hoc ako malého briežka.

Dospeláci potom podupkávajú v okolí a striehnu, či sa niektoré dieťa nespustilo z kopčeka do nejakej rozvodnej skrine alebo do niečoho podobného.

Shutterstock

V zime nemusíte ostať doma a čakať na jar

Je veľa športov, ktoré sa dajú robiť v zime a prinášajú radosť celej rodine (v prípade, že nie, tak sa nesiľte a do jari hrajte pri peci spoločenské hry). Sánkovanie, snowboardovanie, lyžovanie, korčuľovanie, bežkovanie …

Na snehu, so snehom, pri zimných športoch však treba myslieť aj na bezpečnosť. Na zľadovatených povrchoch môže dôjsť k úrazu raz – dva. Najmä v zimných mesiacoch sa objaví veľa nehôd, ktorých účastníkmi sú deti. Na pohotovostiach sa lekári stretávajú s mnohými úrazmi brucha, hlavy a krku po tom, čo dieťa narazilo do stromu alebo na veľké skaly počas snowboardovania.

Nie je to také náročné, aby ste ostali vy a vaše deti v zime celí, bez zlomením. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Bezpečnosť pri snowboardovaní

Tento šport je aj u nás čoraz obľúbenejší. Postupne sa vylepšuje aj vybavenie pre snowboardistov a bezpečnostné prvky. Mnoho poranení snowboardistov sa týka zápästí, predlaktí a členkov. Mnoho ťažkých zranení sa stane pri skokoch.

Odborníci odporúčajú: 

  • Než sa prvýkrát odvážite na svah, nechajte sa poučiť od skúsených jazdcov. Deti zverte inštruktorovi.
  • Pri páde vás môžu ochrániť nakolenniky.
  • Ak sa cítite unavený, urobte si prestávku.
  • Vždy používajte prilbu.
  • Zostaňte na označených tratiach.
  • Nezačínajte so skokmi, ak nemáte určité skúsenosti.

Aj pri sánkovaní treba dbať na bezpečnosť

Pri sánkovaní si deti najčastejšie polámu ruky či nohy, ako výsledok pádu zo sánok.  Ako sa vyhnúť zlomenine? 

  • Deti nech jazdia na saniach, ktoré sú riaditeľné.
  • Nenechajte predškolské deti sánkovať bez dohľadu, pretože nemajú ešte potrebnú koordináciu.
  • Pred prvou jazdou sa uistite, že svah nie je príliš strmý.
  • Deti by sa mali sánkovať  vždy tvárou dopredu, ale nie poležiačky hlavou dopredu (čo je inak ich veľmi obľúbená aktivita …)
  • Sane nikdy nepreťažovať, sledovať  maximálnu nosnosť, ktorá býva uvedená výrobcom. Jeden otecko a dve deti už môžu byť na sánky príliš veľa.
  • Ak už sú vaše deti väčšie a vyberú sa sánkovať sami, uistite sa, že poznáte kopec, kam sa deti vybrali.
  • Niektorí odborníci dokonca odporúčajú, že  pri sánkovaní by deti mali mať prilby.

Hokej na ľade a korčuľovanie

Pri týchto aktivitách sa snáď najviac vyžadujú dobre padnúce korčule a helma. Odborníci upozorňujú, že sa obe tieto aktivity sú vhodnejšie umelé ľadové plochy, než prírodné, napr. na rybníkoch či jazerách.

V prípade, že sa s deťmi vyberiete korčuľovať na prírodný ľad, mali by ste skontrolovať jeho hrúbku a pevnosť. Na niektorých našich prírodných plochách, ktoré sú prioritne určené na chov rýb, robia ich majitelia otvory v ľade – tie sú potrebné pre ryby a zároveň môžu byť nebezpečné pre korčuliarov.

Pri športoch v zime všeobecne

Deti sú obvykle viac ohrozené omrzlinami a „štípancami“ od zimy. Najlepším spôsobom ako ich chrániť, je deti teplo obliekať a netráviť príliš veľa času vonku  extrémne chladnom počasí. Pred vonkajšími aktivitami je vhodné, keď sa deti najedia. Kalórie dodajú ich telu energiu na zvládnutie chladného počasia.

Deti by mali byť oblečené teplo, vo viacerých vrstvách. Niektorí odborníci odporúčajú vyhýbať sa bavlnenému oblečeniu, pretože údajne dieťa v ňom nebude v teple. Ako vhodnejšia sa im vidí vlna. Ako prvú vrstvu by deti mali mať termoprádlo s dlhým rukávom. Potom niekoľko ďalších vrstiev – podľa aktuálnej zimy a navrch nepremokavé nohavice a bundu. K tomu hrejivé ponožky a nepremokavé topánky.

Samozrejme – nemali by sme zabudnúť na rukavice, najlepšie zbaliť 2 páry. Keď sa jedny premočia pri hre a športe, aby sme mali jedy v rezerve.

Ak sa vám stane, že prídete zvonku a deti majú „zamrznuté“ ruky – nohy, povyzliekajte im najprv všetko mokré. Mokré oblečenie odoberá telu teplo. Potom môžete „zamrznuté“ končatiny ponoriť do teplej vody (cca 40-42°C) — pokiaľ sa deťom do nich znova nevráti cit. 

Ak by ste mali pocit, že sa vášmu dieťaťu vytvorili omrzliny, zoberte ho okamžite k lekárovi.

Spracované s použitím: kidshelath.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár